
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/717/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Донець Л.О.
суддів: Сіренко О.І. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду(суддя І інстанції М.М.Шаповал) від 06.06.2018, повний текст складено 11.06.18 по справі № 818/717/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Сумський обласний військовий комісаріат
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2018 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (далі – відповідач), третя особа Сумський обласний військовий комісаріат, в якому просив, з урахуванням уточнених позовних вимог, зобов'язати відповідача в Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, скласти список на ім'я позивача, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 рік, відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377, станом на 01.04.2012 рік - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, та здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 року і з 01.04.2012 року, у відповідності до довідок про розмір грошового забезпечення, складених Сумським обласним військкоматом, та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування своїх доводів апеляційної скарги, позивач посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, зокрема, Порядок проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, та зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, позивач перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач 22.01.2018 звернувся до відповідача зі скаргою про перерахунок його пенсії на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства.
В своєму листі від 25.01.2018 № 220/П-11 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції, відмовивши у задоволенні позову, дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, та вказує, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 не є законодавчим актом, а тому позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вказаного наказу є безпідставними.
Колегія суддів, розглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають на пенсію за цим законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб » затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів, окладів за військовим званням та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з відповідними додатками.
Відповідно до п.5 згаданої вище постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) в наукових установ Збройних Сил України » затверджено схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України; військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Позивач як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » після постановлення наказу №377 з 01.09.2008 року та наказу №817 з 01.01.2014 року набув право на перерахунок пенсії.
За таких підстав, колегія суддів, вважає помилковою позицію суду першої інстанції про неприйняття Кабінетом Міністрів України після проведення перерахунку пенсій з 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців, та відсутність підстав для перерахунку пенсій виданням наказів Міністра оборони України.
Наведена вище норма Закону не вказує на рішення суб’єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Крім цього, колегія суддів звертає увагу на те, що наказ Міністерства оборони від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) в наукових установ Збройних Сил України » втратив чинність виданням наказу Міністерства оборони від 27.11.2013 року №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) в наукових установ Збройних Сил України ».
Разом з тим, колегія суддів вважає обґрунтованими посилання відповідача на дотримання ним правил встановлених постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ».
Так, пунктами 23, 24 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п’яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
На підставі пп.3.1 п.3 наказу Міністра Оборони України від 19.08.2008 року №407 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України – обласними військовими комісаріатами згідно до наведеної вище постанови.
Аналіз викладених норм свідчить про те, що для здійснення перерахунку пенсії, згідно зі статтею 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » потрібно вчинення відповідними уповноваженими структурними підрозділами повідомлення про це орган, що призначає пенсії, який направляє про це списки до відповідача, які є підставою для виготовленні та направлення на їх адресою довідок про грошове забезпечення військовослужбовців.
Крім цього, наведений вище порядок не виключає можливість надання такої довідки безпосередньо позивачем.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 року в справі №638/13960/17.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач не отримував з Пенсійного фонду України повідомлень про необхідність складання та направлення списків у зв’язку із виданням зазначених наказів, та списки про здійснення перерахунку пенсії не направлялися та відповідні перерахунки не проводились, крім цього колегія суддів зауважає на тому, що позивачем довідки до відповідача не подавалась.
Виходячи із викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають.
Стосовно застосування до даного спору строку звернення до суду, то колегія суддів зазначає на таке.
Відповідно до ст. 122 та ст.123 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. КАС України та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи КАС України та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов’язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб’єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб’єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Аналізуючи викладені вище норми колегія суддів дійшла до висновку про те, що, виходячи із змісту ст. 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду з позовом як різновид строку позовної давності та наслідки його пропущення, встановлені ст.123 КАС України можуть застосовуватися судом лише у випадку, коли мало місце порушення прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду за захистом цих прав.
Вказані позиція узгоджується з аналогічною правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 06.10.2013 року у справі №21-389а13.
Колегія суддів дійшла до висновку про те, що права позивача порушені не були, тому й підстави для застосування строків звернення до суду відсутні.
Судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, зокрема: Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб »; постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб », але зроблений вірний висновок про відмову у задоволенні позову.
Виходячи із викладеного, колегія суддів, вважає що судове рішення підлягає зміні з підстав та мотивів відмови у задоволенні позову.
Відповідно п.4 ч.1 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно до п.2 ч.1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга – задоволенню.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково .
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 по справі №818/717/18 змінити з підстав та мотивів відмови у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 26.10.2018.