
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року Справа № 915/812/18
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль Ю.М.,
при секретарі Яйченя К.М.
з участю представників сторін:
від позивача - прокурора Григорян Е.Р.;
від третьої особи - Міляєвої Ю.Б., дов. від 27.12.2017;
від відповідача представник не явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
справу № 915/812/18
за позовом заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1,
вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001,
в інтересах держави
до фізичної особи-підприємця Ганусовського Василя Володимировича,
АДРЕСА_1, 57058,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державна служба України з безпеки на транспорті,
пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135,
про стягнення плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування, -
В С Т А Н О В И В:
Заступником керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 (далі - прокурор) пред'явлено в інтересах держави позов до фізичної особи-підприємця Ганусовського Василя Володимировича про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 78595 грн. 86 коп. - плата за проїзд належного підприємцю Ганусовському великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів (далі - плата за проїзд), установлених пп. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР).
Позовні вимоги обґрунтовано невиконанням підприємцем Ганусовським у визначений п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879), строк обов'язку щодо внесення до Державного бюджету України вищевказаної спірної суми плати, розмір якої визначено на підставі відповідного акту посадових осіб Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Миколаївській області (далі - Управління Укртрансбеспеки) про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та до нього розрахунку.
У позові викладено також вимогу про стягнення з підприємця Ганусовського грошових коштів на відшкодування судових витрат з оплати позовної заяви судовим збором.
Ухвалою суду від 03.08.2018 відкрито провадження в даній справи та вирішено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у відзиві від 31.08.2018 позов не визнав, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним, зокрема, зазначивши, що заявлена до стягнення сума плати за проїзд не підтверджена належними та допустимими доказами; розрахунок цієї суми не містить даних про те, які саме первинні дані покладені в основу розрахунку та які арифметичні операції з ними здійснено; прокурором не доведено факту наявності у відповідача статусу перевізника, і, крім того, зв'язку між особою, що керувала автотранспортним засобом під час спірного перевезення, та підприємцем Ганусовським; визначення вагових параметрів транспортного засобу відповідача здійснено на вагах, відповідність яких не підтверджено; під час та після проведення габаритно-вагового контролю водієві транспортного засобу не надано можливості викласти необхідні пояснення та зауваження.
Управління Укртрансбеспеки в поясненнях від 12.10.2018 підтримало позов у повному обсязі, зазначивши, що позовні вимоги ґрунтуються на чинному законодавстві.
Від відповідача представник у судове засідання не явився; поштове відправлення з ухвалою суду від 03.10.2018 про відкладення розгляду справи, направлене на адресу відповідача, повернено до суду відділенням зв'язку після закінчення строку зберігання, проте суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, так як указану вище ухвалу направлено на адресу, за якою підприємця Ганусовського зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Вислухавши учасників процесу, що явилися, на думку яких позовні вимоги є обґрунтованими і вони їх підтримують повністю, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Посадовими особами Управління Укртрансбезбеки, на підставі наказу Укртрансбезбеки від 15.03.2018 № 253 "Про затвердження графіка проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті" та виданого Управлінням Укртрансбезбеки направлення на перевірку від 16.03.2018 № 010493 (а.с. 13, 15), проведено 23.03.2018 на пункті габаритно-вагового контролю за адресою: вул. Заводська, 23, в м. Миколаєві, а саме Миколаївський морський торговельний порт, перевірку вантажного автомобіля марки MAN 18.410, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом VAN HOOL 13 В005, реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4 Ними за результатами перевірки 23.03.2018 складено довідку № 0012836 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (далі - довідка № 0012836), акт № 033964 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (далі - акт № 033964) та акт № 0004204 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів (далі - акт № 0004204), складання яких передбачено Порядком № 879 (а.с. 16-17).
Із указаних документів випливає, що вага транспортного засобу, який складається з автомобіля і напівпричепа, перевищує нормативні вагові параметри, передбачені п. 22.5 ПДР для такого виду транспортного засобу, та що водій цього транспортного засобу ОСОБА_4 від ознайомлення з актами та довідкою, їх підписання та надання щодо них пояснень відмовився.
У довідці № 0012836 зазначено, що транспортний засіб з напівпричепом має повну масу 61,44 т, що водій відмовився від отримання копії довідки.
Згідно з відомостями акта № 033964, перевірку транспортного засобу, належного відповідачу, який і є перевізником, здійснено у строк та територіально в зоні, визначених у вказаних вище наказі Укртрансбезбеки та виданому направлені Управління Укртрансбезбеки на перевірку, при цьому виявлено порушення, передбачене п.22.5 ПДР, - надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових обмежень, та порушення, передбачене абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - без наявності оформлених документів, передбачених ст. 48 цього Закону, на перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових обмежень, що видаються компетентними уповноваженими органами і дають право на рух автомобільними дорогами України..
В акті № 0004204 вказано, що транспортний засіб завантажено соєю, і маршрут його руху із с. Дейманівка Пирятинського району Полтавської області в м. Миколаїв протяжністю 463 км.
Зазначені у вказаному акті № 0004204 відомості узгоджується 1) з відомостями, які містяться у товарно-транспортній накладній від 21.03.2018 № 013-252 (далі - ТТН). Згідно з відомостями ТТН, автомобілем з напівпричепом керував водій ОСОБА_4; автомобільним перевізником є підприємець Ганусовський, замовником і вантажовідправником ТОВ "Пирятинський Делікатес", с. Дейманівка Пирятинського району Полтавської області, а вантажоодержувачем ТОВ "Грінтур Екс"; пункт призначення: Миколаївський морський торгівельний порт, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23. У ТТН також містяться відомості, що вантажем є соя насипом, загальна вага транспортного засобу 40,800 т, а нетто - 23,800 т. На зворотній стороні цієї ТТН наявні відмітки вантажоодержувача ТОВ "Грінтур Екс", у відповідності до яких маса брутто складає 61440 кг , а нетто - 44440 кг, що розбіжність у вазі складає 20640 кг;
2) з відомостями свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу з державним номерним знаком НОМЕР_1 серії НОМЕР_4, за яким транспортний засіб є вантажним сідловин тягачем і його власником є Ганусовський.
Наведеними вище відомостями спростовуються викладені у відзиві на позов твердженнями відповідача про відсутність доказів, підтверджуючих статус відповідача як перевізника за спірним перевезенням; що визначення вагових параметрів транспортного засобу здійснено на вагах, відповідність яких не підтверджено; що під час та після проведення габаритно-вагового контролю водієві транспортного засобу не надано можливості викласти необхідні пояснення та зауваження; що заявлена до стягнення сума плати за проїзд не підтверджена належними та допустимими доказами. У контексті останнього відхиленого твердження відповідача, суд урахував, крім того, що визначену Управлінням Укртрансбезпеки відстань маршруту руху транспортного засобу відповідача в 463 км за допомогою програми розрахунку відстані DELLA (https://www.della.by/distance/), підприємцем Ганусовським не спростовано, а тому підстав для відхилення зазначеної відстані маршруту руху транспортного засобу у суду немає.
За таких обставин, суд погоджується з поданим розрахунком від 23.03.2018 підлягаючої до сплати підприємцем Ганусовським плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 2430,75 Євро, еквівалентній на день здійснення розрахунку за офіційним курсом гривні, встановленим Національним Банком України, сумі 78595 грн. 86 коп.
Управлінням Укртрансбезпеки направлено підприємцю Ганусовському лист від 03.04.2018 № 764/30-1-13 з повідомленням про визначену суму плати за спірний проїзд його транспортним засобом та вимогою про оплату цієї суми до 23.04.2018 з відповідним повідомленням про таке (ас. 19). За твердженнями позивача, не спростованими відповідачем, акт від 23.03.2018 № 0004204 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд підприємцем Ганусовським не оскаржено, плату за проїзд не сплачено й досі.
Законодавством визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух"). Рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги").У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Згідно з п. 3 ПДР, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 цих правил.
У відповідно до п. 22.5 ПДР, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон (для контейнеровозів понад 44 т), навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні осі - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) здійснюється за спеціальними правилами.
Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 (далі - Єдині правила), передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства (п. 16 Єдиних правил).
Порядком № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п. 3 Порядку № 879). У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування (п. 21 Порядку № 879). Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір", який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку; плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п.п. 27, 28 Порядку № 879).
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (п. 31-1 Порядку № 879).
Розмір плати за проїзд визначається у відповідності до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, та становить, зокрема, для великовагових транспортних засобів (за загальну масу), від 52 до 60 тон включно - за ставкою 0,27 Євро за кожен кілометр відстані, а для понад 60 тон, за кожні наступні 10 тон - 0,78 Євро за кожен кілометр відстані.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності в розрахунку плати за проїзд даних про те, які саме первинні дані покладені в основу розрахунку та які арифметичні операції з ними здійснено, так як ці твердження спростовуються матеріалами справи: 1) розрахунком плати за проїзд, який містить усі показники, необхідні для визначення розміру такої плати, а саме: розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; відстань перевезення; відсоткове визначення перевищення параметрів від нормативу; коефіцієнти збільшення плати за проїзд; 2) прокурором додано до позову зазначені вище документи, які містять усі відомості, покладені в основу розрахунку плати за проїзд і дійсність цих документів відповідачем не оспорено.
Суд визнає, що позивачем доведено порушення підприємцем Ганусовським вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", яке виражається у надані послуг перевезення вантажу з перевищенням установлених обмежень загальної маси великовагового транспортного засобу без оформлення відповідного дозволу, який дає право на рух автодорогами України. Ухилення від оплати за таке порушення нарахованої Управлінням Укртрансбзпеки суми грошових коштів суд визнає порушенням п. 31-1 Порядку № 879 та інтересів держави щодо отримання визначених законодавством коштів - плати за проїзд, шляхом її зарахування до Державного бюджету України, а тому вимога прокурора про стягнення з підприємця Ганусовського грошових коштів у визначеній Управлінням Укртрансбзпеки сумі є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, у разі задоволення позову, на відповідача (ст. 129 ГПК України).
Ураховуючи вказані положенням процесуального законодавства та обставини справи, витрати Прокуратури Миколаївської області на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 30.07.2018 № 1059 у сумі1762 грн., яка відповідає розміру судового збору, визначеному Законом України "Про судовий збір" з оплати вимог майнового характеру, належить відшкодувати за рахунок підприємця Ганусовського.
У судовому засіданні 16.10.2018, згідно зі ст. 233 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238, ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Ганусовського Василя Володимировича, АДРЕСА_1, 57058, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, до Державного Бюджету України (р/р 31216216014003, отримувач - УК у м. Миколаїв/Заводський район/22160100, код отримувача 37992781, ГУДКСУ у Миколаївській області, МФО 899998) грошові кошти в сумі 78595 (сімдесят вісім тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 86 коп. - плату за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування.
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Ганусовського Василя Володимировича, АДРЕСА_1, 57058, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, на користь Прокуратури Миколаївської області, 54030, вул. Спаська, 28, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 02910048 (р/р 35215058000340, ЄДРПОУ 02910048, банк ДКСУ м. Києва, МФО 820172), грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 26.10.2018.
Суддя Ю.М. Коваль.