
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2018 року № 810/4836/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати відмову Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку йому пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 21.04.2004 року № 89 протиправною та зобов’язати Сквирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок йому пенсії та подальше нарахування пенсії з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 910, 46 руб., на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 21.04.2004 року № 89 відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11.03.2018 з урахуванням виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою.
Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 15.12.2003 року (справа № 2-1076/2003) встановлено факт, що з 13.06.1986 по 19.06.1986, з 19.07.1986 по 25.07.1986, з 24.08.1986 по 31.08.1986 він перебував у відряджені у м. Прип’ять Київської області і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 19 годин у зоні відчуження.
На підставі цього рішення суду йому було видано довідку про заробітну плату від 21.04.2004 № 89, однак відповідачем відмовлено позивачу у проведенні перерахунку із посиланням на те, що заробітна плата, вказана у наведеній довідці, не підтверджена проведеною спеціалістами Управління перевіркою.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Представником відповідача 09.10.2018 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки складові довідки, на підставі якої позивач просить перерахувати йому пенсію, не підтвердженні первинними документами.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Сквирському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач 27.03.2018 звернувся до управління ПФУ із заявою вих. № 93 про перерахунок та виплати йому пенсії відповідно до довідки, виданої на підставі первинних документів та з урахуванням рішення Сквирського районного суду Київської області.
Листом від 13.04.2018 № 44/Щ-01 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, оскільки заробітна плата, вказана у довідці, не підтверджена проведеною спеціалістами Управління перевіркою.
Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.
Згідно пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Позивач для підтвердження факту тривалості робочого часу та місця виконання робіт в зоні відчуження звернувся до Сквирського районного суду Київської області із відповідною заявою, адже облік робочого часу на той момент в зоні аварії на ЧАЕС не вівся, внаслідок чого табелі обліку робочого часу на підприємстві були відсутні. Іншого способу встановлення реальності кількості відпрацьованого часу, аніж в судовому порядку, не було. Рішенням суду від 15.12.2003 року у справі №2-1076/2003 було встановлено факт перебування позивача з 13.06.1986 по 19.06.1986, з 19.07.1986 по 25.07.1986, з 24.08.1986 по 31.08.1986 у відряджені у м. Прип’ять Київської області, і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 19 годин у зоні відчуження.
На підставі рішення суду від 15.12.2003 позивачу було видано підприємством ВАТ «Сквира-Авто» довідку від 21.04.2004 № 89. Згідно даної довідки з 13.06.1986 по 19.06.1986, з 19.07.1986 по 25.07.1986, з 24.08.1986 по 31.08.1986 позивачу за роботу в зоні відчуження ЧАЕС була нарахована заробітна плата в розмірі 910 крб. 46 коп., що відображено у розрахунку суми, що наведений на зворотному боці цієї довідки.
Однак, відповідач відмовився приймати до розгляду зазначену довідку.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.
Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
За змістом статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Отже, суд вважає, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємством, установою, є підставою для перерахунку пенсії.
Таким чином, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням довідки ВАТ «Сквира - Авто» від 21.04.2004 № 89 про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження є необґрунтованою та протиправною, оскільки дана довідка була видана з урахуванням рішення Сквирського районного суду Київської області від 15.12.2003 року, де було підтверджено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії 27.03.2018 року.
Отже, в частині позовних вимог про зобов’язання Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок позивачу пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідці ВАТ «Сквира-Авто» від 21.04.2004 року № 89, суд вважає, що пенсія підлягає перерахунку, починаючи з 01.04.2018.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139,143, 242- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови гр. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Сквирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 910, 46 руб. на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 21.04.2004 року № 89 відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи, з 01.04.2018, з урахуванням виплачених сум.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.