Рішення № 77372867, 25.10.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
824/738/18-а
Номер документу
77372867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/738/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.08.2018 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (відповідач) з такими позовними вимогами:

1) зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації гуманітарний автомобіль марки "Ауді А6" 2000 року випуску, кузов WAUZZZ4BZYN075317 зняти з обліку в органах соціального захисту, та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу, отриманого чоловіком ОСОБА_2 Замфіровичом у якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його чоловік - інвалід 1 групи ІЗЗ ОСОБА_2 отримав автомобіль "Ауді А-6", 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, який був визнаний гуманітарною допомогою, згідно протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19.07.2007 року №26/ГД-10994.

16.07.2018 року, позивач звернувся до Департаменту із заявою про надання дозволу на перереєстрацію гуманітарного автомобіля на нього, згідно чинного законодавства. Проте, листом від 18.07.2018 року, позивачу відмовлено у задоволенні вказаної заяви у зв'язку із наявністю рішення Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року справа №2-266/2012 про повернення вказаного автомобіля.

Враховуючи, що судові рішення були прийняті до прийняття Законів України № 426-VIII від 14.05.2015 року та №2008-VIII від 06.04.2017 року, позивач вважає, що норми, якими керувались суди, не можуть більше застосовуватись до спірних правовідносин оскільки вказаним Законом змінено порядок їх врегулювання.

Закон України №426-VIII від 14.05.2015 року та Закон України №2008-VIII від 06.04.2017 року були прийняті пізніше, а тому саме положення цього законодавчого акту слід застосовувати до правовідносин, що виникли в цій справі.

Враховуючи, що позивач до дня смерті свого чоловіка ОСОБА_2, проживали однією сім'єю, позивач як член сім'ї померлого інваліда, відповідно до чинних вимог законодавства, має право на перереєстрацію гуманітарного автомобіля на себе, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 08.08.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 27.09.2018 року.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подачі відзиву проти позову, відтак розгляд справи здійснюється на підставі наявних у ній доказів.

В судове засідання призначене на 27.09.2018 року сторони не з'явились, явку своїх представників не забезпечили, проте надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з таких підстав.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Позивач - ОСОБА_1, народилася 25.06.1939 року в м. Чернівці, та відповідно до паспорта громадянина України серії КР588999 та свідоцтва про одруження є дружиною ОСОБА_2 (а.с. 9, 13).

Відповідно до протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19.07.2007 року №26/ГД-10994 включено автомобіль "Ауді" 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., до числа автомобілів, що надаються як гуманітарна допомога (а.с. 17).

Наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 26.07.2007 року №108 "Про видачу автомобілів з числа гуманітарної допомоги" наказано видати згідно із висновками обласної медико-соціальної експертної комісії протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги Кабінету Міністрів України ОСОБА_2, інваліду 1 групи загального захворювання, мешканцю с.Куликівка, Герцаївського району, автомобіль "Ауді", як гуманітарна допомога, кузов WAUZZZ4BZYN075317 з керуванням дві руки без участі ніг (а.с. 15).

Згідно довідки Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації №3401 до Державтоінспекції про реєстрацію транспортного засобу "Ауді" 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., безкоштовно видано ОСОБА_2 з числа гуманітарної допомоги з керуванням дві руки без участі ніг (а.с. 16).

ОСОБА_2 помер 07.10.2008 року, що підтверджується Свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 1-МИ№055642 (а.с. 18).

На момент смерті ОСОБА_2 діяв Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2006 року №999. Згідно з п. 41 цього Порядку автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, після смерті інваліда повертається (вилучається) головному управлінню праці та соціального захисту населення і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.

Рішенням Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року справа №2-266/2012 вирішено повернути Головному управлінню праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації автомобіль марки "Ауді А-6", 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, номерний знак НОМЕР_1 (а.с. 20-21).

16.07.2018 позивач звернувся до Департаменту із заявою про надання дозволу на переоформлення автомобіля отриманого його чоловіком в якості гуманітарної допомоги(а.с.10).

Відповідно до протоколу №14 засідання робочої групи з гуманітарної допомоги при Чернівецькі обласній державній адміністрації від 17.07.2018 року, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на переоформлення автомобіля (а.с. 12).

Про факт відмови позивача було повідомлено листом Департаменту від 18.07.2018 року №01.2-19/3801, в якому зазначено причину відмови - наявність рішення Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року. (а.с. 11)

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з даним позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зобов’язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб’єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" від 06.10.2005 року №2961-IV (Закон №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

Положеннями ч. 9 ст. 26 Закону №2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи встановлено, що згідно протоколу Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19.07.2007 року №26/ГД-10994 включено автомобіль "Ауді" 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., до числа автомобілів, що надаються як гуманітарна допомога та було передано у користування покійному чоловіку позивача – ОСОБА_2.

Після смерті ОСОБА_2, засвідченої Свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 1-МИ№055642 від 08.10.2008 року, питання про належність автомобіля, отриманого ним в якості гуманітарної допомоги, вирішувалось на підставі нормативно-правових актів, чинних на час смерті, а саме постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.07.2006 року N 999.

Відповідно до п. 41 вказаного Порядку, автомобіль, отриманий інвалідом як гуманітарна допомога, після його смерті повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.

Згідно з ст. 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" від 22.10.1999 року N1192-XIV (в редакції, що діяла на момент смерті ОСОБА_2), забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно.

У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що рішенням Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року задоволено позов прокурора Герцаївського району Чернівецької області. Зобов’язано ОСОБА_4, як племінника ОСОБА_2 повернути Головному управлінню праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації автомобіль марки "Ауді А-6", 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, номерний знак НОМЕР_1.

14.05.2015 року, частиною четвертою Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII частини другу і третю статті 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 51, ст. 451; 2010 р., N 8, ст. 62; 2014 р., N 4, ст. 61) викладено в такій редакції:

- Частини другу і третю статті 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 51, ст. 451; 2010 р., № 8, ст. 62; 2014 р., № 4, ст. 61) викласти в такій редакції:

"Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їхніх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відсутності членів сім’ї, спадкоємців або у разі небажання членів сім’ї, спадкоємців отримати автомобіль, визначений у частині другій цієї статті, такий автомобіль повертається органам соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

Відповідно до розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" №426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, суд звертає увагу, що 14.05.2015 року нормами Закону України № 426-VIII врегульовано питання щодо можливості передачі автомобіля, визнаного як гуманітарна допомога, у власність позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.07.2006 року № 999, зміни до п. 41 якої були внесені 07.10.2015 року та визначено, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через головне управління соціального захисту населення, за бажанням членів їх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням Мінсоцполітики.

У зв'язку з вказаними змінами законодавства, позивач 16.07.2018 року звернувся до відповідача із заявою про передачу у власність автомобіля марки "Ауді", 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см. Однак, листом від 18.07.2018 року №01.2-19/3801 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до Протоколу №14 засідання робочої групи прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на переоформлення гуманітарного автомобіля у зв'язку з наявністю рішення Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року справа №2-266/2012 про повернення автомобіля Департаменту соціального захисту населення.

Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Водночас, суд звертає увагу, що прийняття Закону України № 426-VIII від 14.05.2015 року було спрямовано на врегулювання спірних правовідносин до набрання ним чинності, з метою застосування чинного законодавства до правовідносин, що мали місце до його прийняття, в тому числі до правовідносин, що склались на момент смерті ОСОБА_2.

Таким чином, з 14.05.2015 року змінилось правове регулювання та застосування норм законодавства щодо перереєстрації транспортного засобу, визнаного як гуманітарна допомога. А відтак, суд вважає, що посилання Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації на рішення Герцаївського районного суду від 24.12.2012 року справа №2-266/2012 не ґрунтуються на вимогах спеціального законодавства. Суд наголошує, що вказане судове рішення було прийняте до прийняття Закону України №426-VIII від 14.05.2015 року, а відтак норми, якими керувались суди, не можуть більше застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки вказаним Законом змінено порядок їх врегулювання.

Також згідно листа Міністерства юстиції України від 29.04.2011 № 5149-0-26-11-18 щодо усунення суперечностей між положеннями нормативно-правових актів визначено, що при розв'язанні таких правових колізій, як правило, застосовуються загальновизнані прийоми тлумачення правових норм (надання переваги нормі, що має вищу юридичну силу, а у разі виявлення суперечностей (колізії) між положеннями різних нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, застосовуються положення нормативно-правового акта, який прийнято пізніше або який є спеціальним тощо).

Розділом ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII від 14.05.2015 року було прийнято пізніше, а тому саме положення цього законодавчого акту слід застосовувати до правовідносин, що виникли у цій справі.

Тому суд вважає, що висновки відповідача, викладені у листі про відсутність підстав для зняття автомобіля марки "Ауді" 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1 є безпідставними і необґрунтованими.

Враховуючи вимоги наведених законодавчих актів, а також у зв'язку із встановленням порушення права позивача щодо залишення за ним вказаного автомобіля, суд вважає, що для належного захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача вирішити питання щодо зняття автомобіля марки "Ауді" 2000 року випуску, номер кузова: WAUZZZ4BZYN075317, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1. Тобто або самостійно вирішити порушене позивачем питання або доручити відповідальному органу здійснити вказані дії.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації зняти автомобіль марки "Ауді А6" 2000 року випуску, кузов WAUZZZ4BZYN075317, з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд приймає рішення про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн згідно квитанції №38 від 02.08.2018 року

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації гуманітарний автомобіль марки "Ауді А6" 2000 року випуску, кузов WAUZZZ4BZYN075317 зняти з обліку в органах соціального захисту, та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу, отриманого чоловіком ОСОБА_2 Замфіровичом у якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_2, с. Куликівка, Герцаївський район, Чернівецька область) суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38345436, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Головна, 245), сплаченого згідно квитанції №38 від 02.08.2018 року

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_2, с. Куликівка, Герцаївський район, Чернівецька область)

Відповідач - Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, буд. 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018).

Суддя В.О. Григораш