
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/369/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.В.
за участю:
позивача - не з'явився,
відповідача: представник - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області щодо відмови у призначенні житлової субсидії; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області здійснити призначення житлової субсидії на позивача та членів його сім'ї, які постійно проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 за період часу з 15.10.2017 р. по 15.04.2018 р. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 22 грудня 2017 року через систему прийому громадян «Відкрите вікно» подав до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області звернення щодо призначення субсидії на комунальні послуги, у отриманні якої йому було відмовлено з тих мотивів, що він та його дружина не зареєстровані у житловому будинку. Таку причину відмови вважає неправомірною, оскільки його сім'я користується житловим приміщенням з 2016 року на підставі договору оренди та за попередній період субсидія йому вже призначалася. Право на отримання субсидії особам, що фактично проживають у житловому приміщенні на підставі договору оренди, передбачене нормами п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 1995 р. №848. Окрім того, зазначає, що позивачем про результати розгляду його звернення повідомлено з порушенням строків, встановлених законодавством, що призвело до накопичення боргу за споживання газу.
Позивач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечила, обґрунтовуючи обставинами, наведеними у відзиві на позов №2471/01-27 від 14.06.2018 р. Так, зокрема, зазначила, що 28 липня 2016 року позивач вперше звернувся до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, долучивши декларацію про доходи і витрати та договір оренди житлового приміщення. За результати розгляду поданої заяви та документів прийнято рішення про призначення субсидії строком на 1 рік. Проте на той час у комісії не було інформації про те, що житлове приміщення, яке орендує заявник, не введено в експлуатацію. При повторному зверненні 22 грудня 2017 року позивачу запропоновано подати документ, який підтверджує право власності на житло орендодавця для подальшого розгляду питання щодо призначення субсидії. ОСОБА_2 надав копію будівельного паспорта індивідуального забудовника гр. ОСОБА_3, після чого виявлено, що орендований будинок є об'єктом незавершеного будівництва. Тому, враховуючи приписи п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 1995 р. №848, відповідач правомірно дійшов висновку, що у ОСОБА_2 відсутнє право на отримання субсидії, оскільки таке надано тільки індивідуальним забудовникам будинків, що не прийняті в експлуатацію. Окрім того, при розгляді комісією заяви ОСОБА_2 виявлено, що такий з 31 грудня 2009 року зареєстрований у податковій службі як приватний підприємець та з 01 січня 2018 року перейшов до 3 групи платників єдиного податку. Однак жодної інформації з цього приводу не зазначив у декларації про доходи та витрати ні при першому зверненні, ані при повторному. Отже, вважає, що позивач фактично приховав джерело доходу. Також зазначає, що строки розгляду звернення позивача відповідачем не порушено, оскільки таке розглянуто відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 1995 р. №848 з врахуванням часу на отримання необхідних для призначення субсидії відомостей від відповідних державних органів.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 22 грудня 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2.) звернувся до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області (далі - Управління соціального захисту населення) із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, якими користуються особи, що фактично проживають у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 (зворот акр. спр. 51).
При поданні заяви зобов'язався повідомити протягом місяця структурний підрозділ з питань соціального захисту населення у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (в тому числі, джерел доходу) (зворот акр. спр. 51).
Разом із заявою подав власноручно заповнену декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначив наступні джерела доходів осіб, що фактично проживають у житловому будинку: ОСОБА_2 - заробітна плата ТОВ «Білд Інвест Груп»; ОСОБА_5 - стипендія УжНУ. При цьому був ознайомлений з тим, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про доходи і витрати осіб, які фактично проживають у житловому будинку, йому може бути відмовлено у призначенні субсидії, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_2 в декларації (акр. спр. 51).
Інших відомостей щодо доходів сім'ї ні під час подання заяви, ані в подальшому до Управління соціального захисту населення позивач не подавав.
Окрім того, оскільки ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення як особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому будинку на підставі договору оренди житла, до заяви долучив також копію договору оренди житлового приміщення від 01 жовтня 2015 р. (акр. спр. 53).
Рішенням Комісії з питань призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій, оформленим протоколом №58 від 02.02.2018 р., ОСОБА_2 відмовлено у призначенні субсидії як орендарю у зв'язку з відсутністю в орендодавця підтверджуючих документів на право власності на будинок, який здається в оренду, та поданням недостовірних даних про доходи і витрати осіб, які звертаються за призначенням субсидії, а саме, не зазначенням відомостей про реєстрацію в реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців з 31.12.2009 р. (акр. спр. 71).
Листом №329/01-27 від 13.02.2018 р. Управління соціального захисту населення повідомило ОСОБА_2 при прийняте за результатами розгляду його заяви від 22.12.2017 р. рішення про відмову у призначенні субсидії (арк. спр. 36).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні житлової субсидії протиправними, ОСОБА_2 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива регулюються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 р. (в редакції станом на день подання заяви) (далі - Положення).
П. 2 Положення передбачено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Разом з тим, положення п. 6 Положення передбачає можливість призначення субсидії в окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства також особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.
Таким чином, законодавством передбачене право на отримання субсидії як зареєстрованим у житловому приміщенні (будинку) особам, так і особами, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла.
П. 13 Положення встановлено порядок звернення громадянина для призначення субсидії, відповідно до якого така особа подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;
- договір найму (оренди) житла (за наявності).
Зазначений перелік документів є вичерпним. Більше того, Положення забороняє вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Тому суд вважає неправомірною таку підставу для відмови позивачу у призначенні субсидії як відсутність в орендодавця підтверджуючих документів на право власності на будинок, який здається в оренду.
Разом з тим, нормами Положення передбачено, що відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру законодавством покладена на громадянина, що звернувся з відповідною заявою.
З метою встановлення права осіб, які звернулися за призначенням субсидії, на отримання такої законодавством передбачений обов'язок заявника подати при зверненні з відповідною заявою декларацію про доходи і витрати із зазначенням відомостей про всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб. До таких, згідно з затвердженою формою декларації в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. №475 відносяться також і відомості щодо групи платника єдиного податку в разі реєстрації особи фізичною особою-підприємцем.
З вищенаведених законодавчих норм, що регулюють порядок надання субсидії, вбачається, що обов'язком заявника при зверненні із заявою є надання повної та правдивої інформації щодо джерел отримання доходів для забезпечення можливості уповноваженому органу отримати об'єктивну та достовірну інформацію про розмір таких доходів. Відповідальність за подання недостовірних відомостей у вигляді відмови у призначенні субсидії покладається виключно на заявника.
Відповідно до п. 12 Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому не враховується дохід, отриманий самозайнятою особою, та дохід від підприємницької діяльності, інформацію про які подано ДФС на запит структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Нормами Положення визначений порядок обчислення сукупних доходів осіб, які звернулися за призначенням субсидії. Так, згідно п. 8 Положення, для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що інформація щодо наявності у заявника статусу фізичної особи-підприємця та групи платника єдиного податку є суттєвою та безпосередньо виплаває на визначення розміру сукупного доходу, що дає право на отримання субсидії. Не зазначивши у поданій декларації про доходи і витрати такі відомості, ОСОБА_2 фактично приховав інформацію про джерело доходу.
Відповідно до п. 13 Положення, у разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.
Разом з тим, протягом місячного строку ОСОБА_2 відомостей щодо своєї підприємницької діяльності до Управління соціального захисту населення не подав, про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання субсидії, не повідомив.
П. 13 Положення надано право структурним підрозділам з питань соціального захисту населення робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Під час розгляду заяви ОСОБА_2 Комісією з питань призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій виявлено реєстрацію заявника фізичною особою-підприємцем та те, що дана обставина не повідомлена ним при зверненні.
Нормами п. 6 Положення надано право на прийняття рішення з питань призначення субсидії особам, які фактично проживають у житловому приміщенні на підставі договору оренди, спеціальній комісії, утвореній, в тому числі, районною держадміністрацією. Таким чином, суд вважає, що рішення щодо відмови у призначенні субсидії, оформлене протоколом від 02.02.2018 р., прийняте уповноваженим на те органом.
Відповідно до п. 13 Положення, рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами дев'ятим - тринадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) субсидії. Повідомлення про призначення субсидії може надсилатися електронною поштою (за наявності відповідного реквізиту). Заявник може бути поінформований про призначення (непризначення) субсидії за допомогою засобів мобільного зв'язку (смс-повідомленням).
З рішення про відмову від 02 лютого 2018 року вбачається, що таке обґрунтоване не тільки відсутністю в орендодавця підтверджуючих документів на право власності на будинок, який здається в оренду, але й неподанням достовірних відомостей щодо джерел доходів.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, зокрема, те, що заявник при зверненні подав недостовірні відомості стосовно своїх доходів, та законодавчі норми, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що відповідач в особі Комісії з питань призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій прийняв правомірне рішення про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_2
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_2 в призначенні субсидії, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 89424, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області (вул. Станційна, буд. 56, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 03192951) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення виготовлено 24 жовтня 2018 року.
СуддяР.О. Ващилін