
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2018 року м. Чернігів права № 2540/3193/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФУ в Чернігівській області) про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у зменшенні позивачу розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018 з 01.01.2018; зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі без обмежень максимальним розміром, яку обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з виплатою лише 50% суми підвищення пенсії. Вважає, що обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені вказаною постановою Кабінету Міністрів України, не можуть бути застосовані, оскільки звужують права позивача на отримання пенсії.
26.09.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії було здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». ГУПФУ в Чернігівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Вказана постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 є діючою, та такою, що підлягає обов’язковому застосуванню в межах спірних правовідносин. Крім того постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 у встановленому законом порядку такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась, а тому вимоги позивача не гуртуються на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області та на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області від 22.03.2018 № П/С 101/5203 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, проведено перерахунок пенсії, згідно якого розмір пенсії складає 9077,00 грн та з урахуванням доплат становить: 13342,75 грн. (а.с.17-18).
Водночас, згідно вищевказаної постанови розмір пенсії до виплати складає 9614,42 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 5886,09 грн та підвищення 3728,33 грн (50% від 7456,66 грн).
Не погоджуючись з вказаним розрахунком, 20.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення з 01.01.2018 перерахунку та виплати йому пенсії у розмірі без обмежень максимальним розміром, який обчислено з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 (а.с.12-13).
Листом від 31.08.2018 № 3927/03/М-12 позивачу повідомлено про те, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством. Також зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018, в розмірі 100% грошового забезпечення, всього 9077 грн. Основний розмір пенсії становить 9077 грн (9077 грн х 100%), збільшення основного розміру пенсії 2269,25 грн (9077 грн х 25%). Загальний розмір пенсії з урахуванням підвищення інваліду війни 1 групи (726 грн), додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 1 групи (474,50 грн), державної соціальної допомоги на догляд (726 грн) та цільової грошової допомоги на прожиття (70 грн) складає 13342,75 грн. Відповідно до п.2 вищевказаної постанови розмір пенсії до виплати складає 9614,42 грн (з урахуванням попередньої суми пенсії 5886,09 грн та підвищення 3728,33 грн (50% від 7456,66 грн). Виплату перерахованих пенсій буде проведено з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків та з 01.01.2020 – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (а.с.14-16).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Пунктом 2 Постанови № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 – 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75 відсотків; з 01.01.2020 – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Постанова № 103 на час звернення позивача до суду останнім не оскаржується, є чинною, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами частини четвертої статті 63 Закону в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії.
Тобто, в даному випадку, Пенсійний орган діяв в рамках, встановлених законом, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення вказаних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у зменшенні позивачу розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018 з 01.01.2018; зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі без обмежень максимальним розміром, яку обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018 з 01.01.2018.
Враховуючи відмову в задоволенні вищезазначених позовних вимог та похідний характер позовної вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, суд приходить до висновку, що вона також не підлягає задоволенню.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Щодо клопотання позивача встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що вказане клопотання задоволенню не підлягає у зв’язку з відмовою позивачу в задоволенні позову.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П’ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне судове рішення складено 24.10.2018.
Суддя О.М. Тихоненко