
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі в частині позовних вимог
18 жовтня 2018 року справа № 2340/3480/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Гордієнка О.А.,
розглядаючи за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, міського голови м. Черкаси Бондаренка Анатолія Васильовича про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) подала позов до Черкаської міської ради (далі - міська рада, відповідач-1), міського голови м. Черкаси Бондаренка Анатолія Васильовича (далі - міський голова, відповідач-2) в якому просить:
1) визнати протиправними дії міського голови м. Черкаси Бондаренка Анатолія Васильовича щодо скликання п'ятдесят сьомого позачергового засідання другої сесії Черкаської міської ради, формування порядку денного п'ятдесят сьомого позачергового засідання другої сесії Черкаської міської ради, головування та голосування на п'ятдесят сьомому позачерговому засіданні другої сесії Черкаської міської ради;
2) визнати протиправними та скасувати рішення, прийняті під час п'ятдесят сьомого позачергового засідання другої сесії Черкаської міської ради, а саме:
- від 22.08.2018 № 2-3440 "Про внесення змін до рішення міської ради від 29.01.2018 № 2-2886 "Про міський бюджет на 2018 рік";
- від 22.08.2018 № 2-3441 "Про внесення змін до рішення міської ради від 29.01.2018 № 2-2886 "Про міський бюджет на 2018 рік";
- від 22.08.2018 № 2-3442 "Про внесення змін до рішення міської ради від 13.02.2017 № 2-1613 "Про затвердження Програми соціально-економічного і культурного розвитку міста Черкаси на 2017-2019 роки";
- від 22.08.2018 № 2-3443 "Про Програму переоснащення комунальних підприємств міста Черкаси на 2018-2023 роки";
- від 22.08.2018 № 2-3444 "Про надання дозволу комунальному підприємству "Черкасиелектротранс" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання тролейбусів";
- від 22.08.2018 № 2-3445 "Про надання дозволу комунальному підприємству "ЧЕЛУАШ" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки";
- від 22.08.2018 № 2-3446 "Про утворення юридичної особи - департаменту муніципальної інфраструктури Черкаської міської ради, затвердження його структури та внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682";
- від 22.08.2018 № 2-3447 "Про скасування рішення Черкаської міської ради від 17.01.2018 № 2-2881 "Про припинення комунальних підприємств житлово-комунального господарства міста";
- від 22.08.2018 № 2-3448 "Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682 "Про структуру, загальну чисельність апарату Черкаської міської ради та її виконавчих органів";
- від 22.08.2018 № 2-3449 "Про утворення комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Черкаської місткої ради";
- від 22.08.2018 № 2-3450 "Про погодження Інвестиційної програми КП "Черкасиводоканал" на 2019 рік";
- від 22.08.2018 № 2-3451 "Про надання дозволу на списання основних засобів комунальному підприємству "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради";
- від 22.08.2018 № 2-3452 "Про надання дозволу комунальному підприємству теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки";
- від 22.08.2018 № 2-3453 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_13";
- від 22.08.2018 № 2-3454 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_10";
- від 22.08.2018 № 2-3455 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_5";
- від 22.08.2018 № 2-3456 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_6";
- від 22.08.2018 № 2-3457 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_12";
- від 22.08.2018 № 2-3458 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11";
- від 22.08.2018 № 2-3459 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11";
- від 22.08.2018 № 2-3460 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по АДРЕСА_7";
- від 22.08.2018 № 2-3461 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_8";
- від 22.08.2018 № 2-3462 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_2, громадянці ОСОБА_7 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)";
- від 22.08.2018 № 2-3463 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1, громадянину ОСОБА_8 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)";
- від 22.08.2018 № 2-3464 "Про надання ПП "Сіті 2018" земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_3";
- від 22.08.2018 № 2-3465 "Про розгляд питання щодо затвердження документації із землеустрою громадянки ОСОБА_9 на земельну ділянку по вул. АДРЕСА_9";
- від 22.08.2018 № 2-3466 "Про надання ФОП ОСОБА_10 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_4 (у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно)".
У підготовчому судовому засіданні 18.10.2018 суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог та поставив дане питання на обговорення учасників справи.
Позивач в судовому засіданні заперечила проти закриття провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог, а представник відповідачів - підтримав позицію суду та просив закрити провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог.
Вирішуючи питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, суд виходить з того, що згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі "Сокуренко і Стригун проти України" зазначив, що фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів".
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.
Застосування статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України не поширюється на всі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних та інших справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб'єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.
Аналізуючи позовні вимоги ОСОБА_1, а також викладені в адміністративному позові доводи, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень Черкаської міської ради від 22.08.2018 № 2-3443 "Про Програму переоснащення комунальних підприємств міста Черкаси на 2018-2023 роки", від 22.08.2018 № 2-3444 "Про надання дозволу комунальному підприємству "Черкасиелектротранс" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання тролейбусів", від 22.08.2018 № 2-3445 "Про надання дозволу комунальному підприємству "ЧЕЛУАШ" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки", від 22.08.2018 № 2-3446 "Про утворення юридичної особи - департаменту муніципальної інфраструктури Черкаської міської ради, затвердження його структури та внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682", від 22.08.2018 № 2-3447 "Про скасування рішення Черкаської міської ради від 17.01.2018 № 2-2881 "Про припинення комунальних підприємств житлово-комунального господарства міста", від 22.08.2018 № 2-3448 "Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682 "Про структуру, загальну чисельність апарату Черкаської міської ради та її виконавчих органів", від 22.08.2018 № 2-3449 "Про утворення комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Черкаської міської ради", від 22.08.2018 № 2-3450 "Про погодження Інвестиційної програми КП "Черкасиводоканал" на 2019 рік", від 22.08.2018 № 2-3451 "Про надання дозволу на списання основних засобів комунальному підприємству "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради", від 22.08.2018 № 2-3452 "Про надання дозволу комунальному підприємству теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки", від 22.08.2018 № 2-3453 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_13", від 22.08.2018 № 2-3454 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_10", від 22.08.2018 № 2-3455 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_5", від 22.08.2018 № 2-3456 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_6", від 22.08.2018 № 2-3457 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_12", від 22.08.2018 № 2-3458 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11", від 22.08.2018 № 2-3459 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11", від 22.08.2018 № 2-3460 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по АДРЕСА_7", від 22.08.2018 № 2-3461 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_8", від 22.08.2018 № 2-3462 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_2, громадянці ОСОБА_7 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)", від 22.08.2018 № 2-3463 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1, громадянину ОСОБА_8 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)", від 22.08.2018 № 2-3464 "Про надання ПП "Сіті 2018" земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_3", від 22.08.2018 № 2-3465 "Про розгляд питання щодо затвердження документації із землеустрою громадянки ОСОБА_9 на земельну ділянку по вул. АДРЕСА_9", від 22.08.2018 № 2-3466 "Про надання ФОП ОСОБА_10 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_4 (у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно)", суд дійшов висновку, що Черкаська міська рада, приймаючи вказані оскаржувані рішення, не здійснювала владні управлінські функції відносно позивача, оскільки вказані рішення стосуються тих осіб, які в них зазначені.
Враховуючи наведене, спір в частині оскарження зазначених рішень не є публічно-правовим у розумінні пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак позов в цій частині не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
На підставі частини 1 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає, що розгляд зазначеного спору віднесений до юрисдикції цивільного суду в порядку цивільного судочинства за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 4, 19, 238, 239, 241, 243, 248, 256, 294, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, міського голови м. Черкаси Бондаренка Анатолія Васильовича в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішень Черкаської міської ради:
- від 22.08.2018 № 2-3443 "Про Програму переоснащення комунальних підприємств міста Черкаси на 2018-2023 роки";
- від 22.08.2018 № 2-3444 "Про надання дозволу комунальному підприємству "Черкасиелектротранс" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання тролейбусів";
- від 22.08.2018 № 2-3445 "Про надання дозволу комунальному підприємству "ЧЕЛУАШ" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки";
- від 22.08.2018 № 2-3446 "Про утворення юридичної особи - департаменту муніципальної інфраструктури Черкаської міської ради, затвердження його структури та внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682";
- від 22.08.2018 № 2-3447 "Про скасування рішення Черкаської міської ради від 17.01.2018 № 2-2881 "Про припинення комунальних підприємств житлово-комунального господарства міста";
- від 22.08.2018 № 2-3448 "Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682 "Про структуру, загальну чисельність апарату Черкаської міської ради та її виконавчих органів";
- від 22.08.2018 № 2-3449 "Про утворення комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Черкаської міської ради";
- від 22.08.2018 № 2-3450 "Про погодження Інвестиційної програми КП "Черкасиводоканал" на 2019 рік";
- від 22.08.2018 № 2-3451 "Про надання дозволу на списання основних засобів комунальному підприємству "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради";
- від 22.08.2018 № 2-3452 "Про надання дозволу комунальному підприємству теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради на укладання договору фінансового лізингу для придбання техніки";
- від 22.08.2018 № 2-3453 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_13";
- від 22.08.2018 № 2-3454 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Азот" права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_10";
- від 22.08.2018 № 2-3455 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_5";
- від 22.08.2018 № 2-3456 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_6";
- від 22.08.2018 № 2-3457 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_12";
- від 22.08.2018 № 2-3458 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11";
- від 22.08.2018 № 2-3459 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_11";
- від 22.08.2018 № 2-3460 "Про припинення публічному акціонерному товариству "Черкаське хімволокно" права постійного користування земельною ділянкою по АДРЕСА_7";
- від 22.08.2018 № 2-3461 "Про припинення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 права користування земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_8";
- від 22.08.2018 № 2-3462 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_2, громадянці ОСОБА_7 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)";
- від 22.08.2018 № 2-3463 "Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1, громадянину ОСОБА_8 (вільна земельна ділянка, учасник АТО)";
- від 22.08.2018 № 2-3464 "Про надання ПП "Сіті 2018" земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_3";
- від 22.08.2018 № 2-3465 "Про розгляд питання щодо затвердження документації із землеустрою громадянки ОСОБА_9 на земельну ділянку по вул. АДРЕСА_9";
- від 22.08.2018 № 2-3466 "Про надання ФОП ОСОБА_10 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_4 (у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно)".
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана 23.10.2018.
Суддя В.О. Гаврилюк