
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2018 р. Справа №1840/3420/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об’єднане управління ПФУ), в якій просить скасувати рішення від 20.08.2018 № 101424 як незаконне; та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.08.2018 № 18-445 вих-18 в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.12.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів прокуратури з липня 1995 року, стаж роботи на посадах слідчого, прокурора-криміналіста, начальника слідчої частини складає майже 49 календарних років. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 03.06.2016 Сумське об’єднане управління ПФУ було зобов’язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з розрахунку 90 % заробітної плати відповідної посади згідно довідки прокуратури від 15.03.2016 № 57-ЗП-16, починаючи з 01.05.2016. У зв’язку із заниженням складових заробітної плати, наведених у довідці від 15.03.2016 № 57-ЗП-16, позивач звернувся до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 25.01.2018 прокуратуру Сумської області зобов’язано видати ОСОБА_1 уточнену довідку про заробітну плату для перерахування пенсії. Вказану довідку позивач подав до Сумського об’єднаного управління ПФУ, однак спірним рішенням відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.06.2015 раніше призначені пенсії, в тому числі відповідно до Закону України "Про прокуратуру", перерахунку не підлягають. Не погодившись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
11.10.2018 відповідач подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що з 01.06.2015 були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ. Закони та інші правові акти не мають зворотної дії у часі.
Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи за участі представника управління в судовому засіданні.
Суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання, оскільки за змістом ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Ухвалою від 24.09.2018 провадження у даній справі було відкрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, а відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу. Зважаючи на наявність у справі необхідних доказів, в тому числі наданих відповідачем, суд не вбачає підстав для призначення судового засідання у розгляді даної справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що постановою Зарічного районного суду м. Суми від 03.06.2016 по справі № 591/2443/16-а частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов’язано Сумське об’єднане управління ПФУ здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з розрахунку 90 % від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Сумської області № 57-зп-16 від 15.03.2016 року, починаючи з 01.05.2016 року та без обмеження її максимального розміру (а.с. 18-21).
На виконання вказаного рішення суду Сумське об’єднане управління ПФУ, розпорядженням від 26.09.2016 № 101424, здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с. 202). В подальшому, у зв’язку із невідповідністю довідки від 15.03.2016 року № 57-зп-16 вимогам законодавства, позивач звернувся до суду з позовом до прокуратури Сумської області.
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 25.01.2018 по справі № 591/6659/17 прокуратуру Сумської області зобов’язано видати ОСОБА_1 уточнену довідку про заробітну плату для перерахування пенсії згідно з зазначеними у довідці № 57-зп-16 від 15.03.2016 року складовими заробітної плати, вказавши в частині складової заробітної плати "доплати за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста та слідчих органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 232 від 21 лютого 1996 року 100% пенсії в сумі 19396 грн." (а.с. 31-39).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2018 вищевказане рішення змінено, а саме в другому абзаці резолютивної частини рішення замінено слова "в сумі 19396 грн." словами "в сумі 15220 грн." (а.с. 51-56).
При розгляді справ суди встановили, що з 1985 року позивачу призначена пенсія за вислугу років (за період служби в органах внутрішніх справ України в Сумській області ), а з липня 1995 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ
Пунктом 1 Постанови КМ України від 21.02.1996 № 232 "Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури" установлено особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, слідчим співробітникам Служби безпеки, начальникам слідчих підрозділів, їх заступникам, прокурорам-криміналістам і слідчим органів прокуратури та військових прокуратур щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах начальницького складу в слідчих підрозділах органів внутрішніх справ, слідчих співробітників Служби безпеки, начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури та військових прокуратур у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.
Як вбачається з матеріалів справи у позивача є 20 річний стаж роботи на посадах, визначених зазначеною Постановою КМ України, отже він має право на щомісячну доплату у розмірі 100 відсотків суми пенсії не набув.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII "Про прокуратуру".
Частиною 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Дана редакція Закону України № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" була чинною на час призначення пенсії позивачу.
Крім того, пунктом 1 Постанови КМ України від 21 лютого 1996 р. № 232 "Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури" установлено особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, слідчим співробітникам Служби безпеки, начальникам слідчих підрозділів, їх заступникам, прокурорам-криміналістам і слідчим органів прокуратури та військових прокуратур щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах начальницького складу в слідчих підрозділах органів внутрішніх справ, слідчих співробітників Служби безпеки, начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури та військових прокуратур у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.
В подальшому Закон України № 1789-ХІІ втратив чинність, у зв'язку з прийняттям Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру", крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом) та статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України.
Також, постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 28.01.2015 № 26 внесено зміни до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 та виключено положення про щомісячну доплату за вислугу років на посадах слідчих органів прокуратури.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені прийняттям Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, незалежно від прийнятої постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 28.01.2015 № 26, якою внесено зміни до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 та виключено положення про щомісячну доплату за вислугу років на посадах слідчих органів прокуратури, прокуратура Сумської області, при видачі довідки позивачу, повинна була керуватись ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) та видати уточнену довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії згідно з зазначеними у довідці від15.03.2016 № 57-зп-16, оскільки Закон України має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Суд зазначає, що рішенням від 11.05.2016 № 101424 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 (а.с. 197).
Право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 було підтверджено постановою Зарічного районного суду м. Суми від 03.06.2016. Вказаним рішенням також встановлено відсоток, з розрахунку якого має бути проведено перерахунок - 90 % середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Сумської області № 57-зп-16 від 15.03.2016.
При цьому пенсія ОСОБА_1 була перерахована на підставі вказаної довідки та в зазначеному рішенням суду розмірі.
Подальший судовий розгляд ініційовано позивачем у зв’язку з недоліками довідки, на підставі якої перерахована його пенсія, а саме у зв’язку з відсутністю в ній складової "доплати за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста та слідчих органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232".
Право на включення такої доплати, як зазначено вище, підтверджено судами першої та апеляційної інстанції.
На виконання судових рішень, прокуратурою Сумської області була видана довідка від 10.08.2018 № 18-445 вих.-18 у яку, крім складових із довідки від 15.03.2016 № 57-зп-16, включена доплата за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста та слідчих органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 (а.с. 15).
Відмовляючи спірним рішенням у перерахунку пенсії позивача, Сумське об’єднане управління ПФУ листом від 22.08.2018 № 18236/05-20 вказало на те, що перерахунок на підставі довідки від 10.08.2018 № 18-445 вих.-18 не може бути здійснений на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213, а рішення Зарічного суду м. Суми від 03.06.2016 стосувалось довідки від 15.03.2016 № 57-зп-16.
Суд не погоджується із такими твердженнями відповідача, оскільки право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 після 01.06.2015 вже було підтверджено рішенням суду, яке набрало законної сили, а право позивача на включення доплати за вислугу років, підтверджено рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій по справі № 591/6659/17.
Таким чином, спірним рішенням відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на тих же підставах, що і у 2016 році не зважаючи на те, що право позивача на такий перерахунок вже підтверджено.
З огляду на викладене, суд вважає рішення Сумського об’єднаного управління ПФУ від 20.08.2018 № 101424 таким, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 3 КАС України, тому підлягає скасуванню, а вимоги в цій частині задоволенню.
Також суд задовольняє позовні вимоги щодо зобов’язати Сумського об’єднаного управління ПФУ провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.08.2018 № 18-445 вих-18 в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою з 01.12.2017.
Щодо позовних вимог в частині покладення обов'язку на відповідача провести перерахунок і виплату пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Враховуючи, що вказана позовна вимога заявлена на майбутнє та на момент прийняття рішення судом немає підстав вважати, що права позивача на визначення розміру пенсії в подальшому будуть порушені Сумським об’єднаним управління ПФУ, суд відмовляє у задоволенні вказаної частини позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Cкасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.08.2018 № 101424 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_1.
Зобов’язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (40030, АДРЕСА_1, рнокп НОМЕР_1) на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.08.2018 № 18-445 вих-18 в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою з 01.12.2017 з урахуванням уже виплачених сум.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) на користь ОСОБА_1 (40030, АДРЕСА_1, рнокп НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 24.10.2018.
Суддя С.М. Гелета