Рішення № 77357809, 17.10.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1440/2073/18
Номер документу
77357809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2018 р. № 1440/2073/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54055 до відповідача:Центрального об'єднаного управління ОСОБА_2 фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018 про:зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Центрального об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України м. Миколаєва Миколаївській області з вимогами зобов’язати відповідача провести йому перерахунок пенсії за віком з урахуванням вимог ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2917 роки, починаючи з 29.03.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що звернувся до відповідача 29.03.2018 з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». В серпні 2018 року отримавши лист відповідача від 17.07.2018 він дізнався що відповідач для обчисленні його пенсії застосовує показник «середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки», (скорочена назва показника «Зс») у розмірі 3764,4 гривень. На думку позивача ОСОБА_2 фондом невірно застосований показник «Зс» у розмірі 3764,4 гривень, оскільки відповідно до Порядку розрахунку показників середньої заробітної плати за 2009-2017 роки розмір показника «Зс» за 2016-2017 роки становить 5377,9 гривень, що визначається розрахунком: 4482,35 гривень + 6273,45 гривень = 10755,8 гривень/2 роки.

Однак, відповідачем застосовано показник «Зс» у розмірі 3764,4 гривень, який повинен був застосовуватися у 2017 році. Застосування відповідачем зменшеного показника «Зс» призвело до заниження розміру призначеної пенсії.

Відповідач позов не визнав просив в його задоволенні відмовити. Відповідачем надіслано відзив в якому його позиція викладене наступним чином. ОСОБА_1 з 2002 було призначено пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В березні 2018 року, ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п.3 ст.45 Закону при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Пунктом 4-3 розділу XV Закону №1058, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Закону №2148, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, а саме 3764,40 гривень із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Станом на день звернення до відповідача за пенсію відповідно до Закону №1058, пенсія позивачу вже була призначена відповідно до Закону №2262. Чинним законодавством не передбачено повторного призначення пенсії. У випадку з позивача, йдеться про перерахунок пенсії за нормами Закону №1058, отже до спірних правовідносин підлягає застосуванню п.4-3 розділу XV Закону №1058. У зв’язку з вищенаведеним перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки є обґрунтованим і правомірним.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 17.10.2018 без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 11.09.2002 отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У лютому 2018 року ОСОБА_1 виповнилось 60 років і він досяг віку передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з якого виникає право на призначення пенсії за віком.

В березні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області з заявою про призначення йому пенсії за віком.

29.03.2018 Центральним об’єднаним управлінням Ппенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 8580,30 гривень.

При цьому, при визначенні розміру пенсії позивача, відповідачем використано показник «середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки», (скорочена назва показника «Зс») у розмірі 3764,4 гривень.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ОСОБА_2 фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Разом з тим, відповідно до пункті 4-3 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Таким чином, законодавцем розділено: пенсії вперше призначені у 2018 році призначаються з із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, а перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

При цьому, суд звертає увагу, що у пункті 4-3 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мова йде лише про перерахунок пенсій, призначені відповідно до цього Закону, тобто Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Натомість позивач з 2002 року отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Верховним Судом України ще у 2015 році у постанові від 09.06.2015 по адміністративній справі № 21-550а14 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45186624) висловлена правова позиція, що під перерахунком пенсії у Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мається на увазі лише пенсії призначенні відповідно до нього, а не відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Особи, які отримували пенсію за вислугу років призначену відповідно до вимог Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час звернення про призначення пенсії за віком відповідно до Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розглядаються як особи яким пенсія призначається вперше.

Зазначена правова позиція в подальшому була підтримана Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 по адміністративній справі № 520/6761/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73173096), від 22.05.2018 по адміністративній справі № 20/6354/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74173399) та іншим.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладенні в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивача необхідно розглядати, як особу, якій вперше призначається пенсії у 2018 році відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не як особу, якій у 2018 році здійснюється перерахунок пенсії, а тому до нього повинно бути застосоване положення передбачене ч.2 ст.40 Закону про те, що показник «Зс» визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, а не положення пункту 4-3 розділу XV Закону, що показник «Зс» визначається із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 704, 80 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54055, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління ОСОБА_2 фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2017 роки, починаючи з 29.03.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління ОСОБА_2 фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54055, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704, 80 грн.

4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко