Рішення № 77329673, 16.10.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2018
Номер справи
0240/2415/18-а
Номер документу
77329673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

16 жовтня 2018 р. Справа № 0240/2415/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

представника третьої особи: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: управління Служби безпеки України у Вінницькій області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання дій неправомірними

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до управління Служби безпеки України у Вінницькій області (ділі - УСБУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій неправомірними.

В обґрунтування заявленого позову зазначив, що проходив службу в органах безпеки України. 30.04.2018 був звільнений з військової служби за станом здоров'я. З метою призначення пенсії, 24.05.2018 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб". 13.06.2018 управління пенсійного фонду повідомило, що оскільки силова структура не подавала щодо ОСОБА_1 подання для призначення пенсії за вислугою років, підстави для призначення пенсії відсутні. 16.07.2018 УСБУ у вінницькій області направило позивачеві лист №53/П-15-8, в якому повідомило, що в Управління відсутні правові підстави щодо направлення до Пенсійного фонду відповідних документів для призначення пенсії, оскільки вислуга років на день звільнення складала 19 років 3 місяці 17 днів. Вважаючи вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права, позивач звернувся до суду з вимогами зобов’язати Управління Служби безпеки України у Вінницькій області зарахувати до календарної вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1:

- період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 01 вересня 1992 року по 26 лютого 1997 року;

- період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 02 жовтня 1998 року по 25 листопада 1999 року;

- періоди проходження військової служби в ЗС України з 29 травня 1997 року по 08 квітня 1998 року в Військовій частині 3028 (полк Національної гвардії України); в регіональному підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України з 21 червня 2004 року по 12 липня 2005 року, з 03 квітня 2009 року по 01 жовтня 2011 року з розрахунку один місяць служби за півтора місяці;

- період виконання обов’язків служби в районі проведення АТО з 01 грудня 2015 року по 12 березня 2016 року з розрахунку один місяць служби за три місяці.

- зобов’язати Управління Служби безпеки України у Вінницькій області оформити всі необхідні документи і своє подання для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Ухвалою суду від 24.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.08.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

20.08.2018 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що у період з 25.11.1999 по 30.04.2018 ОСОБА_1 проходив військову службу в УСБУ у Вінницькій області. Згідно облікових даних календарна вислуга позивача станом на 21.02.2018 становила 19 років 01 місяць 08 днів, у пільговому обчисленні 05 років 00 місяців 21 день, загальна 24 роки 01 місяць 29 днів. Посилаючись на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей", відповідач вказав, що пільгова вислуга позивача має значення для визначення відсотку розміру пенсії позивача від його грошового забезпечення відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за умови наявності права на призначення пенсії за вислугу років, а не для призначення такої пенсії.

Зважаючи, що календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення (30.09.2018) складала 19 років 3 місяці 17 днів в Управління були відсутні правові підстави для направлення до ГУ ПФУ у Вінницькій області відповідних документів щодо призначення йому пенсії.

В судовому засіданні позивач надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити повністю.

Представник відповідача заперечив щодо заявленого позову з підстав викладених у відзиві.

Представник третьої особи заперечив щодо задоволення позову ОСОБА_1, не надавши суду письмових пояснень щодо предмета спору.

Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

ОСОБА_1 проходив службу в органах безпеки України та наказом СБУ від 16.03.2018 №326-ОС звільнений з військової служби у запас Служби безпеки України за підпунктом "а" пункту 61, підпункту "б" пункту 63 та підпунктом "б" пункту 88-1 (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ.

Відповідно довідки УСБУ у Вінницькій області від 21.03.2018 №53/11/216/226нт календарна вислуга років підполковника ОСОБА_1 станом на 21.02.2018 становить 19 років 01 місяць 08 днів, у пільговому обчисленні 05 років 00 місяців 21 день, загальна 24 роки 01 місяць 29 днів. до вказаної вислуги років зараховано:

1. Строкову військову службу в ЗС України в період з 28.05.1997 по 10.04.1998 (календарна вислуга 00 років 10 місяців 12 днів).

Період проходження військової служби в ЗСУ, зокрема у в/ч 3028 з 29.05.1997, відповідно по постанови КМУ від 17.07.1992 №393, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах в розрахунку один місяць служби за півтора (у пільговому обчисленні 00 років 05 місяців 04 дні).

2. Проходження військової служби в Службі безпеки України в період з 25.11.1999 по 21.02.2018 (календарна вислуга 18 років 02 місяці 26 днів).

Періоди проходження військової служби в регіональному підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю з 21.06.20004 по 12.07.2005, з 03.04.2009 по 16.01.2015 та з 19.10.2016 по 06.02.2018, відповідно до постанови підлягають обчисленню вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби (у пільговому обчисленні 04 роки 00 місяців 25 днів).

Період виконання обов'язків служби в районі проведення АТО з 01.12.2015 по 12.03.2016 відповідно до підпункту "а" пункту 3 Постанови, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці служби у пільговому обчисленні (00 років 06 місяців 22 дні).

Час навчання у цивільному вищому навчальному закладі (в період з 01.09.1992 по 26.02.1997) із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (02 роки 02 місяці 27 днів) не був зарахований до вислуги років , оскільки пунктом 2 Постанови передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу СБУ додатково зараховується час навчання у ВНЗ при призначенні пенсії відповідно пункту "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (пенсія за вислугу років призначається особам, якщо вони звільнені зі служби в період з 01.10.2017 по 30.09.2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше).

Згідно довідки від 14.05.2018 №221 календарна вислуга років позивача на 30 квітня 2018 року складає 19 років 03 місяці 17 днів, у пільговому обчисленні 05 років 00 місяців 21 день, загальна 24 роки 01 місяців 29 днів.

24.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугою років з 01.05.2018.

13.06.2018 листом Пенсійного фонду №1485/П-10 повідомлено позивачу, що Служба безпеки України (уповноважений структурний підрозділ) не подавала подання для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1В, підстав в головного управління Пенсійного фонду України немає. В разі надходження документів від силової структури на призначення пенсії на адресу головного управління, пенсію буде призначено в терміни передбачені діючим законодавством.

Отримавши вказану відповідь, позивач 18.06.2018 звернувся з заявою до начальника УСБУ у Вінницькій області про надання вказівки для підготовки на направлення до ГУПФУ у Вінницькій області необхідних документів та подання на призначення пенсії.

18.07.2018 листом №53/П-15/8 УСБУ у Вінницькій області повідомлено позивача, що його календарна вислуга на день звільнення (30.04.2018) складала 19 років 3 місяці 17 днів, тому в Управління відсутні правові підстави щодо направлення до ГУ ПФУ у Вінницькій області відповідних документальних матеріалів щодо призначення пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідноси) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно п. "а" ст. 12 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені у пунктах "б"-"д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

Одночасно стаття 17 Закону №2262 визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Відповідно до ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З наведених положень слідує, що необхідними умовами для призначення пенсії за вислугу років є сам факт звільнення особи зі служби та у разі, якщо таке звільнення мало місце у період з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року, то такій особі станом на день звільнення необхідно мати вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

Разом з тим як вбачається з матеріалів справи, зокрема довідки УСБУ від 14.05.2018 №221 календарна вислуга років позивача на 30 квітня 2018 року складає 19 років 03 місяці 17 днів, у пільговому обчисленні 05 років 00 місяців 21 день, загальна 24 роки 01 місяців 29 днів.

Зміст положень Закону України №2262 свідчить про те, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії.

Згідно вказаного закону пільгова вислуга років враховується при визначенні розміру пенсії за вислугу років на підставі статті 13 Закону №2262.

Так, згідно пункту "а" статті 13 вказаного вище закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зауважує, що позивач просить зарахувати до календарної вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1:

- період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 01 вересня 1992 року по 26 лютого 1997 року;

- період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 02 жовтня 1998 року по 25 листопада 1999 року;

- періоди проходження військової служби в ЗС України з 29 травня 1997 року по 08 квітня 1998 року в Військовій частині 3028 (полк Національної гвардії України); в регіональному підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України з 21 червня 2004 року по 12 липня 2005 року, з 03 квітня 2009 року по 01 жовтня 2011 року з розрахунку один місяць служби за півтора місяці;

- період виконання обов’язків служби в районі проведення АТО з 01 грудня 2015 року по 12 березня 2016 року з розрахунку один місяць служби за три місяці.

- зобов’язати Управління Служби безпеки України у Вінницькій області оформити всі необхідні документи і своє подання для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Відповідно довідки УСБУ у Вінницькій області від 21.03.2018 №53/11/216/226нт календарна вислуга років підполковника ОСОБА_1 станом на 21.02.2018 становить 19 років 01 місяць 08 днів, у пільговому обчисленні 05 років 00 місяців 21 день, загальна 24 роки 01 місяць 29 днів. до вказаної вислуги років зараховано:

1. Строкову військову службу в ЗС України в період з 28.05.1997 по 10.04.1998 (календарна вислуга 00 років 10 місяців 12 днів).

Період проходження військової служби в ЗСУ, зокрема у в/ч 3028 з 29.05.1997, відповідно по постанови КМУ від 17.07.1992 №393, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах в розрахунку один місяць служби за півтора (у пільговому обчисленні 00 років 05 місяців 04 дні).

2. Проходження військової служби в Службі безпеки України в період з 25.11.1999 по 21.02.2018 (календарна вислуга 18 років 02 місяці 26 днів).

Періоди проходження військової служби в регіональному підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю з 21.06.20004 по 12.07.2005, з 03.04.2009 по 16.01.2015 та з 19.10.2016 по 06.02.2018, відповідно до постанови підлягають обчисленню вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби (у пільговому обчисленні 04 роки 00 місяців 25 днів).

Період виконання обов'язків служби в районі проведення АТО з 01.12.2015 по 12.03.2016 відповідно до підпункту "а" пункту 3 Постанови, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці служби у пільговому обчисленні (00 років 06 місяців 22 дні).

Час навчання у цивільному вищому навчальному закладі (в період з 01.09.1992 по 26.02.1997) із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (02 роки 02 місяці 27 днів) не був зарахований до вислуги років , оскільки пунктом 2 Постанови передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу СБУ додатково зараховується час навчання у ВНЗ при призначенні пенсії відповідно пункту "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (пенсія за вислугу років призначається особам, якщо вони звільнені зі служби в період з 01.10.2017 по 30.09.2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше).

Зважаючи на вимоги позивача викладені в п.2 позовної заяви, суд зауважує щодо відсутності передбачених законом підстав для зобов'язання відповідача зарахувати до календарної вислуги років, вислугу років позивача у пільговому обчисленні, яка, що не заперечується сторонами була зарахована до вислуги років у пільговому обчисленні.

Щодо вимоги зарахувати: період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 01 вересня 1992 року по 26 лютого 1997 року та період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 02 жовтня 1998 року по 25 листопада 1999 року.

Суд зауважує наступне, згідно з частиною другою статті 17 Закону України № 2262-XII до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Аналогічний порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом міститься і в пункті 2 Порядку № 393.

Стосовно зарахування до вислуги років осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, часу їхнього навчання відповідно до статті 17 цього Закону, то Верховний Суд України у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-411а14 з цього приводу зазначив, що у наведеному вище тексті норми права розділові знаки і сполучник «також» у сполученні з «а» вказують, що обставини, викладені після сполучника, мають таке саме значення, як і викладені до зазначеного сполучника. Тобто додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Виходячи з синтаксичної структури речення додатково до вказаної вислуги може бути зарахований час навчання в навчальних закладах, зазначених у статті 17 вказаного вище Закону, якщо після їх закінчення присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

Зважаючи на викладе вище, слід вказати, що позивач не довів факту присвоєння офіцерського (спеціального звання) після закінчення навчального закладу. Відтак, період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 01 вересня 1992 року по 26 лютого 1997 року та період навчання у Вінницькому державному сільськогосподарському інституті із розрахунку - один рік за шість місяців з 02 жовтня 1998 року по 25 листопада 1999 року зарахуванню до календарної вислуги років не підлягає.

Разом з тим, слід вказати, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 16-18 Порядку № 3-1).

Виходячи із положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

У свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У порушення вимог п. 12 Порядку № 3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, окрім того, фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки оцінка наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, могла бути надана лише органом, який призначає пенсії на підставі документів, в направленні яких відповідачем фактично відмовлено, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії, а відтак - і відсутності необхідності в направленні документів.

З огляду на встановлені обставини у справі, суд зазначає, що наявні підстави для зобов'язання Управління Служби безпеки України у Вінницькій області оформити всі необхідні документи і своє подання щодо можливого призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За відсутності документально підтверджених судових витрат понесених позивачем, останні відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України у Вінницькій області оформити всі необхідні документи і своє подання щодо можливого призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

В решті задоволення позовних вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (вул. Литвиненко, 48/45, м.Вінниця, 21000, ідент.номер НОМЕР_1)

Відповідач: Служба безпеки України у Вінницькій області (вул. Грушевського, 27, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 20001473)

Третя особа: ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, 13322403)

Повний текст рішення суду складено 24.10.2018

Суддя Томчук Андрій Валерійович