
Справа № 712/12714/18
Провадження № 1-кс/712/6340/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
23 жовтня 2018 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Пироженко В.Д., за участю секретаря судових засідань Жук О.М., розглянувши внесене в кримінальному провадженні № 12018251010006271 від 06.09.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України слідчим СВ Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області Гребенюком Є.О., погоджене прокурором Черкаської місцевої прокуратури Павловою А.О. клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області Гребенюк Є.О. звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12018251010006271 від 06.09.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Встановлено, що 05.09.2018 до Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшли матеріали з приводу того, що під час моніторингу мережі Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_4, умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації, а саме не вказав наявність двох автомобілів та грошових коштів.
В статті йдеться мова про те, що під час нападу на будинок ОСОБА_4 була винесена чимала сума коштів, а саме близько 200 тисяч гривень та викрадені автомобілі марок «Mitsubishi» та «Nissan X-Trail». Проте, у декларації, яку подавав ОСОБА_4 цього року, відсутні фінансові надходження та суттєві зміни фінансового стану за рік.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами декларування ? є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону. Відповідно до частини першої статті 3 такими суб'єктами є: 1) ? особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?; 2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону, суб'єктами декларування є, зокрема, особи, зазначені у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, ? а саме посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої статті 3. Відповідно до статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно зстатями167та169цьогокодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права. Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб'єктами декларування, на яких поширюються дія розділу V («Фінансовий контроль») Закону з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 Закону.
Закон України «Про запобігання корупції» не визначає поняття «посадових осіб». Згідно із пунктом 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Водночас при визначенні посадових осіб державних чи комунальних підприємств слід враховувати також положення Господарського кодексу України. Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства.
Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, КП «Черкаський міський зоологічний парк», засноване Черкаською міською радою, тобто є юридичною особою публічного права. Отже, Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_4 являється посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто являється суб'єктом декларування.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) із змінами, внесеними згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 № 1, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2017 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2017 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці:
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2018 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 №1975-VIII, внесено зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», а саме Розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 5-1 в якому зазначено: «Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».
Отже, ОСОБА_4, будучи особою, на яку відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону, умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації за 2017 рік.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 користується абонентськими номерами НОМЕР_1 та номером НОМЕР_2.
Таким чином з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, встановлення всіх осіб, причетних до скоєння злочину, встановлення фактичного місцезнаходження телефонів за період часу з 2016 року по 22.10.2018 виникла необхідність у доступі до документів, в яких міститься інформація про телефонні з'єднання, якими користується ОСОБА_4 із зазначенням IMEI, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг (вхідні, вихідні дзвінки, смс-повідомлення, інформаційні повідомлення мережі тощо), їх тривалості, маршрутів передавання, даних щодо місцезнаходження телефону вказаного абонента, в тому числі з прив'язками до базових станцій з розшифровкою їх місцезнаходження та координат, тощо.
Вказані документи та інформація містять відомості, які необхідні як доказ у даному кримінальному провадженні для швидкого, повного та неупередженого його розслідування, і іншим способом отримати їх неможливо.
У судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі. Заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
З витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань по даному кримінальному провадженні вбачається, що воно порушене на підставі того, що під час моніторингу інтернет мережі, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради ОСОБА_4, умисно без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації, а саме не вказав двох автомобілів та грошових коштів.
В той же час слідчий в своєму клопотанні просить надати тимчасовий доступ до речей та документів оператора телекомунікації (мобільного зв'язку) ПрАТ «ВФ Україна» (код ЄДРПОУ 14333937, за адресою м. Київ, вул. Лейпцизька, 15) на отримання інформації за період з 00 год. 00 хв. 01.01.2016 по 22.10.2018 стосовно абоненту телекомунікаційних послуг № НОМЕР_1, із зазначенням IMEI телефонів, типу з'єднання, вхідних/вихідних дзвінків, SMS і MMS - повідомлень, інформації про GPRS-трафік, 3G зв'язок, 4G зв'язок, переадресацію, дати, часу і тривалості з'єднання; ідентифікаційні ознаки кінцевого ( абонент А), абонентський серійний ICCID, IMSI, номери сім карти і IMEI, ідентифікаційні ознаки, термінали, з якими відбувається сеанс зв'язку (абонент В), з'єднання нульової тривалості, за наявності контрактної умови надання відомостей про абонента, моніторингу телефонних з'єднань абонентів, з прив'язкою до місцевості та зазначенням адреси встановлення базових станцій (ретрансляційних антен) та азимутів в електронному вигляді.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що слідчим клопотання належним чином не обґрунтоване, не доведено наявність достатніх підстав вважати, що отримана інформація буде мати важливе значення для кримінального провадження № 12018251010006271.
Більш того, враховуючи підставу на якій було порушено кримінальне провадження не зрозуміло, яке відношення до нього має оператор телекомунікації (мобільного зв'язку) ПрАТ «ВФ Україна».
Керуючись ст. ст. 160-165, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В:
В клопотанні слідчого СВ Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області Гребенюка Є.О. про тимчасовий доступ до речей та документів - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.Д. Пироженко