
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3126/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - Прилуцький МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Чернігівській області, відповідач) про: зобов'язання Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 28.07.1945 № 02, складеного виконавчим комітетом Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, шляхом зазначення у графі національність - «єврей»; зобов'язання Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2 від 20.02.1976 № 90, складеного Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, шляхом зазначення у графі національність - «єврей».
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що він звертався до Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області із заявою про внесення змін до актових записів про народження ОСОБА_1 від 28.07.1945 № 02 та про смерть ОСОБА_2 від 20.02.1976 № 90 у частині зазначення у графах національність - «єврей», разом з тим, відповідачем у внесенні вищевказаних змін у актові записи було відмовлено, у зв'язку з відсутність для цього правових підстав.
Ухвалою суду від 20.09.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Перше судове засіданні призначене на 18 жовтня 2018 року на 11:00 год.
Відповідач подав до суду пояснення на позов, у якому зазначив, що з питання внесення змін до актового запису про смерть № 90 від 20.02.1976 складеного Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в частині зміни національності померлого з "українець" на "єврей" до Відділу позивач не звертався. Вказана обставина та неможливість підтвердження національності батьків заявника, у зв'язку з відсутністю документів, які визначають їх походження, унеможливлюють питання внесення змін органами ДРАЦС до актових записів про народження № 02 від 28.07.1945 , складеного виконкомом Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області в частині доповнення відомостей щодо національності батьків дитини, відповідно, "єврей", "єврейка", про смерть № 90 від 20.02.1976 складеного Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в частині зміни національності померлого з "українець" на "єврей". За таких обставин під час розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису цивільного стану Прилуцький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області діяв в межах чинного законодавства та повноважень та зазначив, що вказане питання може бути вирішено тільки в судовому порядку.
Позивач та представник відповідача у судове засідання 18.10.2018 не з'явилися, належним чином повідомлені про тату, час та місце розгляду справи.
Від представників позивача та відповідача до суду надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, серед іншого представником відповідача зазначено у своїх письмових поясненнях про те, що проти задоволення позовних вимог не заперечує .
Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що у травні 2018 року, ОСОБА_1 звернувся до Прилуцького міськрайонного відділу ДРАЦС про внесення змін до актового запису про народження № 02 від 28.07.1945 року, складеному виконкомом Краслянської (на той час Лисківської) сільської ради Прилуцького району Чернігівської області доповнити актовий запис відсутніми відомостями в графі національність відносно батьків: батько- єврей; мати- єврейка.
Причиною звернення позивача до Прилуцького міськрайонного відділу ДРАЦС, є те що у позивача та членів його сім'ї виникла необхідність у виїзді до Ізраїлю, оскільки він вважаю себе євреєм за національністю. Позивач прагне зберегти своє етнічне єврейське походження. Встановлення факту єврейського походження необхідно для впорядкування документів, для реалізації особистих прав, належати до єврейського народу та отримання можливості користуватися окремим пільгами та гарантіями, передбаченими діючим законодавством Ізраїлю.
В актовому записі про народження № 02 від 28.07.1945, складеному виконкомом Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області відносно ОСОБА_1 відсутні відомості в графі національність відносно батьків.
В актовому записі про шлюб № 281 від 02.08.1969 складеному Прилуцьким мїськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_3, повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №20120373 від 11.05.2018 зазначена національність заявника - «єврей». В актовому записі про смерть № 446 від 04.10.1978 року складеному Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області відносно ОСОБА_4 Повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стан громадян, щодо актового запису про смерть № 20120695 від 11.05.2018 зазначена національність померлої - «єврейка».
В актовому записі про смерть № 90 від 20.02.1976, складеному Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області відносно ОСОБА_2, повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 20120600 від 11.05.2018 зазначено національність померлого - «українець».
Позивач звертався до Прилуцького міськрайонного відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 02 від 28.07.1945 складеному виконкомом Краслянської (на той час Лисківської) сільської ради Прилуцького району Чернігівської області доповнити актовий запис відсутністю в відомостями в графі національність відносно батьків: батько - єврей; мати - єврейка, однак було відмовлено у зв'язку з відсутністю для цього правової підстав.
В зв'язку з тим, що в позасудовому порядку визнати неправильність чи неповноту запису в акті цивільного стану неможливо позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України від 01.07.2010 № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі -Закон № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 (далі - Порядок № 1064).
У відповідності до статті 300 ЦК України встановлено, що фізична особа має право на індивідуальність, має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 49 Цивільного кодексу України та статтею 2 Закону № 2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відтак, відомості про походження фізичної особи вносяться до акту цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, Закон № 2398-VI регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Так, статтею 6 Закону № 2398-VI визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, останні проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з частинами 1-3 статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Статтею 22 Закону № 2398-VI встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У свою чергу, порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Розділом ІІ Правил № 96/5.
Згідно із пунктом 2.1 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (пункт 2.6 Правил № 96/5).
У свою чергу, можливість повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у разі внесення змін до актового запису, передбачена частиною 1 статті 19 Закону № 2398-VI.
Також пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.22 Правил № 96/5 після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.
Також суд враховує, що статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відтак законодавством прямо передбачене право особи на обрання та відновлення своєї національності.
У даному випадку, у позивача, наявне бажання відновити та підтвердити свою дійсну національність, як це передбачено статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», та наявний факт, що його батько - був євреєм.
Та обставина, що законодавством не передбачено порядку внесення таких змін, жодним чином не може бути перешкодою для внесення таких змін.
Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Суд також враховує, що рішенням Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі «Гарнага проти України» (Заява № 20390/07), в аналогічній справі щодо права особи на змінення по-батькові, порядок якого також не був передбачений діючим законодавством, визнано порушення Україною статті 8 Конвенції, оскільки державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність нормативно-правових актів, які встановлюють порядок зміни громадянами національності, не може бути підставою для відмови в позові, оскільки саме Держава і повинна забезпечити видання таких нормативно-правових актів. Більш того, таке право позивача прямо гарантоване статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні».
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 "Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Водночас, пунктом 2.13. Правил № 96/5 визначено, що підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
Крім того, відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог, та наголошує, що зміни до актового запису в даному випадку можуть бути внесені виключно на підставі рішення суду.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 28.07.1945 № 02, складеного виконавчим комітетом Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, шляхом зазначення у графі національність - "єврей" та до актового запису про смерть ОСОБА_2 від 20.02.1976 № 90, складеного Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, шляхом зазначення у графі національність - "єврей", підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають у зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору.
Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) задовольнити повністю.
Зобов'язати Прилуцький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Соборна, 16, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 350750920) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 28.07.1945 № 02, складеного виконавчим комітетом Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, шляхом зазначення у графі національність - "єврей".
Зобов'язати Прилуцький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Соборна, 16, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 350750920) внести зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2 від 20.02.1976 № 90, складеного Прилуцьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, шляхом зазначення у графі національність - "єврей".
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення складено 23 жовтня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков