
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2018 р. № 1440/1972/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54031
до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський , 55-е, м. Миколаїв, 54018
про:скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (далі - відповідач) про скасування рішення відповідача, викладеного в листі від 11.05.2018 року №9445/02 щодо виключенню довідок про заробітну плату від 30.05.2017 № 40 та від 22.06.2017 року №51, які видані ДПВТП для обчислення пенсії ОСОБА_1, як необгрунтоване та незаконне; зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок від 30.05.2017 року № 40 і від 22.06.2017 року №51 та виплачувати пенсію з урахуванням заробітної плати відображеної у довідках починаючи з часу призначення пенсії.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.08.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач нобгрунтовано та безпідставно зменшив розмір пенсії ОСОБА_1, оскільки надані позивачем довідки від 30.05.2017р. № 40 та від 22.06.2017р. № 51 є доказом, що підтверджує розмір заробітної плати позивача разом з іншими додатковими доплатами, а не являються компенсаційною доплатою або надбавкою до заробітної плати. Крім того, всі страхові внески з заробітної плати позивача сплачувались до Пенсійного фонду України своєчасно.
Відповідач з позовними вимогами не згоден з підстав визначених у відзиві на позовну заяву. Відповідач зазначив, що довідка від 30.04.2017р. № 40 не може бути врахована при обчисленні пенсійної виплати, оскільки до неї не включено види оплати праці, на які страхові внески не повинні нараховуватися та вказані недостовірні відомості про нараховану заробітну плату, що підтверджується довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 29.09.2017р. № 2075. Крім того, відповідач вважає, що пенсійне забезпечення громадян здійснюється по законодавству держави, на території якої вони проживають.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, який отримує пенсію за віком з 02.06.2017 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 2983,90 грн. Розмір пенсії обчислений з урахуванням стажу роботи, який складає 41 рік 01 місяць 13 днів (стаж враховано по 30.04.2017 рік).
Позивач, як пенсіонер, знаходжусь на обліку в Інгульскому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області. (Довідки у додатках).
За призначенням пенсії позивач звернувся до відповідача 06.06.2017 року та просив враховувати заробітну плату за період з січня 1995 року по грудень 1999 року та за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 р.
Заробітна плата позивача за період з січня 1995 року по грудень 1999 року підтверджена довідкою про заробітну плату для обчислення розміру пенсії від 30.05.2017 року № 40, яка видана Державним Південним виробничо-технічним підприємством (ДПВТП) у російських рублях (а.с. 29). А за період з січня 2000 року по листопад 2004 року довідкою від 22.06.2017 року №51, виданою Державним Південним виробничо- технічним підприємством ( у російських рублях), (а.с. 32).
Як зазначає позивач в позовній заяві, пенсія йому була призначена у тому розмірі який він вказав вище, але пенсійна справа знаходилась у процесі постійної перевірки, передавалась в обласний Пенсійний фонд для перевірки, тому перерахунок не робився.
Після додаткової перевірки у 2017 році визначив розмір пенсії із заробітної плати, яка отримувалась позивачем тільки з 01.08.2008 року по 30.04.2017 рік.
Результати перевірки первинних документів по заробітної платі відображені у довідці № 2075 від 29.09.2017р., якою підтверджено, що первинні бухгалтерські документи достовірні і надані у повному обсязі, що за період з січня 1995 року по листопад 2004 року нараховано заробітну плату, яка відображена у даних підприємства, а також те, що підприємство сплачувало із заробітної плати внески у пенсійний фонд.
Листом від 11 травня 2018 року № 9445/02 Інгульске об’єднане Управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва повідомило позивча про те, що пенсія яку він отримує розрахована без урахування довідок про заробітну плату від 30.05.2017 року № 40 та 22.06.2017 року № 51, які видані Державним Південним виробничо-технічним підприємством, що значно зменшує розмір пенсії, і порушує його права на належне за законом пенсійне забезпечення. В результаті перерахунку пенсії, її розмір зменшився, з чим позивач не згоден.
Виходячи з матеріалів справи, копії трудової книжки, трудова діяльність ОСОБА_1 розпочата з 1974 року, продовжена з 04.08.1980 по 30.11.2004 - на Південному виробничо-технічному підприємстві з 03.12. 2004 по 05.02.2008 року працював у ТОВ « Вест Компані» та з 01.08.2008 р. по 07.08.2017 в Державному Південному виробничо-технічному підприємстві (ДПВТП). З часу заснування ДПВТП підприємство виконувало роботи на об’єктах колишньої території СССР, у тому числі у Росії. У період з 1980 року по 2004 рік позивач працював на об’єктах, які розташовані у Росії, заробітну плату отримував у рублях у Філії Казенного Південного виробничо-технічного підприємства, яке засновано Українським підприємством, але місцем розташуванняйого була Росія.
Підставами для відмови відповідачем встановлення розміру пенсії з врахуванням заробітної плати відображеної у довідках Державного Південного виробничо - технічного підприємства від 30.05.2017 року № 40 в якої відображена сума заробітної плати у рублях з січня 1995 року по грудень 1999 року та довідки від 22.06.2017 року №51, в якої відображена сума заробітної плати у рублях з січня 2000 року по листопад 2004 року стало наступне:
- довідка про розміри заробітної плати видані у рублях, а відповідно до додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсії відповідно до Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.02.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату надається з розшифруванням у гривнях.
- до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, відповідно до ст. 41, 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» суми виплат ( доходів) на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, але оскільки позивач у період з 1995 року по 2004 рік знаходився у відрядженнях, то на думку відповідача, позивачу виплачувались компенсаційні виплати замість добових, з яких страховий внесок за Постановою КМУ від 12.10.1992 р. № 583, не сплачується, тому, на думку відповідача, сума заробітної плати за цей період не може бути врахована для обчислення пенсії.
Відповідно до Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (пункт 2.1 розділу II) встановлено форму довідки про розмір заробітної плати. Так у п.3 Порядку, вказано для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1,3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку». У тексті Постанови КМУ, у самому Порядку не встановлено обов’язок надавати такі довідки виключно у грошової одиниці України.
Якщо особа працювала за межами України, то питання можливості врахування під час обчислення пенсії заробітної плати плати, одержаної в цій країні, визначається на підставі міждержавних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, підписаних Україною та відповідною державою. Так, якщо особа працювала у Росії, то відповідною угодою в галузі пенсійного забезпечення, підписаною, в тому числі, Україною та Росією, передбачена можливість обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної у Росії. У цьому разі подається довідка про зарплату згідно з додатком 1 до Порядку 22-1 (включаючи період після 1 липня 2000р.
Згідно ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р. - обчислення пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У випадку коли в державах - учасниках Угоди введено національну валюту, розмір заробітної плати ( доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
Але законодавчо не вказано хто здійснює переведення розміру заробітних плат в іншу валюту. Наприклад: перерахунок заробітку, зазначеного в документах, виданих архівними органами, проводиться органами соціального захисту населення у викладеному порядку.
Крім того, якщо пенсійний фонд встановлює неналежне оформлення документів він має можливість вимагати виправлення розбіжностей. Згідно п. Порядку 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу, даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Відповідно до листа відповідача від 11.05.2018 року №9445/02, яким пенсійний фонд відмовив позивачу у включенні до розрахунку суму заробітної плати, яка вказана у довідках від 30.05.2017 року № 40 та від 22.06.2017 року № 51, оскільки вважає, що ці довідки відображають дані по витратам на відрядження, тобто на думку відповідача наряду із заробітною платою, до довідок було включені компенсаційні виплати на відрядження, до цих компенсаційних виплат він відносить почасову оплата по окладу у відрядженнях на об’єкти та за час знаходження в дорозі у період відрядження, але цей висновок на думку суду є необгрунтованим та не відповідач чинному законодавсту України.
Дані, вказані у довідках є заробітної платою ( окладом, премією, доплатою яка сплачується з фонду основної заробітної плати), з якої сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, а не компенсаційної доплатою або надбавкою, коли постійна робота проходить у дорозі чи має роз'їздний характер, ця заробітна плата отримувалась при відрядженнях у філіалі Казенного Південного виробничо -технічного підприємства, який знаходився у Російської федерації. Оскільки, під час відрядження відповідно до ч.4 ст.121 КЗпП України працівникам сплачуються не тільки компенсаціїні витрати, але й заробітна плата, а саме - «Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку».
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 40 закону України № 1058- ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата ( дохід) за будь -які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв.
Заробітна плата ( дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату, виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 41 Закону України № 1058-ІХ визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Це суми виплат, отриманих застрахованою особою у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХП (далі - Закон № 1788- ХП).
Відповідно до статті 66 Закону № 1788- ХП до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування...». Тому виключення із заробітної плати для нарахування пенсії сум які є заробітної платою під час находження працівника у відрядженні є прямим порушенням ст. 40,41 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 121 КЗпП України.
Невизнання довідок про заробітну плат, які видані у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та нехтування своїми обов'язками які закріплені у цьому ж Порядку щодо витребування належних документів також є грубим порушенням діючого законодавства.
З урахуванням листа від 12.01.1999 №04/3729 Пенсійного фонду України працівники, які працювали у відособленному підрозділі, захищені Угодами держав СНД від 13.03.1992 “Про гарантії прав громадян держав - учасниць співдружності незалежних держав в області пенсійного забезпечення “ та від 14.01.1993 року про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн.
Відповідно до ст. 105 ЗУ "Про загальнообов’зкове державне пенсійне страхування" страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб у порядку підлеглості до вищого органу або посадової особи, а також у судовому порядку.
Крім того, суд вважає за неохідне заначити, що відмова відповідача не відповідає вимогам законодавства, оскільки відповідно до статті 11 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за яким загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно до форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством. Громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах, консульських установах України, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних) створених відповідно до законодавства України.
Чинні міжнародні договори, України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуются у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.
Встановивши всі обставини справи суд вважає помилковим висновок відповідача з приводу відмови по включенню довідок про заробітну плату від 30.05.2017р. № 40 і від 22.06.2017р. № 51, які видані підприємством для обчисоення пенсії позивачу.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 9, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54031, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський , 55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250638) задовольнити.
2. Скасувати рішення Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, викладеного в листі від 11.05.2018 року № 9445/02 щодо виключення довідок про заробітну плату від 30.05.2017 № 40 та від 22.06.2017 року №51, які видані ДПВТП для обчислення пенсії ОСОБА_1, як необгрунтоване та незаконне.
3. Зобов’язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський , 55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250753) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54031, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням довідок від 30.05.2017 року № 40, від 22.06.2017 року №51 та виплачувати пенсію з урахуванням заробітної плати відображеної у довідках починаючи з часу призначення пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54031, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 15 від 13.08.2018р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов