Рішення № 77301639, 08.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
818/2364/18
Номер документу
77301639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2018 р. Справа №818/2364/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2364/18

за позовом ОСОБА_3

до Сумської міської ради

про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3С.) звернувся до суду з позовною заявою до Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач, Сумська МР), в якій просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28 березня 2018 №3227-МР " Про відмову у наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3С." в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом орієнтовною площею 0, 1000 га, кадастровий номер 5910136300:14:003:0052 категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка);

- зобов'язати Сумську міську раду затвердити проект землеустрою, розроблений ФОП ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми Сумської області.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 18.11.2017 звернувся до Сумської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом орієнтовною площею 0, 1000 га, кадастровий номер 5910136300:14:003:0052 категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), однак отримав відмову. Вказану відмову вважає протиправною, оскільки єдиною визначеною законом підставою для відмови в затвердженні проекту може бути лише те, що проект не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України. Проект землеустрою ОСОБА_3 погоджено належним чином висновком експертом державної експертизи ОСОБА_4 та головним архітектором ОСОБА_5 ОСОБА_5 відповідач відмовив у затвердженні проекту з підстав, що не передбачені законодавством.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні на 24 липня 2018 року о 10 год. 30 хв.

Сумська міська рада не погодилась з позовними вимогами, у відзиві на позовну заяву (а.с.55-57) зазначила, що управлінням відмовлено у задоволенні заяви позивача про затвердження проекту землеустрою, оскільки виявлено ряд недоліків та розбіжностей проекту землеустрою, що поданий на погодження, а також оскаржуване рішення жодним чином не позбавляє права ОСОБА_3 на безоплатну приватизацію земельних ділянок із земель держаної власності чи комунальної власності в межах норм, визначених Земельним кодексом України.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання 24.07.2018, відкладено підготовче провадження на 01.08.2018 о 10 год. 30 хв.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового засідання на 10.09.2018 о 12 год. 00 хв. Ухвалою суду від 10.09.2018 відкладено розгляд справи на 19.09.2018 о 12 год. 20 хв. Ухвалою суду 12.09.2018 відкладено розгляд справи на 08.10.2018 о 12 год. 20 хв.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши повноважних представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 18.11.2017 ОСОБА_3 звернувся до Сумської міської ради із заявою, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом орієнтовною площею 0, 1000 га, кадастровий номер 5910136300:14:003:0052 категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) (а.с.33).

Проте, рішенням Сумської міської ради від 28.03.2018 №3227-МР відмовлено в затвердженні такого проекту (а.с.32).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 ЗК України.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Із наведених норм вбачається, що на стадії отримання погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою не передбачено повноважень щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Як вбачається з матеріалів справи експертом державної експертизи ОСОБА_4 погоджено проект землеустрою позивача та надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 09.10.2017 №4619/82-17 (а.с.27), у якому зазначено, що проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

Згідно з вимогами ч.ч. 10, 13 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до ч. 18 ст. 186 ЗК України ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач не обґрунтував правомірність прийняття рішення щодо відмови позивачу в затвердженні проекту землеустрою та як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що рішення Сумської міської ради від 28 березня 2018 №3227-МР " Про відмову у наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3С." в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3, є необґрунтованим та протиправним.

В той же час вимога щодо зобов'язання відповідача затвердити ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність задоволенню не підлягає з урахуванням наступного.

Дискреційні повноваження являють собою сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Враховуючи зазначене, вказана позовна вимога ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Проте, з метою захисту прав позивача суд, згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Сумську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_3 щодо затвердження проекту землеустрою, розробленого ФОП ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми Сумської області та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом у рішенні.

Керуючись ст. ст. 139, 143, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_3 до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28 березня 2018 №3227-МР " Про відмову у наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3С." в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3.

Зобов'язати Сумську міську раду (40030, м. Суми, Майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 (63501, м. Чугуїв, м-н Авіатор, 163, ідент. номер НОМЕР_1) від 18.11.2017 року про затвердження проекту землеустрою, розробленого ФОП ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми Сумської області та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення суду складено 18.10.2018.

Суддя С.В. Воловик