
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа №1640/2610/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2 про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання виправити виявлені помилки, а саме - привести інформацію відносно місця розташування земельної ділянки площею 0,2497 га, кадастровий номер 5324081900:00:018:0012, та земельної ділянки площею 0,1199 га, кадастровий номер 5324081900:00:018:0013, що міститься у електронній базі даних до інформації, що міститься в Технічній документації
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність інформації щодо місця розташування належних позивачу на праві власності земельних ділянок, що міститься у Державному земельному кадастрі, фактичним даним у відповідності до технічної документації на земельні ділянки. Позивач зазначив, що за результатами звернення до державного кадастрового реєстратора із заявами про виправлення помилок у Державному земельному кадастрі отримав два витяги про земельні ділянки без повідомлення про виправлення помилок чи відсутність підстав для їх виправлення.
2. Позиція відповідачів.
Державний кадастровий реєстратор ОСОБА_2 відзив на позов чи письмові пояснення стосовно позовних вимог до суду не надав.
22.08.2018 судом одержано відзив Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 47-50/. При цьому зазначив, що відомості про земельні ділянки позивача перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру автоматично шляхом конвертування формату файлу без зміни координат поворотних точок земельної ділянки, у зв'язку з чим відсутні підстави для виправлення помилок.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Цією ухвалою до участі у справі в якості співвідповідача залучено Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін, витребувані додаткові докази у справі.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Розпорядженням т.в.о. голови Полтавської районної державної адміністрації від 11.07.2007 №01-15/2053 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,1199 га для ведення особистого селянського господарства із земель, не наданих у власність і користування за межами населених пунктів (землі запасу) на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /а.с. 64/.
Розпорядженням т.в.о. голови Полтавської районної державної адміністрації від 11.07.2007 №01-15/2054 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,2497 га для ведення особистого селянського господарства із земель, не наданих у власність і користування за межами населених пунктів (землі запасу) на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /а.с. 83/.
Комунальним підприємством "Полтавський районний центр земельного кадастру" за замовленням ОСОБА_1 у 2007 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки /а.с. 58, 79/.
Розпорядженнями голови Полтавської райдержадміністрації від 30.07.2007 №№ 528, 530 затверджено відповідну технічну документацію із землеустрою та передано безоплатно у власність ОСОБА_1 земельні ділянки площею 0,1199 га та 0,2497 га /а.с. 73, 94/.
Право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки площею 0,2497 га, кадастровий номер 5324081900:00:018:0012 та площею 0,1199 га, кадастровий номер 5324081900:00:018:0013 посвідчені державними актами на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №690836 /а.с. 54-55/, №690837 /а.с. 86/.
У квітні 2018 року позивач звернувся через Центр надання адміністративних послуг із заявами до державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про виправлення помилок, допущених у Державному земельному кадастрі щодо зазначення координат поворотних точок зовнішніх меж земельної ділянки /а.с. 51-52, 74/.
Дані заяви одержані державним кадастровим реєстратором ОСОБА_2 19.04.2018 за реєстраційними номерами 786, 787, про що зазначено представником відповідача у відзиві на позов /а.с. 48/.
За твердженням відповідача, оскільки за результатами розгляду заяв державним кадастровим реєстратором не виявлено помилок у Державному земельному кадастрі щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 5324081900:00:018:0012, 5324081900:00:018:0013, позивачу видано два витяги з Державного земельного кадастру щодо зазначених земельних ділянок від 20.04.2018 №НВ-5307279652018 /а.с. 14-18/ та від 25.04.2018 №НВ-5307298782018 /а.с. 9-13/.
Не погодившись з бездіяльністю державного кадастрового реєстратора, позивач звернувся до суду з даним позовом.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно з частиною другою статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Поряд з цим, 01.01.2013 набув чинності Закон України від 07.07.2011 №3613-VI "Про Державний земельний кадастр".
За змістом статті 1 названого Закону, державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до абзаців другого, третього пункту 4 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" згаданого Закону, Відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до Державного фонду документації із землеустрою до 1 січня 2013 року, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та його територіальними органами відповідно їх до повноважень.
У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно повідомляє власників (користувачів) земельних ділянок.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України "Про Державний земельний кадастр" у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.
Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (надалі - Порядок).
Згідно з пунктом 152 Порядку, у разі виявлення фізичною або юридичною особою у документації із землеустрою та оцінки земель помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою), заінтересована особа звертається до Державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 37.
Пунктом 154 Порядку визначено, що приймання та ведення обліку заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, їх оприлюднення та розгляд здійснюються відповідно до пунктів 69 - 88 цього Порядку після підтвердження факту допущення помилки у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, внесення виправлень відповідно до пунктів 140 - 148 цього Порядку.
Відповідно до пункту 143 Порядку, державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей.
За змістом пункту 144 Порядку, якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 31) надсилає державному реєстраторові прав на нерухоме майно повідомлення за формою згідно з додатком 31 в електронній формі; 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.
У свою чергу, як передбачено пунктом 149 Порядку, якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, та не потребують виправлення у зв'язку з невиявленням відповідних технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє заявникові (у випадку, передбаченому пунктом 1391 цього Порядку, - державному реєстраторові прав на нерухоме майно у порядку, передбаченому пунктом 144 цього Порядку) про відмову у виправленні вказаних у його повідомленні помилок із зазначенням причини відмови згідно з додатком 33.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
У цій справі позивач звернувся до державного кадастрового реєстратора із заявами про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру у відповідності до вимог пункту 152 Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Факт звернення позивача з відповідними заявами відповідачами не заперечується.
Подані заяви за формою та змістом відповідають зразку відповідної заяви, наведеному у додатку 37 до Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Таким чином, відповідні заяви мали бути розглянуті державним кадастровим реєстратором у порядку, визначеному пунктами 140-148 Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Водночас суду не надано доказів розгляду відповідних заяв державним кадастровим реєстратором та повідомлення позивача про результати їх розгляду.
Суд зауважує, що формування витягу з Державного земельного кадастру є наслідком виправлення державним кадастровим реєстратором помилки у Державному земельному кадастрі у відповідності до приписів пункту 144 Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Однак, уповноважений представник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, стверджуючи про відсутність правових підстав для внесення виправлень до Державного земельного кадастру щодо належних позивачу на праві власності земельних ділянок, не надав доказів розгляду відповідних заяв ОСОБА_1 по суті та повідомлення позивача про результати розгляду.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність у спірних відносинах протиправної бездіяльності державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо нерозгляду заяв ОСОБА_1 від 19.04.2018 за реєстраційними номерами 786, 787 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру.
Відповідно, належних способом захисту прав позивача суд визнає зобов'язання державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянути по суті заяви ОСОБА_1 від 19.04.2018 за реєстраційними номерами 786, 787 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру.
При цьому суд виходить з того, що в силу наведених вище вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру виправлення помилок у Державному земельному кадастрі відноситься до повноважень державного кадастрового реєстратора, а підставою для їх виправлення є відповідна заява фізичної особи.
За вищевикладених обставин, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Твердження відповідача про відсутність підстав для внесення виправлень до Державного земельного кадастру в частині відомостей про земельні ділянки з кадастровими номерами 5324081900:00:018:0012, 5324081900:00:018:0013, суд відхиляє як передчасні, з огляду на недотримання державним кадастровим реєстратором порядку розгляду заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру.
При цьому суд звертає увагу державного кадастрового реєстратора на те, що відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5324081900:00:018:0012, зокрема, схеми визначення меж та розмірів земельної ділянки, опису меж, акта прийому-передачі межових знаків на зберігання /а.с. 90-93/, земельна ділянка від точки Г до точки А протяжністю 94,96 м межує з вулицею. Аналогічна інформація міститься у кадастровому плані до земельної ділянки, який є складовою частиною Поземельної книги, що надана на вимогу суду відповідачем /а.с. 120-121/.
У свою чергу, земельна ділянка з кадастровим номером 5324081900:00:018:0013 від точки А до точки Б проходить по лінії земельної ділянки кадастровий номер 5324081900:00:018:0012 від точки Б до точки В /а.с. 120-121, 141-142/.
Натомість, надане позивачем до матеріалів справи викопіювання (схематичне зображення) зазначених земельних ділянок на Публічній кадастровій карті України свідчить про те, що земельна ділянка кадастровий номер 5324081900:00:018:0012 від точки Г до точки А (по лівому краю) межує із земельними ділянками з кадастровими номерами 5324081900:00:018:0015, 5324081900:00:018:0016 /а.с. 42/.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При цьому, як визначено частиною першою цієї статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджено квитанцією від 21.06.2018 /а.с. 3-4/.
Оскільки судом за результатами розгляду позову ОСОБА_1 ухвалено рішення про часткове задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області належить стягнути судові витрати у розмірі 352,40 грн.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 257-262, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо нерозгляду заяв ОСОБА_1 від 19.04.2018 за реєстраційними номерами 786, 787 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру.
Зобов’язати державного кадастрового реєстратора відділу у Полтавському районі міськрайонного управління у Полтавському районі та місті Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянути по суті заяви ОСОБА_1 від 19.04.2018 за реєстраційними номерами 786, 787 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930; вул. Уютна, 23, м. Полтава, Полтавська область, 36038) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36000) судові витрати у розмірі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кукоба