
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1832/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (25019, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у період з грудня 1982 року по березень 2001 року він працював повний робочий день з підземними умовами праці на шахтовидобувних підприємствах, а саме на Казенному підприємстві "Кіровгеологія" та на Інгульській шахті. У червні 2018 року позивач дізнався, що при призначенні його пенсії до нього не було застосовано статтю 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". У зв’язку з цим 11.06.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на що 15.06.2018 року отримав відповідь, у якій повідомлялося, що працівники геологорозвідувальних станцій не зайняті безпосередньо видобуванням корисних копалин, зазначених у статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", тому норми цього Закону на них не поширюються. Позивач стверджує, що з урахуванням його роботи на Казенному підприємстві "Кіровгеологія", яке безпосередньо займалося пошуком та розвідуванням уранових руд, його стаж на підземних роботах становить більше 15 років, що дає йому право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". З цих підстав просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо не призначення йому пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити йому перерахунок пенсії за період з 11.06.2015 року у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 11.06.2015 року та в подальшому з урахуванням проведених раніше виплат.
Ухвалою судді від 27.06.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", позаяк у нього відсутній стаж роботи, передбачений цим Законом. Крім того, відповідач стверджував, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовними вимогами про здійснення перерахунку пенсії за період з 11.06.2015 року, а тому просив позов залишити без розгляду.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 у період 13.04.1971 року по 13.02.1996 року працював в геологорозвідувальній партії №37 Кіровської експедиції Міністерства геології СРСР (правонаступником якої є Казенне підприємство "Кіровгеологія") на різних посадах, а в період з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року був безпосередньо зайнятий на польових геологорозвідувальних та підземних роботах повний робочий день. З 19.09.1997 року по 30.03.2001 року працював на Інгульській шахті з підземними умовами праці повний робочий день. (а.с. 8-10, 60 - 62)
З 18.08.2000 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". (а.с. 56)
На момент призначення пенсії загальний трудовий стаж позивача становив 31 рік 16 днів, із них стаж роботи за Списком №1 – 12 років 11 місяців 20 днів (в КП "Кіровгеологія" - 11 років 1 місяць, на Інгульській шахті – 1 рік 10 місяців 20 днів). (а.с. 47)
У подальшому пенсійним органом неодноразово здійснювався перерахунок загального трудового стажу та пільгового стажу роботи позивача.
Згідно з останнім наявним у матеріалах пенсійної справи розрахунком від 12.12.2009 року загальний трудовий стаж позивача становить 37 років 1 місяць 22 дні, з них стаж роботи за Списком №1 в КП "Кіровгеологія" – 13 років 2 місяці 13 днів, за Списком №1 (шахтарі) в Інгульській шахті – 3 роки 2 місяці 4 дні. (а.с. 146 – 147)
11.06.2018 року позивач звернувся до Кропивницького відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив провести йому з 11.06.2015 року перерахунок та виплату пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. (а.с. 41)
Листом №331/М-09 від 15.06.2018 року Кропивницький відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для такого перерахунку, оскільки період його роботи в КП "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року за Списком №1 не зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". (а.с. 6)
Позивач, не погодившись з такою відповіддю, 22.06.2018 року звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв’язку з невключенням пенсійним органом періоду роботи позивача на підземних роботах в КП "Кіровгеологія" до стажу роботи шахтаря, який дає право на гарантії та пільги, передбачені Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
З 16.09.2008 року набрав чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці", спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Цим Законом доповнено частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" абзацом третім такого змісту: "Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" запроваджено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.
Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 року (справа № 21-455а13), від 24.06.2014 року (справа № 21-236а14-2).
На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року, постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 року, постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, які передбачали право на пільгову пенсію усіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах (розділ 1 "Гірничі роботи" підрозділ 1 позиція 1010100а).
Згідно з частиною 1 статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Судом установлено, що до стажу, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах за Списком №1, зараховано період роботи позивача в КП "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року (13 років 2 місяці 13 днів), коли позивач працював на посадах машиніста електровозу та машиніста бурової установки і безпосередньо був зайнятий на підземних роботах повний робочий день, що підтверджується довідкою КП "Кіровгеологія" №466 від 19.12.2002 року. (а.с. 73)
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що після набрання чинності Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" УПФУ в м. Кіровограді видало розпорядження на перерахунок пенсії з 16.09.2008 року, згідно з яким до стажу роботи позивача (шахтаря на підземних роботах) включено період роботи позивача в КП "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року (13 років 2 місяці 13 днів) та з огляду, що такий стаж сягнув 15 років 5 місяців 13 днів (з урахуванням підземних робіт на Інгульській шахті), перераховано пільгову пенсію позивача за віком у розмірі, передбаченому абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 80 % заробітної плати (доходу), що склало 2836, 12 грн. (а.с. 110- 112)
Таким чином пенсійний орган, керуючись статтями 1, 8, 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визнав за позивачем право на обчислення його пенсії відповідно до норм цього Закону.
Однак, згодом за розпорядженням УПФУ в м. Кіровограді від 24.04.2009 року зі стажу роботи позивача (шахтаря на підземних роботах) виключено період роботи в КП "Кіровгеологія" та здійснено перерахунок розміру пенсії позивача за віком у загальному порядку - відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цим розпорядженням з 01.05.2009 року пенсію позивача обчислено у розмірі 2645,39 грн. (а.с. 113- 114)
У подальшому, зокрема за зверненням позивача від 11.06.2018 року, відповідач відмовився врахувати цей період роботи до стажу роботи позивача на підземних роботах для призначення пільгової пенсії за віком відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", посилаючись на те, що робота позивача в Казенному підприємстві "Кіровгеологія" не була пов’язана з видобуванням корисних копалин, які зазначені в статті 1 цього Закону.
Судом установлено, що наказом Міністерства Геології СРСР №166 від 03.11.1947 року було створено Кіровську територіальну експедицію з цільовим призначенням пошуків та розвідки уранових родовищ. Наказом Міністерства Геології СРСР №21 від 23.02.1979 року Кіровську територіальну експедицію перейменовано в Кіровське виробниче геологічне об’єднання. Після декількох реорганізацій та зміни назв територіальної експедиції, наказом Держкомгеології України від 28.07.1998 року №1065 "Про перетворення державних підприємств в Казенні" було створено Казенне підприємства "Кіровгеологія", що є правонаступником Державного геологічного підприємства "Кіровгеологія" та належить до сфери управління Державної служби геології та надр України відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 року №810-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Державної служби геології та надр" і є підзвітним йому. (а.с. 19 – 33)
Геологорозвідувальна експедиція (партія) №37 є відокремленим структурним підрозділом підприємства, що проводить геологорозвідувальні роботи на території Кіровоградської області. У складі зазначеної експедиції знаходився гірничий цех, який здійснював підземні гірничі роботи на розвідувально-експлуатаційних шахтах. (а.с. 12).
Постановою Кабінету Міністрів України №709-3 від 21.12.1992 року "З питань, пов’язаних з геологорозвідувальними роботами на уран, іншу стратегічну сировину та радіоекологічні дослідження" поширено на працівників Державного геологічного підприємства "Кіровгеологія", зайнятих у розвідуванні родовищ радіоактивних руд, установлені чинним законодавством пільги для працівників уранових гірничодобувних підприємств.
Статтею 1 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" визначено, що видобуток уранових руд - це вилучення уранових руд з родовищ усіма можливими способами. Гірничодобувні та переробні уранові об'єкти - сукупність основних промислових виробництв та допоміжних об'єктів, які забезпечують технологічний цикл видобування і переробки уранових руд: шахти, рудники, кар'єри, геологорозвідувальні підземні виробки, комплекси підземного вилуження, гідрометалургійні заводи, збагачувальні фабрики, хвостові господарства, транспортні підприємства.
Враховуючи те, що позивач працював у Геологорозвідувальній партії №37 Міністерства геології СРСР, у період з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року був безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних геологорозвідувальних роботах по проходці, пошуках та розвідуванню родовищ уранових руд, що підтверджується довідкою КП "Кіровгеологія" від 19.12.2002 року№466 та записами трудової книжки, і ці роботи відносяться до Списку № 1, розділ 1 "Гірничі роботи" підрозділ 1 позиція 1010100а, тому цей період дає підстав для віднесення позивача до кола шахтарів, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зокрема, з огляду на те, що цей стаж на підземних роботах в КП "Кіровгеологія" складає 13 років 2 місяці 13 днів, а також зважаючи на наявність у позивача стажу роботи шахтаря на підземних роботах в Інгульській шахті 3 роки 2 місяці 4 дні, який відповідачем не заперечується, загальний стаж роботи шахтаря на підземних роботах складає більше 15 років, що дає позивачу право на обчислення його пенсії з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд дійшов до висновку, що відповідач, не зарахувавши до стажу роботи шахтаря період роботи ОСОБА_1 в КП "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року, допустив протиправну бездіяльність, що призвело до порушення права позивача на отримання гарантій, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відтак порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи шахтаря для призначення пільгової пенсії за віком спірний період роботи позивача в КП "Кіровгеологія" та здійснити у зв’язку з цим відповідний перерахунок його пенсії та виплату недоплачених сум.
У ході розгляду справи суд установив, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовними вимогами за період 11.06.2015 року по 21.12.2017 року включно, тому позов у цій частині вимог залишено без розгляду. Оскільки судовому розгляду підлягають позовні вимоги в межах шестимісячного строку звернення до суду, тому порушені права позивача мають бути відновлені, починаючи з 22.12.2017 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 704, 80 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 5, 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (25019, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незарахування періоду роботи ОСОБА_1 на підземних роботах в Казенному підприємстві "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року до стажу роботи шахтаря для отримання гарантій, передбачених Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, починаючи з 22.12.2017 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної йому пенсії за віком по Списку №1, врахувавши до стажу роботи шахтаря, який дає право на пільги, передбачені Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", період роботи на підземних роботах в Казенному підприємстві "Кіровгеологія" з 01.12.1982 року по 13.02.1996 року, та виплатити ОСОБА_1 суму перерахованих пенсій з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 22.12.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати на сплату судового збору в сумі 704, 80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2