Рішення № 77280417, 22.10.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
2340/4208/18
Номер документу
77280417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2018 року справа № 2340/4208/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника позивача – ОСОБА_1, ОСОБА_2О.(за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за заявою офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до публічного акціонерного товариства “Азот” про зупинення видаткових операцій на рахунках платників податків,

ВСТАНОВИВ:

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби о 12 год. 40 хв. 17.10.2018 звернувся до суду із заявою про зупинення видаткових операцій на рахунках публічного акціонерного товариства “Азот” (код ЄДРПОУ 00203826) у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов’язань платника податків, погашення податкового боргу).

Ухвалою суду від 17.10.2018 відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду на 15год.00 хв. 18.10.2018.

17.10.2018 ухвалою відмовлено у проведенні засідання в режимі відеоконференції.

В обґрунтування заяви заявником зазначено про податковий борг відповідача на суму 10045512 грн. 72 коп. та те, що 16.10.2018 податковим керуючим здійснено виїзд на ПАТ “Азот” з метою отримання переліку усіх дебіторів станом на останню звітну дату, а також належним чином завірених копій договорів на підставі яких виникла дебіторська заборгованість ПАТ “Азот”. На вимогу податкового керуючого, який прибув на підприємство о 15 год. 20 хв., надати інформацію по дебіторській заборгованості по ТОВ «Статус-Трейд» (копій договорів, актів звірки взаємних розрахунків та інших підтверджуючих документів) вказані документи представниками відповідача протиправно не надані, а тому складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим від 16.10.2018 № 1/00203826.

В судовому засіданні представники заявника просили вимоги задовольнити повністю з підстав викладених у заяві.

Відповідач подав до суду відзив, у якому просив заяву залишити без задоволення. В обґрунтування зазначено, що 05.10.2018 на його електронну адресу надійшов від заявника електронний лист № 41755/10/28-10-17-01-23 про надання інформації про дебіторську заборгованість. Виконавцем даного листа є ОСОБА_2, який являється податковим керуючим відповідача відповідно до наказу Офісу великих платників від 03.10.2017 №2184. 10.10.2018 відповідач надав відповідь, в якій просив позивача, відтермінувати строк виконання запиту до 23.10.2018 з об’єктивних причин. Вказану відповідь, податковий керуючий ОСОБА_2 отримав особисто, що підтверджується його особистим підписом. 12.10.2018 в доповнення до відповіді відповідач надіслав на електронну адресу позивача лист № 303-1-21/273 з переліком боржників-дебіторів ПАТ «АЗОТ» заборгованість яких складає 4 349 637,89 грн. та повідомив, що позивачем проводиться робота з виявлення аналогічних дебіторів - боржників. 16.10.2018 в доповнення до листа від 12.10.2018, відповідач надіслав на електронну адресу позивача лист з переліком боржників - дебіторів ПАТ «АЗОТ» заборгованість яких складає 58 671 147,76 грн. та повідомив, що позивачем проводиться аналітична робота по іншим контрагентам, але станом на день написання даного листа звірку розрахунків не закінчено.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення заяви заперечував з підстав зазначених у відзиві.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників заявника, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ПАТ «Азот» зареєстроване 14.07.1994, ідентифікаційний код 00203826, за видом діяльності, зокрема “основний” КВЕД 20.15 “Виробництво добрив і азотних сполук”, місцезнаходження юридичної особи: 18014, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Першотравнева, 72.

Згідно даних інтегрованих карток платника, податковий борг у відповідача виник у зв’язку з несплатою ПАТ "АЗОТ" самостійно визначених грошових зобов’язань.

Станом на 16.10.2018 податковий борг відповідача становить 10045087, 35грн., з яких

- самостійно визначені платником грошові зобов’язання - 8 324 404,86 грн.;

- визначені контролюючим органом грошові зобов'язання - 1720682,49 грн.

Офісом великих платників податків ДФС сформовано та направлено ПАТ "АЗОТ" податкову вимогу від 11.05.2017 № 31-18 та яка вручена 24.05.2017.

16.05.2017 заявником прийняте рішення про опис майна у податкову заставу ПАТ «Азот» № 26608/10/28-10-17-01-23.

Згідно п. 2.1 наказу офісу великих платників податків ДФС № 2184 від 03.10.2017, ОСОБА_4 призначено податковим керуючим ПАТ «АЗОТ».

Податковими керуючими заявника складено акти опису майна у податкову заставу від 20.06.2017 № 25, від 18.12.2017 № 38, від 29.01.2018 № 2, від 22.03.2018 № 6 та від 24.05.2018 № 10, якими описано майно на загальну суму балансової вартості 32 488 250,60 грн. (виробниче обладнання та нежитлові приміщення).

Заявником прийнято рішення № 1 від 09.01.2018 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.

05.10.2018 на електронну адресу ПАТ «АЗОТ» надійшов від позивача електронний лист №41755/10/28-10-17-01-23 про надання інформації про дебіторську заборгованість.

10.10.2018 ПАТ «АЗОТ» листом за № 303-1-21/271 надав відповідь, в якому зазначено, прохання про відтермінування виконання запиту у строк до 23.10.2018 з об’єктивних причин, а саме великого обсягу інформації.

Вказану відповідь, податковий керуючий ОСОБА_2 отримав особисто, що підтверджується його підписом.

12.10.2018 в доповнення до відповіді за № 303-1-21/271 від 10.10.2018, відповідач надіслав на електронну адресу позивача лист №303-1-21/273 з переліком боржників-дебіторів ПАТ «АЗОТ» заборгованість яких складає 4349637, 89грн. та повідомив, що позивачем проводиться робота з виявлення аналогічних дебіторів - боржників.

16.10.2018 в доповнення до листа № 303-1-21/273 від 12.10.2018, відповідач надіслав на електронну адресу позивача лист №303-1-21/276 з переліком боржників - дебіторів ПАТ «АЗОТ» заборгованість яких складає 58671147, 76грн. та повідомив, що позивачем проводиться аналітична робота по іншим контрагентам, але станом на день написання даного листа звірку розрахунків не закінчено.

16.10.2018 податковим керуючим здійснено виїзд на ПАТ «АЗОТ» (за адресою: м. Черкаси, вул. Першотравнева 72) з метою отримання переліку усіх дебіторів (в т. ч. простроченої дебіторської заборгованості) станом на останню звітну дату, а також належним чином завірених копій договорів (із відповідними актами звірок на поточну дату), згідно яких виникла дебіторська заборгованість ПАТ "АЗОТ", із зазначенням обсягів дебіторської заборгованості, термінів її погашення, а також можливості переведення права стягнення на Офіс великих платників податків ДФС.

16.10.2018 за № 1/00203826 податковим керуючим о 15 год. 37 хв. складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень, оскільки на його усний запит щодо надання інформації про дебіторську заборгованість по ТОВ «Статус-Трейд», представником ПАТ "АЗОТ" відмовлено.

Суд також звернув увагу на те, що станом на 16.10.2018 за ПАТ «АЗОТ» обліковується податковий борг у сумі 10045 512, 72 грн., в той же час відповідач надав позивачу перелік боржників-дебіторів загальна заборгованість яких, станом на 16.10.2018 року, складає 63 020785, 65 грн.

Крім того, згідно розшифровки дебіторської заборгованості ТОВ «Статус-Трейд», остання на кінець травня 2018 року сягає 874557,6 тис. грн. в т. ч. прострочена 470317,5 тис. грн.

Згідно п. 91.1 ст. 91 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 розділу 5 Порядку призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 травня 2017 № 529 (далі – Порядок № 529), до основних функцій та повноважень податкового керуючого щодо продажу майна, яке перебуває у податковій заставі, та стягнення коштів зокрема належить підготовка матеріалів для звернення до суду контролюючого органу щодо стягнення з дебіторів платника податків, який має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право якої передано на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків, а також зобов'язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника податків на контролюючий орган.

Згідно ч. 10 розділу III Порядку № 529, основні функції та повноваження податкового керуючого щодо податкової застави, входить складання акта про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до п. 87.5 ст. 87 ПК України, у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.

Контролюючий орган укладає з платником податків договір щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості. Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.

Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платнику податків про таке надходження в п'ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.

У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.

Суд не заперечує факту щодо наявності у податкового керуючого права на отримання від суб’єкта господарювання – боржника інформації про дебіторську заборгованість, строк погашення якої настав у зв’язку з наявністю податкового боргу, однак при цьому зазначає.

Згідно ст. 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. З платниками податків, які подають звітність в електронній формі, листування з контролюючими органами може здійснюватися засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку. (пп.72.1.6 п. 72.1 ст. 72 ПК України).

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.

Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

З огляду на викладене, контролюючим органом не дотримано норм ПК України, при отриманні податкової інформації, а саме в порушення ст. 73 ПК України в ПАТ "АЗОТ" не сплив 15 денний термін на подання документів на запит, навіть враховуючи отримання останнього 05.10.2018.

Крім того, як вбачається з акту податкового керуючого від 16.10.2018 за № 1/00203826 складеним о 15 год. 37 хв. про перешкоджання платником податків виконанню повноважень, оскільки на його усний запит щодо надання інформації про дебіторську заборгованість по ТОВ «Статус-Трейд», представником ПАТ "АЗОТ" відмовлено, суд зазначає, що в даному випадку керуючим порушено ст. 42 ПК України, якою визначено порядок отримання інформації та оформлення запитів. Так, дана норма не передбачає «усної» форми, при тому що в запиті від 05.10.2018 не було конкретизовано контрагента-боржника ПАТ «Азот» з запитом по якому звернувся керуючий.

Таким чином, у відповідача не виникало обов’язку згідно норм ПК України в даному випадку надати вказану інформацію з урахування також строку заявлення.

Крім того, п. 85.1 ст. 85 ПК України унормовано, що забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.

Суд також звернув увагу, що у відповідності до ухвали ЧОАС від 10.08.2018 відкрито провадження у справі № 823/2233/18 за позовом офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до публічного акціонерного товариства “Азот” про надання дозволу на реалізацію майна, яке перебуває у податковій заставі. Однак станом на 22.10.2018 рішення не прийнято.

Таким чином, контролюючим органом не здійснено всі заходи визначені ПК України щодо стягнення податкового боргу, а тому посилання контролюючого органу на п. 87.5 ст. 87 ПК України, суд вважає помилковим.

З огляду на викладене, податковим керуючим передчасно складено акт про перешкоджання виконанню податковому керуючому його посадових повноважень.

Пунктом 89.4 ст. 89 ПК України, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

Таким чином, подання не підлягає до задоволення.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 283 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмоти повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Суддя П.Г. Паламар