
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2018 р. Справа № 818/2198/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного військового комісаріату до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумський обласний військовий комісаріат, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- зобов’язати Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради скасувати реєстраційну дію № 16321200000007552 від 21.01.2010 щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу - Сумський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08269552).
- зобов’язати Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради скасувати реєстраційну дію № 16321200000005507 від 28.02.2007 щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про Сумський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 00034022).
Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови відповідача щодо скасування спірних записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали, представником відповідача подано до суду відзив, в якому зазначено, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), що набрав чинності 01.01.2016 не визначений порядок виключення відомостей, внесених до ЄДР (а.с. 21-23).
Ухвалою суду від 03.09.2018 за результатами розгляду поданого відповідачем відзиву на позовну заяву, а також зважаючи на необхідність дослідження окремих доказів, суд вирішив проводити подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судове засідання було призначено на 25.09.2018.
25.09.2018 з метою всебічного, повного та об’єктивного розгляду справи, ухвалою суду, занесеною до протоколу, у судовому засіданні оголошено перерву до 16.10.2018 для надання відповідачем додаткових доказів по справі.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити в повному обсязі з наведених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача у судовому засіданні уточнений позов визнала та не заперечувала проти його задоволення.
Заслухавши пояснення позивачів та представника відповідача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що до різних державних реєстрів були внесені наступні установи:
- Сумський обласний військовий комісаріат, ідентифікаційний код - 08269552;
- Сумський об’єднаний міський військовий комісаріат (правонаступник Сумський міський військовий комісаріат), ідентифікаційний код - 07695365.
Сумський обласний військовий комісаріат (далі - Сумський ОВК), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року №389 «Про затвердження Положення про військові комісаріати» є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Відповідно до зазначеного вище Положення, військовий комісаріат утворюється, реорганізується та ліквідується Міноборони України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, входить до складу Збройних Сил України, а отже, відомості, що характеризують організацію, чисельність та дислокацію Сумського ОВК становлять державну таємницю.
У відповідності до Директиви Міністерства оборони України від 06.04.2006 року №322/1/03, Сумський міський військовий комісаріат (правонаступник Сумського об’єднаного міського військового комісаріату) з 31.10.2006 року знаходиться на фінансовому забезпеченні у Сумському ОВК та обслуговується відділом фінансового забезпечення Сумського ОВК (з функцією централізованої бухгалтерії).
Відповідно до п.7 Положення №389, обласні військові комісаріати є юридичними особами, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Інші військові комісаріати є відокремленими структурними підрозділами відповідних обласних військових комісаріатів.
Так, на виконання вимог начальника штабу - першого заступника командувача Сухопутних військ-Збройних Сил України від 07.03.2018 року №7387 та телеграми тимчасово виконуючого обов’язки начальника штабу - першого заступника командувача військ оперативного командування "Північ" від 14.03.2018 року №502/2/3/124 щодо недопущення реєстрації військових структур (військових комісаріатів) в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців, окрім Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Сумський обласний військовий комісаріат звернувся до відповідача із заявою про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Сумського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08269552) та Сумського міського військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07695365).
10.05.2018 року на адресу Сумського обласного військового комісаріату надійшла відповідь від управління «Центру надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради щодо неможливості скасування реєстрації, у зв’язку з відсутністю у Законі № 755 порядку виключення відомостей, внесених до ЄДР (а.с.11).
На переконання позивача, єдиною підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є постановлення відповідного судового рішення.
Надаючи правову оцінку відносинам що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в редакції від 15.03.2003 № 755 IV було передбачено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Також, частиною 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" було визначено, що відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Юридичною особою - Сумським обласним військовим комісаріатом були виконані вимоги Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який діяв на той час, а саме, отримано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №184017 (а.с. 12).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" відносини, які виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Ведення відомчого реєстру ЄДР обумовлено вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.03.2003 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України".
Відповідно до пункту 4 статті 7 розділу III вищевказаного Закону, до Єдиного державного реєстру вносяться відомості, що становлять державну таємницю, а також пункту 5 Положення про ЄДРПОУ Постанови №118 від 22.01.1996 Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України", присвоєння ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держкомстат передає ці коди для ведення відомчого обліку.
Із листа тимчасово виконуючого обов’язки начальника штабу - першого заступника командувача військ оперативного командування "Північ" від 14.03.2018 року №502/2/3/124 вбачається, що за інформацією, отриманою Міністерством оборони України від Фонду державного майна, було встановлено, що до різних державних реєстрів були внесені наступні установи: Сумський обласний військовий комісаріат, Сумський об’єднаний міський військовий комісаріат (правонаступник Сумський міський військовий комісаріат).
Аналізуючи викладене, можна зробити висновок, що зазначені дії тягнуть за собою порушення щодо ведення Єдиного реєстру об’єктів державної власності, розпорядником якого є Фонд державного майна України.
З урахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, а також зважаючи на визнання позову представником відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Сумського обласного військового комісаріату (вул. Г.Кондратьєва, 30, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 08269552) до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (вул. Горького, 21, м. Суми, Сумська область, 40004, код ЄДРПОУ 00034022) про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов’язати Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради скасувати реєстраційну дію № 16321200000007552 від 21.01.2010 щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу - Сумський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08269552).
Зобов’язати Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради скасувати реєстраційну дію № 16321200000005507 від 28.02.2007 щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про Сумський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 00034022).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22 жовтня 2018 року.
Суддя С.М. Глазько