
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/3273/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представник відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 про зобов’язання Департаменту захисту економіки Національної поліції України вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 з вимогою зобов’язати департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати йому до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у міліції, що станом на 06.11.2015 року становила 22 роки 00 місяців 11 днів та з врахуванням цієї вислуги років, провести перерахунок і виплату ОСОБА_2 грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції за період з 07 листопада 2015 року і по час виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що cтаном на момент звернення до суду вислуга років позивача становить 24 роки 09 місяців 02 дні, що дає право у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ’’Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” на отримання надбавки за вислугу років в розмірі 45% посадового окладу, додаткову відпустку в кількості 15 діб. Проте, відповідач не зарахував стаж служби в органах Державної податкової служби до стажу служби в поліції позивача, чим порушив, на його думку, його права та інтереси.
У поданому суду відзиві від 13.09.2018 року відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що дії відповідача були законними, оскільки стаж роботи позивача у податковій міліції не зараховано до стажу роботи у поліції, оскільки частиною 2 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба в податковій поліції у цьому переліку відсутня, тому дії Департаменту щодо неврахування стажу роботи позивача у податковій міліції відповідають вимогам закону.
Ухвалою суду від 13.08.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 26.09.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просить суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно записів трудової книги АВ№091567 від 17.05.1995 року, з 07.11.2015 року прийнятий на службу до Національної поліції України на підставі наказу №105 о/с від 07.11.2015 року, де працює до сьогодні. (а.с.13).
22.02.2018 р. позивач звернувся із заявою до відповідача із проханням повідомити, яка вислуга років в календарному обчисленні зарахована йому при переході на службу в Національну поліцію. (а.с.14)
Листом від 22.03.2018 року № Л-549 відповідач повідомив ОСОБА_2, що згідно даних його особової справи вислуга років станом на 06.11.2015 року становила 18 років 06 місяців 17 днів. Також, вказав, що відповідно до норм Закону України “Про Національну поліцію”, стаж служби в поліції позивача станом на 07.11.2015 року становить 13 років 06 місяців 22 дні. (а.с.15-16)
Позивач, вважаючи дії відповідача з приводу обчислення його вислуги років неправомірними та такими, що порушують його права, звернувся з цим позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію".
Відповідно до частин 1 та 2 статті 59 вказаного Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частина 2 цієї статті встановлює, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у ОСОБА_3 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в ОСОБА_4 та ОСОБА_5, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Судом встановлено із записів трудової книги позивача, що з 17 травня 1995 року по 21.02.2000 року ОСОБА_2 працював в органах Державної податкової служби у Львівській області. З 22.02.2000 року по 17.11.2003 року працював в органах податкової міліції. З 17.11.2003 року переведений до УМВС України в Львівській області та 06.11.2015 року звільнений з органів внутрішніх справ. З 07.11.2015 року по сьогодні служить в Національній поліції України. (а.с.11-13).
Законом України від 05 липня 2012 року №5083-VI визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ та внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
За змістом пункту 353.4. цієї статті особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького і рядового складу, присвоюються такі спеціальні звання: вищий начальницький склад: генерал-полковник податкової міліції; генерал-лейтенант податкової міліції; генерал-майор податкової міліції; старший начальницький склад: полковник податкової міліції; підполковник податкової міліції; майор податкової міліції; середній начальницький склад: капітан податкової міліції; старший лейтенант податкової міліції; лейтенант податкової міліції; молодший начальницький склад: старший прапорщик податкової міліції; прапорщик податкової міліції; рядовий склад: рядовий податкової міліції.
Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15 травня 2008 р. № 313, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 червня 2008 року за № 553/15244, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України (далі - стаж), яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства.
Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов'язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції.
Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції.
У свою чергу пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, поліцейським, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції крім служби та часу, передбачених зазначеною постановою, до вислуги років зараховується служба в податковій міліції (органах податкової поліції) на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.
Отже, обчислення періодів служби для визначення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції здійснюється в порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років, а саме: відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Водночас у пункті "б" статті 1-2 вказаного Закону зазначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Отже служба в податковій міліції може зараховуватися до стажу служби для призначення пенсії при звільненні.
Водночас зарахування стажу роботи в податковій міліції до стажу служби в поліції , який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (а не призначення пенсії), ст. 78 Закону України "Про національну поліцію" не передбачено.
Суд погоджується з доводами відповідача про незарахування стажу роботи позивача у податковій міліції до стажу роботи у поліції, оскільки частиною 2 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба в податковій поліції у цьому переліку відсутня, тому дії Департаменту щодо неврахування стажу роботи позивача у податковій міліції відповідають вимогам закону.
Вимога позивача стосується зарахування стажу для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки при проходженні служби в поліції, а не зарахування стажу служби для призначення пенсії при звільненні.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно з Наказом Національної поліції України від 07.11.2015 № 105 о/с «По особовому складу Департаменту захисту економіки» ОСОБА_2 з 07.11.2015 призначено начальником відділу управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України. (а.с. 38)
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.12.2015 № 18 о/с «По особовому складу» позивачу встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання податкової оплачуваної відпустки 17 років 03 місяці 17 днів станом на 07.11.2015 року. (а.с. 39)
Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 20.01.2017 № 16 о/с унесено часткові зміни до пунктів наказів Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.12.2015 року №18 о/с щодо встановлення станом на 07 листопада 2015 року стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, підполковникові поліції ОСОБА_2, начальнику відділу управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, замінивши слова та цифри « 17 років 03 місяці 17 днів» словами та цифрами « 13 років 06 місяців 22 дні». (а.с.40).
Позивач у своєму позові просить зобов'язати відповідача зарахувати йому до вислуги років у поліції стаж служби у податковій міліції.
Така позовна вимога є передчасною, оскільки позивач не оскаржив до суду наказ відповідача, який безпосередньо призвів до порушення його прав.
В ході розгляду справи судом встановлено, що право позивача порушено конкретним актом індивідуальної дії - наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України № 16 о/с від 20 січня 2017 року, яким ОСОБА_2 станом на 07 листопада 2015 року встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, 13 років 06 місяців 22 дні.
Згідно з частиною 3 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Таким чином, за умови чинності наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України № 16 о/с від 20.01. 2017 року, позовна вимога про зобов'язання відповідача зарахувати йому до вислуги років у поліції стаж служби у податковій міліції задоволенню не підлягає.
Кожна сторона відповідно до положень ст. 77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані, тому суд вважає позовні вимоги безпідставними, не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то такі у відповідності до ст.139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 19, 20, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив :
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.10.2018 р.
Суддя Коморний О.І.