
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2589/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Жданової Г.Є.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Районного комунального підприємства «Старобільськвода» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
28 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Районного комунального підприємства «Старобільськвода» (далі - Відповідач, РКП «Старобільськвода») про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача у сумі заборгованості 116891,20 грн, за період з 03.05.2018 по 20.05.2018: основний борг - 15260,17 грн; штрафні санкції - 70678,74 грн; та пеня - 30952,29 грн; надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ - 98639,52, податкове зобов'язання - 2921,96 грн; штрафні санкції - 70678,74 грн, пеня - 25038,82 грн; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 16705,51 грн, податкове зобов'язання - 11216,62 грн, пеня - 5488,89 грн; надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 1546,17 грн, податкове зобов'язання - 1121,59 грн, пеня - 424,58 грн.
В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, станом на 08.08.2018 відповідача допустив податкову заборгованість у сумі - 116891,20 грн.
Податковий борг складається: з основний борг - 15260,17 грн; штрафні санкції - 70678,74 грн; та пеня - 30952,29 грн; надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ - 98639,52, податкове зобов'язання - 2921,96 грн; штрафні санкції - 70678,74 грн, пеня - 25038,82 грн; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 16705,51 грн, податкове зобов'язання - 11216,62 грн, пеня - 5488,89 грн; надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 1546,17 грн, податкове зобов'язання - 1121,59 грн, пеня - 424,58 грн.
Відповідачу Білокуракинським відділенням Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 01.09.2016 № 5840-12 яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення та вручено 08.09.2016 уповноваженій особі РКП «Старобільськвода».
Ухвалою суду від 30.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (а.с. 1-2).
16 жовтня 2018 року та 17 жовтня 2018 року від представника позивача до суду надійшли заяви про зменшення розміру позовних вимог (а.с. 61, 77).
В наслідок подання заяв про зменшення позовних вимог, Позивач остаточно звернувся до суду з такими позовними вимогами:
- стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Відповідача за податковим боргом за період з 03.05.2018 по 20.05.2018 в загальному розмірі 109134 (сто дев'ять тисяч сто тридцять чотири) гривні 03 копійки, в тому числі: з рентної плати за спеціальне використання води - 97917 (дев'яносто сім тисяч дев'ятсот сімнадцять) гривень 41 копійку, з яких - 2921 (дві тисячі дев'ятсот двадцять одну) гривню 96 копійок - основного боргу; 70678 (сімдесят тисяч шістсот сімдесят вісім) гривень 74 копійки - штрафних санкцій, 24316 (двадцять чотири тисячі триста шістнадцять) гривень 71 копійку - пені; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 11216 (одинадцять тисяч двісті шістнадцять) гривень 62 копійки
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 58, 87).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 60).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що районне комунальне підприємство «Старобільськвода» зареєстровано як юридичну особу та перебуває на податковому обліку у Старобільській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області за основним місцем обліку (а.с. 41).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
У відповідності із статтею 14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок правовідносин з рентної плати визначений Розділом ІХ ПК України, у тому числі:
Пунктом 257.1 ст 257 ПК України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Зокрема пунктом 257.2. статті 257 ПК України передбачено, що платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Згідно з пунктом 257.3 статті 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II ПК України граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, а саме з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації ( підпункт 257.3.4).
Пунктом 257.5. статті 257 встановлено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Заборгованість за районним комунальним підприємством «Старобільськвода» з рентної плати за спеціальне використання води утворилась внаслідок несплати сум зобов'язань самостійно визначених Відповідачем у податковій декларації з рентної плати за 1 квартал 2018 року у сумі 2921,96 грн (а.с. 28-29), що підтверджується у податковому розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води - за 1 квартал 2018 року у сумі 2921,96 грн (а.с. 30).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що РКП «Старобільськвода» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Крім того, у разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п'ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (підпункт 255.11.13 пункт 255.11 стаття 255 ПК України).
За понадлімітне використання води рентна плата обчислюється за кожним джерелом водопостачання окремо згідно з установленими ставками рентної плати та коефіцієнтами (підпункт 255.11.14. пункт 255.11 стаття 255 ПК України).
За відсутності у водокористувача дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води рентна плата справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання (підпункт 255.11.15. пункт 255.11 стаття 255 ПК України).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» за 4 квартал 2015 року, 1-4 квартали 2016 року встановлено заниження суми грошового зобов'язання з рентної плати зв спеціальне використання води за 4 квартал 2015 року в сумі 11018,48 грн, за 2016 рік - в сумі 35941,32 грн внаслідок не правильного застосування ставки податку. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 17.04.2018 № 1034/12-32-12-07/39816143 (а.с. 10-13).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 17.04.2018 № 1034/12-32-12-07/39816143, який отримано 24.04.2018 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 16).
На підставі акта камеральної перевірки від 17.04.2018 № 1034/12-32-12-07/39816143 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 03.05.2018 № 0017891207, яким за встановлене порушення збільшено суму грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 46959,80 грн, а також зобов'язано РКП «Старобільськвода» сплатити штраф у сумі 23479,90 грн (а.с. 14).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 08.05.2018 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 16).
РКП «Старобільськвода» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Відповідно до пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, -
тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування -
тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» за 1 -4 квартали 2016 року встановлено заниження суму грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води за 2016 року в сумі 126908,37 грн внаслідок невірного застосування ставки податку. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 23.02.2018 № 462/12-32-12-07/39816143 (а.с. 17-19).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 23.02.2018 № 462/12-32-12-07/39816143, який отримано 06.03.2018 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 20).
На підставі акта камеральної перевірки від 23.02.2018 № 462/12-32-12-07/39816143 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 20.03.2018 № 0010221207, яким збільшено податкове зобов'язання збільшено суму грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 126908,37 грн, а також зобов'язано РКП «Старобільськвода» сплатити штраф у розмірі 25% у сумі 31727,09 грн (а.с. 21-22).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 27.03.2018 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 22).
РКП «Старобільськвода» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Крім того, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» з питань дотримання граничних термінів сплати за 1 квартал 2016 року, 2 квартал 2016 року, 3 квартал 2016 року встановлено порушення платником граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 6715,13 грн, протягом строків, визначених пп. 49.18.2 п.49.18 ст. 49, п. 257.5 ст. 257 ПК України. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 18.04.2018 № 1052/12-32-12-07/39816143 (а.с. 23-24).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 18.04.2018 № 1052/12-32-12-07/39816143, який отримано 24.04.2018 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 27).
На підставі акта камеральної перевірки від 18.04.2018 № 1052/12-32-12-07/39816143 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 03.05.2018 № 0017901207, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 2390,40 грн, зобов'язано РКП «Старобільськвода» сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 239,04 грн (а.с. 25).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 08.05.2018 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 27).
РКП «Старобільськвода» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Відповідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Згідно з підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пункту 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідач, у порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 287.3 статті 287 ПК України, своєчасно не сплатив самостійно задеклароване податкове зобов'язання за спеціальне використання води, що стало підставою для нарахування пені в сумі 24316,71 грн.
Під час судового розгляду справи Відповідачем частково було сплачено податкову заборгованість, заявлену до стягнення, у зв'язку з чим Позивачем надано заяву про зменшення позовних вимог (а.с. 77), відповідно до яких зазначено, що станом на дату судового розгляду залишок несплаченої заборгованості з рентної плати за спеціальне використання води склав 97917,41 грн, в тому числі - 2621,96 грн - основного боргу, 70678,74 грн - штрафна фінансова санкція, 24316,71 грн - пеня.
Зазначена інформація підтверджується копією інтегрованої картки станом на 16.10.2018 (а.с. 81-82).
Відповідно до п.п. 252.1.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є субєкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування обєктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах обєктах (ділянках) надр.
Податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.
Подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 252.26. ст.252 Податкового кодексу України).
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 255.12. ст.255 Податкового кодексу України).
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобовязань з рентної плати (п.п. 257.1, 257.2 ст.257 Податкового кодексу України).
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України; з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр; з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки; з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації (пункт 257.3. статті 257 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (пункт 257.2. статті 257 Податкового кодексу України).
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до підпункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Заборгованість за районним комунальним підприємством «Старобільськвода» з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин утворилась внаслідок несплати сум зобов'язань самостійно визначених Відповідачем у податковій декларації з рентної плати за 1 квартал 2018 року у сумі 11216,62 грн (а.с. 28-29), що підтверджується у податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - за 1 квартал 2018 року у сумі 11216,62 грн (а.с. 33-34).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що РКП «Старобільськвода» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Сватівська ОДПІ (Білокуракинське відділення) винесло щодо РКП «Старобільськвода» податкову вимогу форми «Ю» від 01.09.2016 № 5840-12, яка вручена платнику податків 08.09.2016 (а.с. 40).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платників рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Оскільки податкова вимога від 01.09.2016 № 5840-12 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 ПК України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДФС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДФС у Луганській області.
Враховуючи, що Відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи частково сплачено податкову заборгованість та станом на 17.10.2018 залишок суми податкового боргу становить 109134,03 грн, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Відповідача судового збору на користь Позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Районного комунального підприємства «Старобільськвода» (код ЄДРПОУ 39816143, місце знаходження: 92740, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Повітрянофлотська, 52-Б) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Районного комунального підприємства «Старобільськвода» (код ЄДРПОУ 39816143, місце знаходження: 92740, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Повітрянофлотська, 52-Б) у банках, обслуговуючих Районне комунальне підприємство «Старобільськвода» за податковим боргом за період з 03.05.2018 по 20.05.2018 в загальному розмірі 109134 (сто дев'ять тисяч сто тридцять чотири) гривні 03 копійки, в тому числі: з рентної плати за спеціальне використання води - 97917 (дев'яносто сім тисяч дев'ятсот сімнадцять) гривень 41 копійку, з яких - 2921 (дві тисячі дев'ятсот двадцять одну) гривню 96 копійок - основного боргу; 70678 (сімдесят тисяч шістсот сімдесят вісім) гривень 74 копійки - штрафних санкцій, 24316 (двадцять чотири тисячі триста шістнадцять) гривень 71 копійку - пені; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 11216 (одинадцять тисяч двісті шістнадцять) гривень 62 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 22 жовтня 2018 року.
Суддя С.М. Чиркін