
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2544/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Жданової Г.Є.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
19 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Позивач) до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (далі - Відповідач, ЛКСП «Лисичанськводоканал»), про стягнення коштів за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 3474715,44 грн, який виник з 27.03.2017 по 24.07.2018 з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача.
Ухвалою від 27.08.2018 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 73-74).
Ухвалою від 11.09.2018 продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 81).
Ухвалою суду від 20.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (а.с. 1-2).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Відповідач є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та має податковий борг в сумі 3474715,44 грн, який складається із сум основного боргу в розмірі - 3197017,05 грн, штрафних санкцій в сумі - 227457,34 грн та пені в розмірі - 50241,05 грн.
Головним управлінням ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, було вручено відповідачу податкову вимогу від 21.02.2012 форми «Ю» № 3, згідно з відміткою на почтовому повідомленні про вручення - 28.02.2012. Однак заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені відповідачем, не дали позитивного результату, сума податкового боргу почала збільшуватись.
З посиланням на дотримання вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 3474715,44 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 123).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив провести розгляд справи без його участі (а.с. 91, 108, 120).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Відповідач - Лисичанське комунального спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», зареєстрований як юридична особа, ідентифікаційний код 03339851, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 6, 109-118).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1 пункту 49.18);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3, пункту 49.18);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу (підпункт 49.18.4 пункту 49.18);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5, пункту 49.18).
Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок обчислення плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення визначений Розділом ІХ ПК України, у тому числі:
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України; з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр; з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки; з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації (пункт 257.3. статті 257 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (пункт 257.2. статті 257 Податкового кодексу України).
Відповідачем подано таку податкову звітність з рентної плати, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:
- розрахунок з рентної плати за 1 квартал 2017 року від 26.04.2017 № 9075043366, яким визначив податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 446163,74 грн по терміну сплати 19.05.2018 (а.с. 47);
- розрахунок з рентної плати за 2 квартал 2017 року від 31.07.2017 № 9227664234, яким визначив податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 533113,02 грн по терміну сплати 19.08.2018 (а.с. 49);
- розрахунок з рентної плати за 4 квартал 2017 року від 09.02.2018 № 9298520228, яким визначив податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 746545,90 грн по терміну сплати 19.11.2018 (а.с. 50);
- розрахунок з рентної плати за 1 квартал 2018 року від 02.05.2018 № 9081733051, якимю визначив податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 735771,33 грн по терміну сплати 20.05.2018 (а.с. 51);
- уточнюючий розрахунок з рентної плати за 1 квартал 2018 року від 24.05.2018, яким самостійно визначив податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 735771,33 грн та суму штрафу в розмірі 348,07 грн по терміну сплати 24.05.2018 (а.с. 52-54).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Крім того, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин ЛКСП «Лисичанськводоканал» за період з 01.04.2014 по 28.02.2017 встановлено порушення платником граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 14.04.2017 № 193/12-32-12-07/03339851 (а.с. 58-69).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 14.04.2017 № 193/12-32-12-07/03339851, який отримано 22.06.2017 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 58).
На підставі акта камеральної перевірки від 14.04.2017 № 193/12-32-12-07/03339851 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 31.05.2017 № 0000631203, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 1137286,70 грн, зобов'язано ЛКСП «Лисичанськводоканал» сплатити штраф у сумі 227457,34 грн (а.с. 55-56).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 07.06.2017 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 57).
ЛКСП «Лисичанськводоканал» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Згідно з підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пункту 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідач, у порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 257.3 статті 257 ПК України, своєчасно не сплатив самостійно задеклароване податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, що стало підставою для нарахування пені в сумі 50241,05 грн.
Наявність у Відповідача податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена розрахунком недоїмки з рентної плати (а.с. 12), розрахунком пені (а.с. 13), та зворотнім боком інтегрованої картки платника податків за користування надрами для видобування корисних копалин (а.с. 14-41).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Рубіжанською ОДПІ винесено Лисичанському комунальному спеціалізованому підприємству по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» податкову вимогу від 21 лютого 2012 року № 3, яка отримана уповноваженою особою Відповідача 28.02.2012 (а.с. 10).
Оскільки податкова вимога від 21 лютого 2012 року № 3 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з рентної плати за користування надрами в загальному розмірі 3474715,44 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (код ЄДРПОУ 03339851, місце знаходження: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 168) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (код ЄДРПОУ 03339851, місце знаходження: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 168) у банках, обслуговуючих Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 27.03.2017 по 24.07.2018 в загальному розмірі 3474715 (три мільйони чотириста сімдесят чотири тисячі сімсот п'ятнадцять) гривень 44 копійки, з яких 3424474 (три мільйони чотириста двадцять чотири тисячі чотириста сімдесят чотири) гривні 39 копійок - основного платежу, 50241 (п'ятдесят тисяч двісті сорок одну) гривню 05 копійок - пені, в дохід Державного бюджету України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 22 жовтня 2018 року.
Суддя С.М. Чиркін