
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 вересня 2018 р. Справа № 0240/3009/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Медвідь І.О.,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
03.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 зазначав, що Управлінням Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області у 2006 році йому була призначена пенсія. З 24.04.2017 року його взято на облік як внутрішньо переміщену особу: с. Павлівка, Калинівського району, Вінницької області, в зв'язку з чим він став на облік в Управлінні Пенсійного фонду України у Калинівському районі (на теперішній час Козятинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області). Під час поновлення раніше призначеної пенсії з'ясувалось, що під час призначення пенсії за місцем реєстрації, територіальним органом пенсійного фонду в Донецькій області було допущено ряд помилок, а саме не був врахований пільговий стаж роботи за періоди з 06.06.1977 року по 25.08.1977 рік, з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року та з 12.09.1991 року по 18.09.1993 рік.
Крім того, з 02.09.2008 року не було проведено перерахунок пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI, з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, відповідно до якого за кожний повний робочий день роботи в якості ГРОЗ (основна професія за якою працював позивач), зараховується додатково за 1 рік роботи 3 місяці до пільгового стажу.
Працівниками пенсійного фонду при розгляді інформації з електронної пенсійної справи було виявлено помилки щодо зарахування пільгового стажу та роз'яснено позивачу про наявність 13 років 8 місяців 25 днів підтвердженого пільгового стажу, без врахування пільгового стажу згідно записів в трудовій книзі, які не були включені в розрахунок пенсії, тобто пільговий стаж позивача має складати 17 років 1 місяць 25 днів, що суттєво вплине на розмір пенсії.
Як наслідок, позивач 24.01.2017 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі з відповідною заявою щодо перерахунку пенсії. Однак, 31.01.2017 року за вих. №8/Б отримав відмову, з вимогою надати пільгову довідку з підприємства щодо підтвердження факту роботи за невраховані періоди.
Не погодившись з даною позицією, позивач звернувся за роз'ясненням до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на що отримав лист-роз'яснення від 11.05.2017 року № 282/Б-01, в якому вказувалось, що зарахування стажу роботи з 12.09.1991 року по 18.09.1993 року професій зайнятих на підземних роботах повний робочий день, пенсії призначаються з урахуванням періодів, без надання додаткових документів підтверджуючих, що вони були зайнятті на підземних роботах повний робочий день та було запропоновано звернутись до органу пенсійного фонду України за місцем проживання.
Незважаючи на викладене, відповідачем не було проведено перерахунок пенсії з включенням пільгового стажу згідно списку №1, а тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії визнано протиправними та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача.
На заяву ОСОБА_1 від 19.01.2018 року, відповідачем частково зараховано та проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду навчання з 27.06.1977 року по 25.08.1977 року та з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року у пільговому обчисленні за Списком №1. Після перерахунку пенсії з урахуванням частини спірних періодів пільговий стаж позивача за Списком №1- склав 14 років. Щодо зарахування періоду роботи згідно трудової книжки з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року по пільговому стажу згідно Списку №1 повторно відмовлено оскільки позивач, не надав уточнюючу довідку про підтвердження факту роботи про пільговий стаж. Щодо перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345- VI питання взагалі не вирішено.
22.03.2018 року вх. №1099/Б-10 позивач звернувся зі скаргою до Головного управління ПФУ у Вінницькій області, на що 03.04.2018 року отримав лист про неможливість перевірки правильності обчислення пенсії, оскільки пенсійна справа залишилась на непідконтрольній території та, як наслідок, одержав повторну відмову відповідача від 09.07.2018 року №282/03-1-28/02 в перерахунку пільгового стажу роботи з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року. Щодо перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», питання знову проігноровано.
На підставі викладеного, з метою захисту порушених прав, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом у якому просив:
- визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області, щодо відмови в проведенні йому перерахунку пенсії з додаванням періоду роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року до пільгового стажу за 1 рік роботи - 3 місяці до пільгового стажу роботи за списком №1, з 26.04.2006 року та перерахунку і виплати пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря - з 02. 09. 2008 року;
- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії з додаванням періоду з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, до пільгового стажу за 1 рік роботи - 3 місяці до пільгового стажу за списком №1 з 26.04.2006 року;
- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря - з 02.09.2008 року.
Ухвалою суду від 10.09.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 26.09.2018 року.
24.09.2018 року (вх. № 41386) відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому останній просив залишити адміністративний позов без розгляду. Вказали, що судами прийнято остаточне рішення зі спірних правовідносин, яке набуло чинності та виконано в повному обсязі, зокрема постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року по справі 133/1414/17. Зазначили, що даний повторне звернення до суду не допускається, а тому даний адміністративний позов не може розглядатися повторно та підлягає залишенню без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач з 26.04.2006 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України.
Згідно довідки від 24.04.2017 року №300, позивача взято на облік внутрішньо переміщеної особи в с. Павлівка Калинівського району Вінницької області.
16.01.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі про перерахунок пенсії, на яку отримав лист-відмову вих. № 4/Б від 27.01.2017 року з посиланням на ті обставини, що він не надав пільгову довідку, а тому провести перерахунок пенсії з додаванням пільгового стажу роботи не має законних підстав.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08.09.2017 року по справі 133/1414/17 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року по справі № 133/1414/17 скасовано постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08.09.2017 року, позов задоволено частково. Визнано дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними. Зобов'язано Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2017 року. В іншій частині позову відмовлено. Рішення суду набрало законної сили.
19.01.2018 року позивач звернувся до Козятинського об'єднаного управління ПФУ Вінницької області із заявою про перерахунок пенсії, яка раніше була призначена невірно. Вказав, що в даний час виплата пенсії йому проводиться згідно електронної пенсійної справи, так як його взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Згідно матеріалів електронної пенсійної справи, страховий стаж позивача становить 34 роки 01 місяць 25 днів, трудовий стаж становить 21 рік 01 місяць 20 днів, пільговий стаж роботи за Списком №1 зазначений 13 років 08 місяців 25 днів.
При призначенні позивачу пенсії 10.05.2006 року орган, який призначав пенсію, не врахував періоди роботи, як пільговий стаж, а саме: з 06.06.1977 року по 26.08.1977 року позивач працював учнем горно-робочого підземного з повним робочим днем в шахті (період 2 місяці 20 днів); з 01.03.1979 року по 12.05.1979 року позивач працював учнем горно-робочого очисного забою з повним робочим днем в шахті (період 2 місяці 11 днів). Дані періоди роботи мають бути зараховані до пільгового стажу.
З 12.09.1991 року по 18.09.1993 року позивач працював горно-робочим на гірничо-монтажному відділку підземним з повним робочим днем в шахті МКП «Універсал».
ОСОБА_1 вказав, що має право на зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року згідно Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383. А саме, пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зауважив, що цей період становить 11 місяців 09 днів. Після перерахунку позивачу пенсії згідно діючого законодавства його пільговий стаж має бути 15 років 01 місяць 05 днів.
В результаті невірного розрахунку пільгового стажу при призначенні позивачу пенсії, він втратив право на отримання пенсії в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі наведеного, позивач просив провести перерахунок його пенсії.
Листом від 05.02.2018 року №9/Б-8 Козятинське об'єднане управління ПФУ Вінницької області, за результатами розгляду заяви позивача від 19.01.2018 року, повідомило його, що виплата йому пенсії здійснюється згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» за даними електронної пенсійної справи. Паперова пенсійна справа позивача з усіма документами, відповідно до яких проведено призначення пенсії, не надійшла з тимчасово окупованої території України.
Відповідно до пункту 20 Порядку, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Також, спеціалістами районного управління Пенсійного фонду проводиться зустрічна перевірка достовірності видачі довідок про стаж та заробіток, наданих для призначення пенсії.
Пенсія позивачу призначалась відповідно до наданих документів та проведеної зустрічної перевірки первинних документів. Згідно електронної пенсійної справи пільгового стажу роботи за списком № 1 позивач має 13 років 8 місяців 25 днів. Можна зробити висновок, що первинними паперовими документами, виданими підприємством та зустрічною перевіркою, позивачу було підтверджено саме ці періоди пільгової роботи за Списком № 1: з 26.08.1977 року по 28.02.1979 року, з 12.05.1979 року по 04.03.1981 року, з 26.03.1981 року по 12.03.1982 року, з 29.03.1982 року по 10.09.1991 року.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Тобто період роботи за Списком № 1 позивачу обчислено в подвійному розмірі.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, для проведення перерахунку пенсії із додаванням пільгового стажу роботи за період з 06.06.1977 року по 25.08.1977 року та з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року обов'язково має бути пільгова довідка з підприємства.
В пільговій довідці має бути зазначено: прізвище ім'я по-батькові особи, якій видається довідка; зайнятість особи повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці; назва посади, яку займала особа на підприємстві; розділ і підрозділ, займаної посади, відповідно до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України; наказ про проведення атестації робочих місць на підприємстві.
Посада, яку займає особа повинна повністю відповідати спискам № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та підтверджена результатами атестації робочих місць.
Період роботи з 06.06.1977 року по 25.08.1977 року та з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року враховано позивачу до загального стажу роботи.
Відповідач повідомив позивача, що оскільки він не надав необхідних документів про підтвердження факту його пільгової роботи і не надав пільгову довідку, провести перерахунок пенсії з додаванням пільгового стажу роботи немає законних підстав.
22.03.2018 року позивач звернувся зі скаргою до Головного управління ПФУ у Вінницькій області (вх. №1099/Б-10), на що 03.04.2018 року отримав лист №1094/Б-10 у якому повідомлялось що Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області зроблено запит до Пенсійного фонду України з приводу надання роз'яснення щодо правомірності проведення перерахунку. Зазначили, що при надходженні відповіді її зміст буде доведено до Козятинського об'єднаного управління ПФУ Вінницької області та позивача.
Листом Козятинського об'єднаного управління ПФУ Вінницької області від 09.07.2018 року № 282/03-1-28/02, позивача повідомили, що виплата пенсії йому здійснюється згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» за даними електронної пенсійної справи. Паперова пенсійна справа з усіма документами відповідно до яких позивачу проведено призначення пенсії не надійшла з тимчасово окупованої території України.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області зроблено запит до Пенсійного фонду України з приводу надання роз'яснення щодо правомірності проведення перерахунку. З наданого Пенсійним фондом України роз'яснення слідує, що для підтвердження пільгового стажу роботи на підземних роботах за списком № 1 особа надає трудову книжку, уточнюючу довідку, видану підприємством, установою, організацією або її правонаступником відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначенця пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, та за періоди роботи після 21.08.1992 року, накази про результати атестації робочих місць за умовами праці, проведеної на підприємстві згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442.
В електронній пенсійній справі позивача, яка сформована при призначенні пенсії, в даних про стаж, певні періоди роботи зазначено як «список № 1 ст. 100». Змінити особливість стажу роботи на «список 1 ст. 100 шахтарі» та визначити право на зарахування до пільгового стажу роботи період роботи з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року, можливо тільки при наданні уточнюючих довідок про пільговий стаж.
Враховуючи норми пункту 109 Положення про порядок призначення та виплату державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року № 590, періоди навчання з 27.06.1977 року по 25.08.1977 року та з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року в учбово-курсовому комбінаті Красноармійського виробничого об'єднання по видобутку вугілля, можливо зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Тому, спеціалістами Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду навчання з 27.06.1977 року по 25.08.1977 року та з 01.03.1979 року по 11.05.1979 року у пільговому обчисленні. Таким чином, стаж за списком № 1 становить 14 років, (до перерахунку стаж за списком № 1 становив 13 років 8 місяців 25 днів).
Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача становить 5391 грн. 00 коп. в тому числі: 5245 грн. 80 коп. - основний розмір пенсії (3764 грн. 40 коп. х 0,35083 х 3,97209 = 5245 грн. 80 коп.); 145 грн. 20 коп. - доплата за понаднормовий стаж 10 років (1452 грн. 00 коп. х 0,10 = 145 грн. 20 коп.)
Оскільки, позивач не надав необхідних документів про підтвердження факту його роботи на пільгових умовах і не надав уточнюючу довідку про пільговий стаж, для проведення перерахунку пенсії з додаванням періоду роботи з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року до пільгового стажу роботи немає законних підстав.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно п. 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (Законом № 1788-XII).
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-XII, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Щодо позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з додаванням періоду з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, до пільгового стажу за 1 рік роботи - 3 місяці до пільгового стажу за списком №1 з 26.04.2006 року, суд зазначає наступне.
Підставою для не зарахування до пільгового стажу роботи спірних періодів є те, що заявником не було надано уточнюючої довідки про пільговий стаж та відомості про атестацію робочих місць.
Суд зазначає, що до матеріалів справи додано копії трудової книжки позивача від в якій, за спірний період зроблений наступні записи:
№ 20 від 12.09.1991 року МПП «Универсал» «принят ГРОЗ на горно-монтажный участок подземный с полним рабочим днем в шахте». Наказ №39 від 12.09.1991 року;
№ 21 від 18.09.1993 року - звільнений за власним бажанням, Наказ №74-к від 24.09.1993 року (а.с. 17-18).
Суд зазначає, що наведені записи трудової книжки про роботу позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього за відповідною посадою повний робочий день в шахті. Записи про спірний період роботи, засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають, відтак факт роботи позивача у спірний період підтверджується відповідними записами трудової книжки, які були внесені відповідно до діючого законодавства.
Відповідно до вимог абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 розд. ХІV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" однією з умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах є атестація робочих місць.
Відповідно до п.п. 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 (набрав чинності з 21.08.1992 року), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно з п. 6 вказаного Порядку атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до п. 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до пункту 4.5 вказаного Порядку якщо атестація з 21.08.1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Відповідно до п.п. 8 та 9 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Таким чином, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 розд. ХІV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця, яка проводиться з 21.08.1992 року.
Крім того суд зауважує на тому, що в судовому рішенні апеляційного суду у справі №133/1414/17, судом надана оцінка безпідставності вимоги відповідача отримати від позивача, як внутрішньо переміщеної особи, документи про трудову діяльність якого знаходяться на тимчасово окупованих територіях, уточнюючої довідки про пільговий стаж роботи.
В силу положень ч. 4 статті 78 КАС України, обставина встановлена в рішенні суду, що набрало законної сили не підлягає доказуванню.
Отже, враховуючи те, що судом встановлено безпідставне невключення до пільгового стажу визначеного періоду роботи на підприємстві, а саме з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, суд вважає за необхідне зобов'язати Козятинське об'єднане Управління ПФУ Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з додаванням періоду з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, до пільгового стажу за 1 рік роботи - 3 місяці до пільгового стажу за Списком №1 з 26.04.2006 року.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря - з 02.09.2008 року, суд зазначає наступне.
Як передбачено ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року за № 345-VI, з наступними змінами та доповненнями, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до ст.8 цього Закону, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» регулюється відповідним Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за №383 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731.
Згідно з п.3 даного Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Підпунктом 4.2 п.4 цього ж Порядку передбачено, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Проаналізувавши положення вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що необхідними умовами для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.ст.1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність в особи стажу роботи на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Як вже зазначалося судом, пенсія позивачу призначалась відповідно до наданих документів та проведеної зустрічної перевірки первинних документів. Згідно електронної пенсійної справи пільгового стажу роботи за списком № 1 позивач має 13 років 8 місяців 25 днів.
При цьому, як вже зазначалось судом, відповідачем безпідставно не включено до пільгового стажу позивача визначеного періоду роботи на підприємстві, а саме з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, з огляду на що Козятинське об'єднане управління ПФУ Вінницької області має провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з додаванням періоду з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, до пільгового стажу за 1 рік роботи - 3 місяці до пільгового стажу за Списком №1 з 26.04.2006 року.
Таким чином, загальний стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, складає 15 років 01 місяць 05 днів, тобто який необхідний для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», огляду на що, позовні вимоги ОСОБА_1 у цій частині також підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає за недоцільне вказування у судовому рішенні відсоткового розміру пенсії, враховуючи її визначення безпосередньо нормами Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області, щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, з додаванням періоду роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року до пільгового стажу за 1 рік роботи -3 місяці до пільгового стажу роботи за списком № 1, з 26.04.2006 року та перерахунку і виплати пенсії згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - з 02.09.2008 року.
Зобов'язати Козятинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з додаванням періоду з 12.09.1991 року по 21.08.1992 року роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, до пільгового стажу за 1 рік роботи -3 місяці до пільгового стажу за списком №1 з 26.04.2006 року.
Зобов'язати Козятинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, згідно ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - з 02.09.2008 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 56, м. Козятин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37926607).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 06.10.2018 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович