
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3247/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та просить: зобов'язати Малодівицьку селищну раду Прилуцького району Чернігівської області (17523, вул. Слобідська, 3 с. Мала Дівиця Прилуцький район Чернігівська область. Код ЄДРПОУ: 04412490), відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський», загальною площею 1038,6 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної вище селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, в порушення норм чинного законодавства та ігноруючи покладені на нього обов’язки, протиправно не забезпечує організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський», який знаходиться в адміністративних межах Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від відповідача надійшло повідомлення про розгляд справи у відсутності його представника, з пред'явленим позовом згодні.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Припинення повноважень Державного управління охорони навколишнього природного середовища в областях (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 159) передбачає відсутність органу державної влади, уповноваженого реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду.
Прилуцькою місцевою прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Прилуцького району Чернігівської області були виявлені факти порушення законодавства в сфері охорони об’єктів природно - заповідного фонду.
Так, рішенням Чернігівського облвиконкому від 23.08.1989 № 164 і рішенням Чернігівської обласної Ради народних депутатів від 21.03.1995, створений заказник місцевого значення «Обичівський», з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву в заплаві р. Удай, що має важливе водоохоронне значення, загальною площею 1038,6 га., який знаходиться в Прилуцькому районі і розташований на землях пайгоспу «8 березня».
Положення про гідрологічний заказник «Обичівський» (далі-Положення) 01.06.1995 затверджено Державним управлінням екологічної безпеки в Чернігівській області та передано під охорону землекористувачу (землевласнику), а саме пайгоспу «8 березня», загальною площею 1038,6 га, в особі голови пайгоспу ОСОБА_1
Згідно п. З вищевказаного Положення, гідрологічний заказник «Обичівський» входить до складу природно-заповідного фонду Чернігівської області.
Згідно п. 4 Положення, територія оголошена гідрологічним заказником «Обичівський» не вилучається у землекористувача, який здійснює на ній своє господарювання у відповідності із цим положенням, іншими нормативними документами і несе відповідальність за належне її утримання та дотримання встановленого режиму.
Відповідно до п. 5 Положення, межі гідрологічного заказника переносяться в натуру з встановленням охоронних та інформаційних знаків, щитів і наноситься на планово-картографічні матеріали землекористувача.
Пунктом 9 Положення встановлено, що основним завданням гідрологічного заказника «Обичівський» являється збереження в природному стані болотного масиву, який має важливе значення в регулюванні водного режиму р. Удай та прилеглих територій.
Крім того. Державним управлінням екологічної безпеки в Чернігівській області, з метою охорони та збереження гідрологічного заказника «Обичівський», було передано під охорону пайгоспу «8 березня», загальною площею 1038, 6 га., про що складено охоронне зобов’язання від 01.06.1995.
В подальшому, гідрологічний заказник місцевого значення «Обичівський», загальною площею 1038,6 га., створений рішенням Чернігівської обласної ради народних депутатів від 21.03.1995, з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву, який має важливе природоохоронне значення в регулюванні водного режиму р. Удай та його прилеглих територій і передано постійному землекористувачу (землевласнику) Обичівській сільській раді Прилуцького району в особі голови ОСОБА_2, про що складено охоронне зобов’язання № 15/15-578 від 04.07.2001.
Відповідно до вищевказаного охоронного зобов’язання, Обичівська сільська рада Прилуцького району бере під охорону вищеназваний заповідний об’єкт і зобов’язується зберегти його та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також провести відмежування заповідного об’єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово - картографічні матеріали, згідно ст. 40 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Обичівський» затверджено Державним управлінням екології та природних ресурсів від 16.10.2003 (далі-Положення).
Відповідно до п. п. 1.2., 1.3., заказник загальною площею 1038,6 га., знаходиться в Прилуцькому районі Чернігівської області і розташований на землях Обичівської сільської ради Прилуцького району, створений з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву в заплаві р. Удай, що має важливе водоохоронне значення.
Згідно до п. 1.4. вказаного вище Положення, заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
Пунком 1.7. Положення встановлено, що межі заказника переносяться в натуру з встановленням необхідних державних інформаційно-охоронних знаків затвердженого зразка, наносяться на планово-картографічні матеріали Держкомзему та землекористувачів, обов’язково враховується при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
Пунктом 3.3 Положення передбачено, що охорона території заказника покладається на Обичівську сільську раду Прилуцького району.
Згідно з інформації ГУ Держгеокадастру в Чернігівській області від 15.08.2018 землевпорядна документація на вказаний об’єкт природно - заповідного фонду, не виготовлялась та не затверджувалась.
Таким чином, протягом більш ніж 17 років Обичівською сільською радою Прилуцького району не вжито заходів щодо винесення меж гідрологічної заказника «Обичівський» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням оскільки межі заказника не відомо де починаються та невідомо де закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.
Зважаючи на наведене, бездіяльність Обичівської сільської ради щодо невжиття заходів по винесенню меж гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський» та не закріпленню його меж в натурі (на місцевості) є протиправною.
За таких обставин сільську раду необхідно зобов’язати вжити заходів по винесенню меж пам’ятки та закріпити його межі в натурі (на місцевості).
На підставі п. 4 рішення від 16.41.2017 щодо початку реорганізації Товкачівської, Обичівської, Великодівицької, Петрівської, Дмитрівської сільських рад, шляхом приєднання до Малодівицької селищної ради, Обичівська сільська рада приєднана до Малодівицької селищної ради Прилуцького району, а тому в даному випадку є стороною (відповідачем) по справі.
П. 4.1 вищевказаного рішення передбачено, що Малодівицька селищна рада Прилуцького району є правонаступником всього майна, прав та обов’язків Обичівської сільської ради.
Таким чином, на Малодівицьку селищну раду покладено обов’язок із вчинення дій по замовленню проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, а саме гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський».
Крім того, відповідно до повідомлень Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області вищевказаний заказник знаходиться у віданні вище вказаної сільської ради, заходи щодо охорони й збереження території та об’єкту природно-заповідного фонду сільською радою не проводилися.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
У статті 2 Земельного кодексу України визначено, що суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно- заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 43 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що землі природно- заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об’єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
У статті 79 Земельного кодексу України вказано, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Статтею З Закону України «Про природно-заповідний фонд» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об’єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища.
Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об’єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об’єктів природно- заповідного фонду.
У частині З ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» вказано, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» охорона територій та об’єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об’єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку;
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про землеустрій», землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів;
Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація і здійснення землеустрою та вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
У статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов’язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Підставою для здійснення землеустрою, відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Згідно ст. 25 вказаного Закону одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єкті.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи місцевого самоврядування.
Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів розробляються з метою:
а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;
б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;
в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об’єктів культурної спадщини;
г) проведення науково-дослідних робіт;
г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Таким чином, на Малодівицьку селищну раду покладено обов’язок із організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський», загальною площею 1038, 6 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної вище селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Малодівицьку селищну раду Прилуцького району Чернігівської області (17523, вул. Слобідська, 3 с. Мала Дівиця Прилуцький район Чернігівська область, код ЄДРПОУ: 04412490), відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Обичівський», загальною площею 1038,6 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної вище селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 19 жовтня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот