Рішення № 77244561, 18.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2018
Номер справи
2240/2323/18
Номер документу
77244561
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 2240/2323/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Полонської міської ради 07.05.2018 року № 1389 за період роботи з 01.01.2007 по 31.12.2011;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до довідки від 07.05.2018 № 1389, яка видана виконавчим комітетом Полонської міської ради відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-12 (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 80% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в тому числі інші виплати.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 07.08.2018 № 1389, виданої виконавчим комітетом Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, за період з 01.01.2007 по 31.12.2011. Відповідач рішеннями № 16586/03 від 04.06.2018 та № 1366/К-8 від 11.06.2018 відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав. Позивач вважає вказані рішення протиправним, внаслідок чого звернувся до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року призначено до розгляду справу за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України. Відповідачу надано строк (15 днів) для подання відзиву на позов з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

31.07.2018 відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає, зазначає, що 31.05.2012 року позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 31.03.2014 року отримує пенсію по інвалідності згідно з Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", обчислену за нормами Закону України "Про державну службу" № 3723-XII в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця. Вказав, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються за спеціальними законами, а тому враховуючи зазначене відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу згідно довідки від 07.08.2018 № 1389, виданої виконавчим комітетом Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади.

Окрім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 31.05.2012 року отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 31.04.2014 року позивача переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", обчислену за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від суми її заробітної плати.

21.05.2018 року та 04.06.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявами, про перерахунок йому пенсії згідно Законом України "Про державну службу".

04.06.2018 року та 11.06.2018 року листами №1366/К-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав.

Позивач не погодившись з такими діями відповідача звернувся до суду.

Суд при вирішенні спору виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування", дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

ЗУ "Про державну службу" встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.

Статтею 33 ЗУ "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч.2 ст. 37 ЗУ "Про державну службу", у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч.2 ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ЗУ "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.03.2018 по справі 822/152/18 Полонською міською радою видано довідку ОСОБА_1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 07.05.2018 року №1389. Згідно довідки, позивач у період з 01.01.2007 року по 31.12.2011 року отримував наступні виплати, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: надбавку за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та інші виплати, до яких входять: індексація за період з 01.01.2007 по 31.12.2011 рр. у розмірі 10666 грн.89 коп., матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.01.2007 по 31.12.2011 рр. у розмірі - 35239,06 грн., доплата за період з 01.06.2010 по 30.06.2010 рр. у розмірі - 2538,59 грн., відпускні за період з 01.01.2007 по 31.12.2011 рр. у розмірі - 29020,62 грн., одноразова грошова допомога до свят за період з 01.01.2007 по 31.12.2011 рр. у розмірі - 4280,00 грн., премія за 10 місяців роботи за період з 01.01.2007 по 31.10.2007 рр. у розмірі - 1545,60 грн.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки виданої виконавчим Полонської міської ради 07.05.2018 року № 1389 за період роботи з 01.01.2007 по 31.12.2011 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до довідки від 07.05.2018 № 1389, яка видана виконавчим комітетом Полонської міської ради відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-12 (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 80% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в тому числі інші виплати необхідно задовольнити.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки від 07.05.2018 року №1389, виданої виконавчим комітетом Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади від 07.05.2018 року № 1389 за період роботи з 01.01.2007 по 31.12.2011.

Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до довідки від 07.05.2018 № 1389, яка видана виконавчим комітетом Полонської міської ради відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-12 (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 80% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в тому числі інші виплати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Некрасова, 8, м. Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_2 "Згідно з оригіналом" ОСОБА_2