
Справа № 2240/2847/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. позивача, представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.07.2018 №0124521307, №0124491307, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 30.07.2018 №0123841307.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області проведена документальна планова виїзна перевірка з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, результати якої оформлені актом №1142/22-01-13-07/НОМЕР_1 від 22.06.2018. Перевіркою встановлено завищення витрат на придбання ТМЦ за період з 01.01.201 5 по 30.06.201 5 на загальну суму 86947,91 грн. За результатами проведеної перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 30.07.2018 р. про нарахування військового збору в сумі 1630,75 грн - податкове зобов'язання, 407,69 - штрафна санкція, податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 30.07.2018 p. про нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 13042,19 грн - податкове зобов'язання, 6521,09 - грн штрафна санкція та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0123841307 від 30.07.2018р. про нарахування єдиного внеску в сумі 31822,94 грн. та 3182,29 грн - штрафна санкція. Вказує, що під час здійснення господарської діяльності позивач придбавав товарно-матеріальні цінності у період з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. Згідно даних Декларації за 2 квартал 2015 р. та річної за 2015 р. задекларовано витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей в сумі 573 290,95 грн. За даними перевірки витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей, згідно із зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних склали 468343,04 грн. Під час перевірки, перевіряючим надавались документи, що підтверджують задекларовані витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей в сумі 573 290,95 грн., проте, не всі документи враховані та відображені у акті документальної перевірки. Розбіжність в сумі 86947,91 грн виникла за рахунок безпідставного неврахування витрат, підтверджених чеками на придбання пального за рахунок готівкових коштів, тому числі у інших країнах. У акті перевірки №1142/22-01-13-07/НОМЕР_1 від 22.06.2018 р. не вказані порушення щодо включення витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. на загальну суму 86947,91 грн. Вважає, що вищевказані податкові повідомлення-рішення прийняті Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області із порушення норм чинного законодавства, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини, на які посилаються у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірні податкові повідомлення-рішення правомірними, а адміністративний позов - безпідставним. У задоволені позовних вимог просить відмовити. Подав до суду відзив на позов, у якому вказує, що в частині 2.1.2. "Визначення загального оподатковуваного доходу, документально підтверджених витрат, пов'язаних з діяльністю, чистого оподатковуваного доходу" відображено придбання позивачем за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року товарно-матеріальних цінностей згідно із податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, на загальну суму 486343,04 грн. В розділі І Додатку 5 до розділу III Декларації про майновий стан і доходи за 2 квартал 2015 року (декларація №1500057896 від 10.08.2015 p.), Додатку Ф2 Декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік (декларація №9275395095 від 08.02.2016 р.) суб'єктом господарювання задекларовано витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей в сумі 573290,95 грн. Перевіркою встановлено завищення витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на загальну суму 86947,91 грн, які були понесені у наступних звітних (податкових) періодах. Зазначене призвело до заниження суми чистого оподатковуваного доходу на який нараховується податок на доходи фізичних осіб від провадження діяльності, що підлягає сплаті до бюджету за 2015 рік, чим порушено вимоги пункту 44.1 статті 44, пункту 177.2 підпункту 77.4.1 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України, та заниження суми податку на доходи з фізичних осіб нарахованого з чистого оподаткованого доходу на суму 13042,19 гривень, а також заниження суми чистого оподатковуваного доходу на який нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 36,6 %, чим порушено пункт 1 частини 2 статті 6, пункт 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI, та заниженням суми єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нарахованого з чистого оподатковуваного доходу на суму 31822,94 гривень. Крім того, позивач при переході на спрощену систему оподаткування, подав за І півріччя 2015 року декларацію про майновий стан і доходи (№1500057896 від 10.08.2015 року), форма декларації якої не передбачала відображення суми військового збору, що підлягає сплаті до бюджету. Однак, за 2015 рік позивач подав декларацію про майновий стан і доходи (№9275395095 від 08.02.2016 року), в якій не задекларував належну до сплати суму військового збору та відповідно не сплатив до бюджету. Таким чином, суб'єктом підприємницької діяльності занижено податкове зобов'язання з військового збору (1,5%) не від суми заниження бази оподаткування військовим збором (86497,91 грн.), а від суми чистого доходу за даними перевірки в розмірі 108717,04 грн., тому сума податку склала 1630,75 грн. (108717,04 х 1,5%), що підлягає сплаті до бюджету за 2015 рік.
07.09.2018 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що відповідно до пункту 2.3.2.2. Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно:
чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) діяльності платника податків та операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень:
зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи з обліку, та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;
у разі відсутності первинних документів або ненадання їх чи інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення.
У акті перевірки №1142/22-01-13-07/НОМЕР_1 від 22.06.2018 р. не відображено за рахунок чого виникло завищення витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. на загальну суму 86947,91 грн. Не зазначені первинні документи та господарські операції за рахунок яких відбулось завищення витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей.
13.09.2018 року відповідач надіслав до суду заперечення на відповідь на відзив у яких вказує, що позивач до завершення перевірки та до винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не надав первинних документів на підтвердження понесених витрат, тому перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних із здійсненням діяльності, відображених у додатку 5 до податкової декларації, встановлено їх завищення за 2015 рік на суму 86947,91 грн.. в результаті віднесення до складу витрат суми коштів, які документально не підтверджені накладними на придбання товару, розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами за період з 01.01.2015р. по 31.12.2015р. Тому, податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Хмельницькій області від 30.07.2018 року №0124521307, №0124491307, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0123841307 є правомірними.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_3, зареєстрований як фізична особа - підприємець 14 квітня 2010 року, перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Хмельницькому.
Основними видами господарської діяльності позивача є: технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, вантажний автомобільний транспорт (основний), інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, консультування з питань комерційної діяльності й керування.
На підставі статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.1 та пункту 77.4 статті 77, пункту 82.1 статті 82 розділу II Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, підпункту 2 пункту 1 статті 13 розділу IV Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області про проведення виїзної планової документальної перевірки №1364 від 25 квітня 2018 року, головним державним ревізор- інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_4, відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання, проведена документальна планова виїзна перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 31.12.2017р.
За результатами перевірки складений акт №1142/22-01-13-07/НОМЕР_1 від 22.06.2018 p.
На підставі акту перевірки, відповідач виніс податкові повідомлення-рішення від 30.07.2018 року, «Р», № НОМЕР_2 на суму 2038,44 грн., яким збільшив суму грошового зобов’язання по військовому збору, форми «Р», №0124491307 на суму 19563,28 грн, яким збільшив суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № НОМЕР_4 на суму 3182,29 грн, які позивач оскаржив до суду.
Досліджуючи правомірність зазначених податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, суд враховує зазначене нижче.
Спірні податкові повідомлення-рішення базуються на викладених в акті перевірки висновках відповідача щодо порушення позивачем:
пункту 177.2 підпункту 177.4.1 пункту 177.4. статті 177 Податкового кодексу в результаті чого занижений чистий оподатковуваний дохід від здійснення підприємницької діяльності за період з 01.01.2015р. по 30.06.2015р., відповідно занижена сума по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 13042,19 грн;
пункту 1 частини 2 статті 6, пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижений чистий оподатковуваний дохід від здійснення підприємницької діяльності за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на загальну суму 86947,91 грн., та відповідно занижений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 31822,94 грн;
пункту 177.2 підпункту 177.4.1 пункту 177.4 статті 177, підпункту 1.6 пункту 16-1 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України та заниження податкового зобов'язання з військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на загальну суму 1630,75 грн.
Фактичною підставою для збільшення суми грошових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб і військовому збору та застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску слугували висновки відповідача щодо безпідставного віднесення позивачем до інших витрат вартості товарно–матеріальних цінностей, придбаних в період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року, використання яких не пов'язане з господарською діяльністю позивача.
Відповідно до пункту 177.2 статті 177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).
Пунктом 177.4 статті 177 ПК України визначений перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, до яких належать:
витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством; суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом;
інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 статті 44 ПК України).
Відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу IV ПК України фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджені Порядком ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України 16.09.2013 N 481, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 р. за N 1686/24218, (далі – Порядок N 481).
За змістом пункту 6 Порядку N 481 у Книзі обліку доходів і витрат відомості заносять в такому порядку: у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг); у графі 3 вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати; у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов'язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвічують факт оплати товарів, робіт, послуг; у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня; у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці; у графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, зв'язку, орендних та комунальних платежів тощо; у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).
Таким чином, встановлення в процесі перевірки факт включення платником податку витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів від провадження господарської діяльності, неможливе без дослідження Книги обліку доходів і витрат, відомості з якої є підставою для формування показників податкової звітності, в тому числі щодо витрат відповідного звітного періоду.
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 розділу ІІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20 серпня 2015 року N 727, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 р. за N 1300/27745, (далі – Порядок №727) в описовій частині акта (довідки) документальної перевірки відображаються задекларовані платником податків у податковій та іншій звітності показники, результати перевірки цих показників та робиться відповідний запис щодо встановлення або невстановлення порушень.
За даними перевірки (сторінка 17 акту перевірки) позивач безпідставно включив до витрат вартість товарно-матеріальних цінностей в сумі 86947,91 грн.
Всупереч підпункту 1 пункту 4 розділу ІІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок відповідачем акт перевірки не містить посилання на первинні та інші документи, в результаті перевірки показників яких контролюючий орган дійшов висновку про наявність порушень. В судовому засіданні на підтвердження факту віднесення позивачем зазначених витрат у періодах, зазначених у акті, до витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів від провадження господарської діяльності, відповідачем також не надані жодні докази.
За змістом пункту 5 цього Порядку факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
В акті перевірки №1142/22-01-13-07/НОМЕР_1 від 22.06.2018 р. відсутнє посилання на господарські операції, витрати на які безпідставно внесені до витрат на придбання ТМЦ за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. на загальну суму 86947,91 грн. Не зазначено первинних документів та господарських операцій за рахунок яких відбулось завищення витрат на придбання ТМЦ.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що розбіжність виникла за рахунок не включення відповідачем до витрат вартості пального придбаного за рахунок готівкових коштів, оформленого та використаного в процесі надання послуг з транспортного перевезення, в тому числі і за межами України.
На підтвердження правомірності включення до витрат вартості пального, придбаного за готівкові кошти на суму 86947,91 грн позивач надав:
заявку №11 від 27.01.2015р. ТОВ «Гігант» про перевезення вантажу автомобільним транспортом (додаток до договору №3 від 27.01.2015р.) по маршруту Бохня (Польща)-Хмельницький (Україна), подорожній лист №405588 від 26.01.2015р.; СMR №157472; акт виконаних робіт № 11 від 02.02.2015р., заявку №11 від 27.01.2015., звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000009 від 02.02.201 5р., чек від 31.01.2015р. №525853 на придбання пального на суму 1155,00 злотих; заявку №10/02/2015 від 10.02.2015р. AGROCOMMERCE LLP про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту с.Лісові Гринівці, Хмельницька обл. (Україна) - Регенсбург (Німеччина), подорожній лист №405592 від 12.02.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 15 від 17.02.2015р.; заявку №10/02/2015 від 10.02.2015.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000012 від 25.02.2015р.; чек від 15.02.2015р. №559371 на придбання пального на суму 1133.00 злотих; заявку №24/02/2015 від 24.02.2015р. AGROCOMMERCE LLP про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту с.Лісові Гринівці, Хмельницька обл. (Україна) - Регенсбург (Німеччина), подорожній лист №405585 від 26.02.2015р.; CMR; акт виконаних робіт №25 від 02.03.2015р.; заявку №24/02/2015 від 24.02.2015.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000035 від 11.03.2015р.; чек від 28.02.2015р. №584492 на придбання пального на суму 800,00 злотих; заявку №07/04/2015 від 07.04.2015р. AGROCOMMERCE LLP про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту с.Лісові Гринівці, Хмельницька обл. (Україна) - Регенсбург (Німеччина), заявку №б/н від 09.04.2015р. ТОВ «ОСОБА_1 торгова група» про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту м.Трафенау (Німеччина) - м.Київ (Україна), подорожній лист №5 10907 від 09.04.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 37 від 17.04.2015р.; заявку №б/н від 09.04.2015.; заявку №07.04.2015 від 07.04.201 5р.; акт виконаних робіт №36 від 14.04.2015р.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000048 від 20.04.2015р.; чек від 15.04.2015р. №617225 на придбання пального на суму 990.00 злотих; звіт про використання коштів, виданих під звіт №А()-00000469 від 20.04.2015р.; чеки від 16.04.2015р. №100127 на суму 1639,20 грн., від 16.04.2015р. №100125 на суму 1639.20 грн.. від 16.04.2015р. №100126 на суму 1639,20 грн.. від 17.04.2015р. № 329363 на придбання пального на суму 1639,20 грн; заявки №1/2015 від 21.04.2015р. ТОВ «Крайзель-Будівельні матеріали» про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту Шварценфельд (Німеччина) - м.Київ - м.Фастів (Україна), подорожній лист №510904 від 16.04.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 43 від 29.04.201 5р.; заявку 1/2015 від 21.04.2015.; 10.04.2015р.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000041 від 01.05.2015р.; фіскальний чек від 26.04.2015 р. №102309 на придбання пального на суму 1639.20 грн.; фіскальний чек від 26.04.2015 р. № 1023 11 на придбання пального на суму 1639,20 грн.; фіскальний чек від 26.04.2015 р. № 1023 10 на придбання пального на суму 1639,20 грн.; фіскальний чек від 30.04.2015 р. №435873 на придбання пального на суму 1639,20 грн; заявку №09/04/15-01 від 09.04.2015р. ТОВ «Колумбус Груп» про перевезення вантажу автомобільним транспортом відбулось транспортне перевезення по маршруту Київ (Україна )- Фоєнштраус (Німеччина) та заявку №б/н від 23.04.2015р. ТОВ «ОСОБА_1 торгова група» про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту м.Графенау (Німеччина) - м.Київ (Україна), подорожній лист №5 10905 від 13.04.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 40 від 21.04.201 5р.; заявку №09/04/15-01 від 09.04.2015.; заявку №б/н від 23.04.2015р. ; акт виконаних робіт №42 від 28.04.2015р.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000050 від 29.04.2015р.; чеки від 13.04.2015р. №225158 на суму 9147,60 грн., від 13.04.2015р. №225163 на суму 4573,80грн., від 26.04.2015р. №102240 на суму1639,20 грн., від 26.04.2015р. №100241 на суму 1639,20 грн., від 26.04.2015р. № 102239 на суму 1639,20 грн.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №А()-0000052 від 29.04.2015р.; чеки від 02.04.2015р. №W891500 па суму 477.00 злотих, від 21.04.2015р. №W479437 на суму 363.15 злотих, від 19.04.2015р. №97883 на суму 1200.00 злотих; заявку №1 від 01.04.2015р. ТОВ «ВКФ «Корадо-Імпекс» про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту м. Хоростків (Україна) - Wegrow (Польща), подорожній лист №5 10903 від 01.04.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 34 віл 08.04.201 5р.; заявку №1 від 01.04.2015.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000040 від 1 1.04.2015р.; чек від 05.04.2015р. №322663 на придбання пального на суму 3907,08 гри. від 05.04.201 5р. №.322662 на суму 8790,61 грн; заявку №10/02/2015 від 10.02.2015р. AGROCOMMERCE LLP про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту с.Лісові Гринівці, Хмельницька обл. (Україна) - Регенсбург (Німеччина), подорожній лист №510909 від 05.05.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 49 від 12.05.201 5р.; заявку №29/04/2015 від 29.04.2015.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000057 від 19.05.2015р.; чек від 10.05.2015р. №621932 на придбання пального на суму 1000,00 злотих; заявку №15/05/2015 від 15.05.2015р. AGROCOMMERCE LLP про перевезення вантажу автомобільним транспортом по маршруту с.Лісові Гринівці, Хмельницька обл. (Україна) - Регенсбург (Німеччина), подорожній лист від 20.05.2015р.; CMR; акт виконаних робіт № 59 від 03.06.201 5р.; заявку №б/н від 21.05.2015.; звіт про використання коштів, виданих під звіт №АО-0000061 від 04.06.2015р.; чеки від 28.05.2015р. №625778 на суму 990.00 злотих, від 25.05.2015р. №97537 на придбання пального на суму 470.00 злотих.
За змістом пункту 2 статті 3 закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" фінансова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий примірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Частиною 1 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (стаття 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
За змістом підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Суд вважає, що документи (заявки, акти виконаних робіт, звіт про використання коштів, чеки), якими оформлені господарські операції з перевезення вантажу, втому числі за межами України, загальною вартістю 86947,91 грн, відповідають вимогам статті 1 закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та є належними доказами здійснення цих операцій.
У відповідності до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право обирати самостійно, якщо інше не встановлено цим Кодексом, метод ведення обліку доходів і витрат.
Право контролюючого органу на запитування та вивчення під час проведення перевірок первинних документів, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістрів, фінансової, статистичної та іншої звітності, пов'язаної з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, передбачене підпунктом 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України.
З метою встановлення складу витрат фізичних осіб - підприємців, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, у відповідному звітному періоді та правомірності їх формування під час перевірки контролюючий орган зобов'язаний з'ясувати обраний платником податку метод ведення обліку доходів та витрат, дослідити Книгу обліку доходів і витрат, первинні документи, на підставі яких сформовані витрати, та інші документи, що використовуються таким платником податків в бухгалтерському обліку.
Пунктом 85.4 статті 85 ПК України передбачене право посадових осіб контролюючого органу отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, в тому числі розрахунків задекларованих платником показників витрат.
Не з'ясування відповідачем під час перевірки вказаних вище обставин призвело до зазначення в акті перевірки даних щодо розміру та складу витрат відповідних звітних періодів, не підтверджених жодними доказами, які підтверджують факт декларування витрат.
За змістом пункту 177.4 статті 177 ПК України обов'язковою умовою включення інших витрат до витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування є прямий зв'язок цих витрат з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Згідно з пунктом 138.2 статті 138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
За змістом пункту 44.2 статті 44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей, а саме палива, підтверджуються чеками від 31.01.2015р. №525853 на суму 1155,00 злотих, від 15.02.2015р. №559371на суму 1133.00 злотих, від 28.02.2015р. №584492 на суму 800,00 злотих, від 16.04.2015р. №100127 на суму 1639,20 грн, від 16.04.2015р. №100125 на суму 1639.20 грн, від 16.04.2015р. №100126 на суму 1639,20 грн, від 17.04.2015р. № 329363 на суму 1639,20 грн, від 26.04.2015 р. №102309 на суму 1639.20 грн., від 26.04.2015 р. № 102311 на суму 1639,20 грн., від 26.04.2015 р. № 102310 на суму 1639,20 грн., від 30.04.2015 р. №435873 на суму 1639,20 грн, від 02.04.2015р. №W891500 па суму 477.00 злотих, від 21.04.2015р. №W479437 на суму 363.15 злотих, від 19.04.2015р. №97883 на суму 1200.00 злотих, від 05.04.2015р. №322663 на суму 3907,08 грн. від 05.04.201 5р. №.322662 на суму 8790,61 грн, від 10.05.2015р. №621932 на суму 1000,00 злотих, від 28.05.2015р. №625778 на суму 990.00 злотих, від 25.05.2015р. №97537 на суму 470.00 злотих, що містяться в матеріалах справи.
В судовому засіданні відповідач не надав докази того, що зазначені витрати не відображенні в книзі обліку доходів і витрат.
Тому, суд вважає безпідставними висновки відповідача щодо відсутності у позивача права на включення до витрат вартості пального, придбаного за рахунок готівкових коштів в період з 01.01.2015р. по 30.06.2015 р.
Рішення про нарахування позивачу суми військового збору та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску прийняті контролюючим органом з підстав завищення ОСОБА_5 витрат, що не підтверджені документально.
Згідно з пунктом 16.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Отже об'єктом оподаткування військового збору є чистий оподатковуваний дохід.
Відповідно до пункту 1, частини 4, статті 4 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі, ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частиною 2 пункту 1 статті 7 цього Закону передбачено, що базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених в частині 4 пункту 1 статті 4 Закону є сума доходу (прибутку), отриманого від здійснення господарської діяльності, що обкладається податком на доходи фізичних осіб.
Оскільки суд визнав безпідставним донарахування контролюючим органом податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 19563,28 грн., згідно з податкового повідомлення-рішення №0124491307 від 30.07.2018 року, то, відповідно, нарахування позивачу суми військового збору є також безпідставним.
Відповідно до пункту 3 частини 11 статті 25 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Відповідно до підпункту 14.1.7 статті 14 та підпункту 17.1.7 статті 17 ПК України платник податків має право на оскарження рішень контролюючих органів в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.
Оскільки суд визнав безпідставним донарахування контролюючим органом податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 19563,28 грн., згідно з податкового повідомлення-рішення №0124491307 від 30.07.2018 року, то відповідно рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0123841307 від 30.07.2018 є також безпідставним.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірних податкових повідомлень-рішень від 30.07.2018 №0124521307, №0124491307, та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 30.07.2018 №0123841307, у зв'язку з чим адміністративний позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 30.07.2018 року №0124521307 і №0124491307 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 30.07.2018 року №0123841307.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 704,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 жовтня 2018 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (вул. Міцкевича, 3/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя ОСОБА_6