Рішення № 77244172, 09.10.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
1440/2151/18
Номер документу
77244172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2018 р. № 1440/2151/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 61184 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся 04.09.2018до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами визнати дії відповідача які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 протиправним та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України та був звільнений у запас 29.09.2011. Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особі звільненої з військової служби в розмірі 86% грошового забезпечення з 30.09.2011 та перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Миколаївській області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на здійснення перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням окладів та розрядів військовослужбовців.

Натомість, Кабінетом Міністрів України видано постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до якої, розмір підвищення його пенсії зменшено, з 1 січня 2018 р. до 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. до 75 відсотків.

Позивач вважає, зазначене обмеження у 50 та 75 відсотків протягом 2018-2019 років на підвищення протиправним, яке суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Конвенції про права людини та практики Європейського суду з прав людини.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Відповідачем надано відзив, в якому його позиція викладена наступним чином. 01.03.2018 набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб, тобто встановлено право на перерахунок пенсії вищезазначеної категорії осіб. 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка закріпила механізм проведення перерахунку строки виплати перерахованої пенсії. Відповідно до п.1 Постанови №103 необхідно перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р., відповідно до постанови №704. На виконання Постанови №103 та Постанови №704, 24.04.2018 головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Таким чином, вимога позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 безпідставна, тому же даний перерахунок вже виконаний згідно норм чинного законодавства.

Щодо виплати перерахованої пенсії, то згідно п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 – 50 відсотків, з 1 січня 2019 по 31 грудня 2016 – 75 відсотків, з 1 січня 2020 – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, головне управління проводить виплату пенсії у розмірі встановленому законодавством, а не в зменшеному, як стверджує позивач. Крім того, пенсія – щомісячна пенсійна виплата, а тому її неможливо виплатити одноразовим платежем.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 09.10.2018 без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області як пенсіонер за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на грудень 2018 року ОСОБА_1 отримував пенсію у розмірі 2395,8 гривень.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб (набула чинності 01.03.2018).

Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв’язку з чим у позивача виникло право на перерахунок його пенсії.

24.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 20.02.2018, відповідно до якої необхідно перерахувати пенсії військовослужбовців з 01.01.2018 відповідно до розмірів грошового забезпечення визначених Постановою №704.

Крім того, п.2 зазначеної постанови визначено, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На підставі вищевикладених постанов Кабінету Міністрів України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Відповідно до перерахунку ОСОБА_1 донараховано 638,95 гривень, а всього розмір пенсії склав 3034,75 гривень.

З урахуванням вимоги п.2 Постанови №103, ГУ ПФУ у Миколаївській області з 638,95 гривень підвищення пенсії, до виплати призначило лише 50% -319,48 гривень.

Всього до виплати ОСОБА_1 призначено 2715,28 гривень в період з 01.01.2018 по 31.12.2018, 2875,01 гривень в період з 01.01.2019 по 31.12.2019, та 3034,75 гривень з 01.01.2020.

Відповідно до ст.ст.13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.51 Закону, перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Законом гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір в якому таке підвищення повинно бути здійснено.

Більш того, ч.4 ст.63 Закону уповноважує визначати розмір такого підвищення Кабінет Міністрів України.

Кабінет Міністрів України скористався своїм повноваженням на визначення порядку, умов та розміру перерахунку, встановив у п.2 Постанови №103, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.

Саме в такому розмірі, як передбачено Постановою №103 відповідач і здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині нарахування та виплати з 01.01.2018 лише 50% суми підвищення до пенсії діяв правомірно, відповідно до вимог Постанови №103 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо посилання позивача на практику Європейського суду з прав людини, то суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» та багатьох інших, Держава в межах своєї свободи дій вправі визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У цьому ж випадку, Держава відразу врегульовала питання перерахунку пенсії, видавши нормативно-правових акт (Постанова №103), який зменшив належний позивачу розмір підвищення до пенсії у 2018 році на 50%, а у 2019 на 25%. А тому навіть не відбулося такого факту, що Держава відмовляла позивачу у виплаті передбачених законодавством платежів, що зазвичай визнається порушенням Конвенції.

Надану представником позивача судову практику Харківського окружного адміністративного суду суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до ч.5 ст.242 КАС України лише постанови Верховного Суду враховуються судом під час виборі і застосувані норм права.

В задоволені позову відмовити.

Судові витрати відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61184, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) відмовити .

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко