
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/856/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом Державне підприємство «Бібрське лісове господарство» (далі ДП «Бібрське лісове господарство») до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі ГУ ДФС у Львівській області) про скасування податкових повідомлень-рішень.
В С Т А Н О В И В :
ДП «Бібрське лісове господарство» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ДФС у Львівській області, у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_1 та податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що контролюючий орган, при застосуванні положень підпункту 153.1.1 пункту 153.1 статті 153 Податкового кодексу України, не перевірив та не зазначив в акті перевірки первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували дату визнання доходу, від якої залежить величина курсу валюти для визначення курсової різниці; дані бухгалтерського обліку на 2014 рік, які надавались перевіряючим під час проведення перевірки, підтверджують правомірність включення до складу витрат різниці між позитивним та від’ємним значенням курсових різниць у розмірі 114845 грн.; ДП «Бібрське лісове господарство» не включено до складу витрат операційної діяльності суму сплаченого збору за використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн.; господарські операції позивача з контрагентами ФОП ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 засвідчені належним чином оформленими первинними документами, а укладені правочини не визнані у встановленому законом порядку недійсними, як і немає інших відомостей, які б засвідчили про завищення позивачем витрат; інформаційні бази даних податкового органу не мають статусу офіційних і можуть містити помилки, які впливають на правовий статус платника податку; наявні документи не містять жодних доказів наявності між ДП «Бібрське лісове господарство» та його контрагентами взаємоузгоджених спільних зловмисних дій, спрямованих на отримання незаконної податкової вимоги; ОСОБА_8 охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості установлюють вимоги з охорони праці, є обов’язковими для виконання роботодавцями та працівниками, та не можуть бути підставою для висновків податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства.
Ухвалою від 02.03.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 813/856/18, підготовче засідання призначено на 27.03.2018 року.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву № 96 від 21.03.2018 року, у якому він вказує, що ГУ ДФС у Львівській області проведена планова виїзна перевірка ДП «Бібрське лісове господарство» за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року. Перевіркою встановлено, зокрема, заниження задекларованих суб’єктом господарювання показників у рядку 03 податкових декларацій «інші доходи» на загальну суму 77905,44 грн., встановлено завищення відображеної суми позитивного значення курсових різниць по Дт.746 рахунку в розмірі 101905,13 грн., а саме: ДП «Бібрське лісове господарство» перерахувало в національну валюту за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату визнання таких доходів в частині раніше отриманої оплати, чим порушило п.п.153.1.1 , п.п. 153.1.3 п.153.1 ст. 153 Податкового кодексу України. Перевіркою встановлено завищення відображеної суми від’ємного значення курсових різниць по рахунку 945 в розмірі 252939 грн. за рахунок перерахування в національну валюту тієї частини раніше проведеної оплати за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на останню дату місяця (кварталу).
У відзиві на позов відповідач зазначає, що в ході проведення перевірки встановлено повторне включення до складу витрат підприємства за 2014 рік суми сплаченого збору за використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн. В декларації з податку на прибуток за 2014 рік задекларовано в складі інших витрат (рядок 06.4 ІВ Податкової декларації «Інші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати») суму нарахованих податків та зборів, установлених Податковим кодексом України, а також інших обов’язкових платежів, встановлених іншими законодавчими актами, а саме: збір за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 1162299 грн. Згідно даних бухгалтерського обліку збір за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн. відображено в складі собівартості реалізованої готової продукції. Витрати операційної діяльності, в тому числі: собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) в розмірі 9929410 грн. відображено в складі витрат підприємства в графі 05.1 Декларації з податку на прибуток за 2014 рік.
Відповідач стверджує, що відповідно до наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, даних декларації з податку на прибуток за 2014 рік до складу собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) включено отримані (згідно оформлених первинних документів) послуги від фізичних осіб – підприємців. Проведеним дослідженням фінансово-господарської діяльності ДП «Бібрське лісове господарство» з фізичними особами – підприємцями встановлено, що у даних фізичних осіб відсутні виробничі потужності, трудові ресурси, транспортні засоби, що вказує на неможливість фактичного здійснення господарської діяльності в таких великих об’ємах. Господарські операції, які відображені ДП «Бібрське лісове господарство» в досліджуваних документах, не мають достатньої доказовості фактичного здійснення господарських операцій, тому така діяльність була спрямована лише на створення умов для отримання права на формування валових витрат.
Позивачем подано відповідь на відзив від 30.03.2018 року, у якому позивач вказує, що ГУ ДФС у Львівській області, складаючи акт за результатами проведеної перевірки, керувався лише припущеннями, без належного самостійного дослідження господарських операцій, дійшов хибного висновку про заниження податку на прибуток на загальну суму 1050765 грн., заниження до сплати частини чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету на загальну суму 943860 грн. та заниження авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 169895 грн.
Відповідачем подано заперечення від 19.04.2018 року № 150.
В підготовчому засіданні 27.03.2018, 26.04.2018, 21.05.2018 оголошувались перерви.
12.06.2018 року згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 12.07.2018 року.
12.07.2018 року та 06.09.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити з підстав, наведених в позовній заяві та в поясненнях, які надавались під час розгляду справи.
Представники відповідача позов заперечили з підстав, викладених в відзиві на позовну заяву та в поясненнях.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та представників відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено планову виїзну документальну перевірку ДП «Бібрське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00992488) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року, за результатами якої складено акт від 06.12.2017 року № 2194/13-01-14-10/00992488.
Перевіркою встановлено, зокрема,
- порушення ДП «Бібрське лісове господарство» пп.14.1.27 п.14.1 ст. 14, п.134.1 ст. 134, п. 138.3 ст. 138, п.п. 139.1.9. п.139.1 ст. 139, пп.153.1.3., пп.153.1.2 пп. 153.1.1 п.153.1 ст. 153 Податкового кодексу України, п.5, п.6, п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, заниження податку на прибуток на загальну суму 880871 грн.;
- порушення п.1, п.2, п.3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року № 138, заниження до сплати частини чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року на загальну суму 943860 грн.;
- порушення п.п. 57.1-1.2 п.57.1-1 ст. 57 Податкового кодексу України, заниження авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 169895 грн.
У зв’язку з вищезазначеними встановленими перевіркою порушеннями Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2017 року № НОМЕР_1, яким збільшено ДП «Бібрське лісове господарство» суму грошового зобов’язання за платежем «податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» в сумі 1214695 грн., з яких 1050765 грн. зобов’язання за основним платежем, 163930 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями та податкове повідомлення-рішення від 27.12.2017 року № НОМЕР_3 про збільшення позивачу суми грошового зобов’язання за платежем «частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об’єднань)» в сумі 1179825 грн., з яких 943860 грн. зобов’язання за основним платежем, 235965 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вказані податкові повідомлення-рішення оскаржуються у даній справі.
Під час перевірки достовірності декларування показників у поданих податкових деклараціях/розрахунках з податку на прибуток підприємства ДП «Бібрське лісове господарство» за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року встановлено заниження задекларованих суб’єктом господарювання (показник у рядку 03 поданих податкових декларацій «інші доходи» ) на загальну суму 77905,44 грн. за рахунок не включення до складу інших доходів позитивного значення курсових різниць.
Відповідно до податкового обліку підприємства за 2014 рік позитивне значення курсових різниць складає 179810,57 грн. В ході проведення перевірки встановлено завищення відображеної суми позитивного значення курсових різниць по ДТ.746 рахунку в розмірі 101905,13 грн., а саме: ДП «Бібрське лісове господарство» перерахувало в національну валюту за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату визнання таких доходів в частині раніше отриманої оплати.
Згідно даних відображених у рядку 06.4 Декларації з податку на прибуток за 2014 рік та рядку 06.4.12 додатку до декларації «Інші витрати» ДП «Бібрське лісове господарство» включено до складу інших витрат різницю між позитивним та від’ємним значенням курсових різниць в розмірі 114845 грн.
Відповідно до даних податкового обліку підприємства за 2014 рік від’ємне значення курсових різниць складає 2994655,57 грн.
В ході проведення перевірки встановлено завищення відображеної суми від’ємного значення курсових різниць в розмірі 252939 грн. за рахунок перерахування в національну валюту тієї частини раніше проведеної оплати за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на останню дату місяця (кварталу).
З огляду на вказане, інспектори виявили завищення інших витрат на суму 73128,43 грн.
Відповідно до пп.153.1.1. п.153.1 ст. 153 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI (ред. з 02.12.2010 до 01.01.2017), надалі Податковий кодекс України, доходи, отримані/нараховані платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів, виконанням робіт, наданням послуг, у частині їхньої вартості, що не була сплачена в попередніх звітних податкових періодах, перераховуються в національну валюту за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату визнання таких доходів згідно з цим розділом, а в частині раніше отриманої оплати за курсом, що діяв на дату її отримання.
Відповідно до пп.153.1.2 п.153.1 ст. 153 Податкового кодексу України витрати, здійснені (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з придбанням у звітному податковому періоді товарів, робіт, послуг, у встановленому порядку включаються до витрат такого звітного податкового періоду шляхом перерахування в національну валюту тієї частини їх вартості, що не була раніше оплачена, за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату здійснення операції з такого придбання, а в частині раніше проведеної оплати - за таким курсом, що діяв на дату здійснення оплати.
Відповідно до пп.153.1.3. п.153.1 ст. 153 Податкового кодексу України визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від'ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.
Судом встановлено, що ДП «Бібрське лісове господарство» перерахувало в національну валюту частину раніше проведеної оплати в іноземній валюті за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату визнання таких доходів і здійснення операцій з придбання валюти, а не на дату здійснення (отримання) попередньої оплати за товар (роботи, послуги). Зазначене порушення позивачем по суті не спростовувалось під час розгляду справи та підтверджується матеріалами перевірки (див. додаток № 21 до акту).
Згідно долученого до матеріалів справи відповідачем розрахунку по податку на прибуток ДП «Бібрське лісове господарство» з податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1, у зв’язку з виявленими перевіркою порушеннями відображення суми позитивного значення курсових різниць та суми від’ємного значення курсових різниць, ГУ ДФС у Львівській області збільшено позивачу суму грошового зобов’язання у розмірі 31264,01 грн. за основним платежем та 7816 грн. – за штрафними санкціями (розрахунок: 77905,44 грн. (заниження інших доходів у 2014 році на суму позитивного значення курсових різниць) = сума зобов’язання – 11271,54 грн., сума штрафних (фінансових) санкцій – 2817,885 грн.; 73128,43 грн. (завищення інших витрат по курсових різницях) = сума зобов’язання за основним платежем – 19992,47 грн., сума штрафних (фінансових санкцій) – 4998,118 грн.).
Згідно долученого до матеріалів справи відповідачем розрахунку по частині чистого прибутку ДП «Бібрське лісове господарство» з податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_3, у зв’язку з виявленими перевіркою порушеннями відображення суми курсових різниць, ГУ ДФС у Львівській області збільшено позивачу суму грошового зобов’язання у розмірі 22655,09 грн. – за основним платежем та 5663,77 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями (розрахунок: заниження інших доходів на суму позитивного значення курсових різниць – (-101905,13 грн.), завищення інших витрат по курсових різницях – 252939 грн. = 37940,85-15285,77 = 22655,08; 9485,21-3821,44= 5663,77) (див. розрахунок відповідача).
Таким чином, ГУ ДФС у Львівській області правомірно збільшило Державному підприємству «Бібрське лісове господарство» суму грошового зобов’язання за платежем «податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності» в сумі 31264, 01 грн. – за основним платежем та 7816 грн. – за штрафними (фінансовими санкціями у податковому повідомленні-рішенні № НОМЕР_1 від 27.12.2017 року.
ГУ ДФС у Львівській області правомірно збільшило Державному підприємству «Бібрське лісове господарство» суму грошового зобов’язання за платежем «частина чистого прибутку» в розмірі 22655,08 грн. за основним платежем та 5663,77 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями у податковому повідомленні-рішенні № НОМЕР_3 від 27.12.2017 року.
В ході проведення перевірки встановлено повторне включення до складу витрат підприємства за 2014 рік суми сплаченого збору за використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн. В декларації з податку на прибуток за 2014 рік задекларовано в складі інших витрат (рядок 06.4 ІВ Податкової декларації «Інші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати») суму нарахованих податків та зборів, установлених Податковим кодексом України, а також інших обов’язкових платежів, встановлених іншими законодавчими актами, а саме: збір за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 1162299 грн.
Під час перевірки встановлено, що збір за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн. відображено в складі собівартості реалізованої готової продукції. Витрати операційної діяльності, в тому числі: собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) в розмірі 9929410 грн. відображено в складі витрат підприємства в графі 05.1 Декларації з податку на прибуток за 2014 рік.
Відповідно до пп.14.1.27 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України у редакції спірного періоду, витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Згідно п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Відповідно до п.138.3 ст. 138 Податкового кодексу України у цілях цього розділу суми, відображені у складі витрат платника податку, у тому числі в частині амортизації необоротних активів, не підлягають повторному включенню до складу його витрат.
Судом встановлено, що в декларації з податку на прибуток за 2014 рік в рядку «Витрати операційної діяльності» («Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)») підприємством задекларовано 9929410 грн.
Згідно довідки ДП «Бібрське лісове господарство від 26.02.2018 року зазначена сума розшифровується наступним чином: витрати на оплату праці – 2917304 грн., нарахування на заробітну плату – 1069901 грн., паливно-мастильні матеріали – 2074053 грн., запасні частини – 255867 грн., амортизація основних фондів – 439184 грн., надані послуги – 3072439 грн., вартість покупних матеріалів – 100662 грн.
До матеріалів справи долучено витяги з Головної книги на 2014 рік ДП «Бібрське лісове господарство», судом заслухано пояснення головного бухгалтера позивача ОСОБА_9, представника відповідача ОСОБА_10 та не встановлено, що збір за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 1102826 грн. відображено в складі собівартості реалізованої готової продукції. Таким чином, відсутні підстави вважати, що підприємством повторно включено до складу витрат підприємства за 2014 рік суму сплаченого збору за використання лісових ресурсів у розмірі 1102826 грн.
Отже, збільшення податкового зобов’язання позивачу у податковому повідомленні-рішенні № НОМЕР_1 в сумі 198508,7 грн. за основним платежем та 49627,17 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями є неправомірним.
Під час перевірки ДП «Бібрське лісове господарство» встановлено, що позивачем безпідставно включено у 2014 році до складу собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) послуги від наступних фізичних осіб – підприємців: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 За період з 01.01.2015 року по 30.06.2017 року перевіркою встановлено порушення щодо включення до складу собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) отриманих послуг від наступних фізичних осіб – підприємців: ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7
Згідно акту зазначені висновки зроблено інспекторами у зв’язку з недостатністю первинних документів щодо здійснення господарських операцій з зазначеними підприємцями, зокрема, відсутністю дозволів, отриманих вказаними приватними підприємцями в Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зауваженнями до представлених актів виконаних робіт (відсутність інформації про вид, обсяг та вартість підготовчих робіт). В результаті аналізу обсягу прийнятих виконаних робіт інспектори встановили невідповідність обсягу прийнятих та віднесених до складу витрат ДП «Бібрське лісове господарство» послуг, отриманих від приватних підприємців, обсягам, які фактично можливо надати ними із використанням найманих працівників з врахуванням відсутності інформації про проведені підготовчі роботи, величини площі на яких проведено лісові роботи, кількості заготовлених матеріалів (м.куб.), надання інших послуг, необхідної кількості бригад для виконання тих чи інших видів робіт.
При розгляді справи представники відповідача покликались на те, що господарські операції, які відображені ДП «Бібрське лісове господарство» в досліджуваних документах, не мають достатньої доказовості фактичного здійснення господарських операцій, тому така діяльність була спрямована лише на створення умов для отримання права на формування валових витрат.
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013, № 73, визначає витрати як зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками); фінансову діяльність визначає як діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталів підприємства, а фінансову звітність - як бухгалтерську звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства (п.4 Р.І Положення).
ОСОБА_8 засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від 16.07.1999,№ 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (надалі Закон № 966-ХІV). Згідно вказаного закону первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію.
За змістом ст.9 Закону № 966-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку (пп.139.1.9 п.139.1 ст. 139 Податкового кодексу України (ред. з 02.12.2010 до 01.01.2017).
На підтвердження здійснення господарських операцій з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_11 позивачем представлено копії первинних документів: договорів про виконання робіт з картами технологічного процесу розроблення лісосіки, актів виконаних робіт, платіжних доручень на оплату виконаних робіт.
Крім того, позивачем долучено копії дозволів Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області на виконання робіт підвищеної небезпеки підприємцям: ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_11 (а.с. 245-250 Т.7).
Надані ДП «Бібрське лісове господарство» документи відповідають вимогам ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», містять необхідну для цілей оподаткування інформацію щодо змісту досліджуваних господарських операцій та мають необхідні реквізити первинних документів, що дозволяють ідентифікувати учасників цих операцій та встановити факт надання послуг.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що використання відповідачем інформації комп’ютерних баз «Архів електронної звітності», АІС «Податковий Блок» не є належним доказом відсутності фактів здійснення господарських операцій. Належними та допустимими доказами факту вчинення платником податків нікчемного правочину або факту відображення в обліку показників господарських операцій, які в дійсності не відбулись, можуть бути або обвинувальний вирок суду, або рішення суду у справі про стягнення одержаного за нікчемним правочином, або рішення суду про визнання правочину недійсним.
Належні докази відсутності фактів здійснення господарських операцій позивача з його контрагентами – підприємцями ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_11 відсутні, а твердження про неможливість здійснення відповідних операції ґрунтуються на припущеннях, зроблених без системного їх дослідження (дослідження кожної операції, у якому об’ємі неможливо її здійснити, вказати мотиви доводів і т.п.).
Тим більше не можуть бути підставою для висновків органу державної фіскальної служби про порушення податкового законодавства ДП «Бібрське лісове господарство» покликання відповідача на порушення контрагентами позивача ОСОБА_8 охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду з охорони праці від 13.07.2005 року № 119, оскільки законодавством не передбачена відповідальність юридичної особи за можливими допущеними порушеннями законодавства інших юридичних осіб.
Це також стосується покликання відповідача на невідповідність між виплаченим позивачем підприємцям доходом та задекларованими ними доходами.
У даному випадку доречним є покликання позивача на практику Європейського суду з прав людини (Справа «Булвес» АД проти Болгарії» заява № 3991/03 та Справа «Інтерсплав проти України – рішення від 09.01.2007 року) та акцентування уваги на принципі індивідуальної відповідальності за невиконання зобов’язань зі сплати податку кожного окремого платника.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем не доведено твердження про неможливість здійснення господарських операцій позивача з його контрагентами – підприємцями ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_11
Отже, помилковим є визначення позивачу податкового зобов’язання з податку на прибуток у сумі 232263,7 грн. за 2014 рік, 402604,7 грн. – за 2015 рік та 193683,9 грн. - за 2016 рік, а також податкового зобов’язання за платежем «частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об’єднань» у сумі 168307 грн. за 2014 рік, у сумі 291742,66 грн. за 2015 рік та у сумі 461155,10 грн. за 2016 рік, а отже, і неправомірним є визначення штрафних санкції, нарахованих на зазначені суми.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги слід задоволити частково. Скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_1 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» суми грошового зобов’язання з податку на прибуток за основним платежем в сумі 1019501 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 156114 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_2 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» суми грошового зобов’язання за платежем «частина чистого прибутку (доходу) господарствах організацій» за основним платежем 921204,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 230301,2 грн.
Відмовити в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_1 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» суми грошового зобов’язання з податку на прибуток у сумі 31264, 01 грн. – за основним платежем та 7816 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями та про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_2 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» за платежем «частина чистого прибутку» в розмірі 22655,09 грн. за основним платежем та 5663,77 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями.
Судові витрати стягнути на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_1 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» суми грошового зобов’язання з податку на прибуток за основним платежем в сумі 1019501 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 156114 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2017 року № НОМЕР_2 в частині збільшення ДП «Бібрське лісове господарство» суми грошового зобов’язання за платежем «частина чистого прибутку (доходу) господарствах організацій» за основним платежем 921204,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 230301,2 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (код 39462700) судовий збір у сумі 34906,81 грн. на користь ДП «Бібрське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00992488, вул. В Стуса,44 м. Бібрка, Перемишлянський район, 81220).
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 19.10.2018.
Суддя Крутько О.В.