Рішення № 77244114, 11.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
813/2182/18
Номер документу
77244114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №813/2182/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Турківської районної ради до Турківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Турківська районна державна адміністрація звернулася з позовом у якому згідно заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

-визнати протиправними дії Турківської районної державної адміністрації щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні;

-скасувати рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні оформлене протоколом №3 засідання конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні від 30.05.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Турківська районна рада, як засновник Турківської комунальної центральної районної лікарні, не уповноважувала Турківську районну державну адміністрацію на здійснення функцій органу управління та на проведення конкурсу на посаду головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні. Вважає, що питання проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні відноситься виключно до компетенції Турківської районної ради, яка як засновник здійснює повноваження органу управління щодо Турківської комунальної центральної районної лікарні до моменту делегування даних повноважень іншим особам виключно рішенням сесії Турківської районної ради.

Ухвалою від 01.06.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 01.06.2018 року відмовлено Турківській районній раді у задоволенні заяви про забезпечення позову у даній справі.

26.06.2018 року підготовче засідання відкладено на 26.07.2018 року.

25.07.2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому він зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року за №1094 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного комунального закладу охорони здоров’я. В п.4 цього Порядку зазначено, що підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймаються протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади. Вважає, що прийнята постанова Кабінету Міністрів України надає райдержадміністрації такі права, оскільки в постанові зазначено, що рішення приймається органом управління.

26.07.2018 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

20.09.2018 року судове засідання відкладено на 11.10.2018 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

26.03.2018 року Турківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №80 «Про проведення конкурсу та оголошення початку формування конкурсної комісії Турківської райдержадміністрації з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні».

13.04.2018 року головою Турківської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №96 «Про створення конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні».

16.04.2018 року на сайті Турківської РДА розміщено оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Згідно протоколу №3 засідання конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні від 30.05.2018 року визнано переможця конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні ОСОБА_2.

Вважаючи дії Турківської районної державної адміністрації щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд при вирішенні адміністративної справи виходив з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.20 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» в управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об’єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку.

У разі делегування місцевим державним адміністраціям районними чи обласними радами відповідних повноважень в їх управлінні перебувають також об’єкти спільної власності територіальних громад.

Пунктом 2 ч.1 ст.19 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцева державна адміністрація: здійснює управління майном інших суб’єктів права власності в разі передачі його в установленому порядку.

Відповідно до ст.1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я від 19.11.1992 №2801-XII (далі - Закон №2801-XII ).

Згідно із статтею 16 Закону 2801-XII встановлено, що керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі, шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Конкурсний добір керівника державного чи комунального закладу охорони здоров'я, згідно з пунктом 3 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1094 (далі - Порядок), складається з таких етапів: прийняття рішення про проведення конкурсу; формування конкурсної комісії (у разі необхідності оновлення її складу); підготовка до проведення конкурсу (оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, перевірка поданих документів на відповідність установленим вимогам); проведення конкурсу (заслуховування конкурсної пропозиції та проведення співбесіди з кандидатами (претендентами), визначення переможця конкурсу); оприлюднення результатів конкурсу.

Для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія (постійно діюча або для проведення окремого конкурсу).

Конкурсна комісія утворюється рішенням органу управління не пізніше ніж через 20 днів після оприлюднення рішення про проведення конкурсу.

Конкурсна комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та цим Порядком (п.п. 8, 9, 10 Порядку).

Відповідно до п.33 Порядку, початком проведення конкурсу вважається дата, на яку призначено засідання конкурсної комісії з розгляду заяв претендентів і доданих до них документів. Проведення конкурсу завершується в день ухвалення конкурсною комісією рішення про затвердження його результатів. Строк проведення конкурсу становить не більш як 30 календарних днів.

Згідно пунктів 38, 39 Порядку за результатами заслуховування конкурсних пропозицій і проведених співбесід конкурсна комісія шляхом голосування відбирає з числа учасників конкурсу одну кандидатуру, яка відповідає встановленим вимогам, - переможця конкурсу, після чого вносить відповідне подання керівникові органу управління, що здійснює призначення переможця конкурсу на посаду керівника закладу. Рішення про призначення на посаду та укладення контракту на строк від трьох до п’яти років, приймається протягом одного місяця з дня внесення конкурсною комісією відповідного подання. Зазначений строк може бути продовжено на період проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком (у випадках, передбачених законодавством), інших процедур, передбачених законодавством.

Результати конкурсу оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу управління.

Конкурсна комісія має право прийняти вмотивоване рішення про відхилення кандидатур усіх учасників конкурсу та надіслати органові управління обґрунтовану пропозицію про призначення повторного конкурсу.

Судом встановлено, що 26.03.2018 року Турківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №80 «Про проведення конкурсу та оголошення початку формування конкурсної комісії Турківської райдержадміністрації з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні».

Позивач стверджує, що питання проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні відноситься виключно до компетенції Турківської районної ради, як засновника, що здійснює повноваження органу управління Турківською комунальною центральною районною лікарнею.

Дані повноваження Турківської районної ради закріплені в статуті Турківської комунальної центральної районної лікарні, затвердженому рішенням Турківської районної ради №496 від 16.07.2015 року, а також відображені у витязі є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Так, згідно пункту 1.3 Статуту Турківської комунальної центральної районної лікарні, Турківська комунальна центральна районна лікарня належить до спільної власності територіальних громад Турківського району Львівської області. Органом уповноваженим управляти майном територіальних громад Турківського району, є Турківська районна рада (надалі – Засновник). Галузевий нагляд за закладом здійснюється департаментом охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації.

Турківська комунальна центральна районна лікарня є юридичною особою, що підпорядковується Турківській районній раді, Міністерству охорони здоров’я України, Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, та утримується за рахунок районного бюджету Турківського району Львівської області (п.1.4 Статуту).

Таким чином, саме до компетенції Турківської районної ради відноситься питання проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Турківська районна державна адміністрація не являється уповноваженим виконавчим органом управління Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Щодо посилання відповідача на рішення Турківської районної ради Львівської області №67 від 31.03.2016 року «Про делегування повноважень Турківській районній державній адміністрації», суд зазначає наступне.

Відповідно до п.13 вищевказаного рішення Турківська районна рада делегувала Турківській районній державній адміністрації повноваження щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесл, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, сім’ї молоді.

Однак, делеговані Турківською районною радою повноваження щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку охорони здоров’я не можна вважати повноваження, які надають право Турківській районній державній адміністрації проводити конкурс на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Суд вважає, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності своїх дій щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Доводи відповідача ґрунтуються виключно на власному трактуванні рішення Турківської районної ради Львівської області №67 від 31.03.2016 року «Про делегування повноважень Турківській районній державній адміністрації» та Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного комунального закладу охорони здоров’я затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1094.

Отже, порушення відповідачем вимог чинного законодавства України при прийняті розпоряджень про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні, виключає законність рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні оформленого протоколом №3 засідання конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні від 30.05.2018 року.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У спірних правовідносин відповідач діяв не у спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими відповідачем.

Позов слід задоволити. Визнати протиправними дії Турківської районної державної адміністрації щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні. Скасувати рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні оформлене протоколом №3 засідання конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні від 30.05.2018 року.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.14, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Турківської районної державної адміністрації щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні.

Скасувати рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні оформлене протоколом №3 засідання конкурсної комісії Турківської районної державної адміністрації з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря Турківської комунальної центральної районної лікарні від 30.05.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Турківської районної державної адміністрації (82500, Львівська область, м.Турка, вул.Січових Стрільців, 62, код ЄДРПОУ 04055854) на користь Турківської районної ради (82500, Львівська область, м.Турка, вул.Січових Стрільців, 62, код ЄДРПОУ 23953748) 1762 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19 жовтня 2018 року.

Суддя Крутько О.В.