
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4131/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправними відмови та дій, зобов'язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання його посвідчення 2 категорії серії Б №066015, виданого 27.01.1993 недійсним;
- зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позову зазначено, що 16.03.2018 звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Листом від 20.06.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі відповіді Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА. Зі змісту відповіді Департаменту встановлено, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії видано на підставі документів, які не відповідають дійсності та вимогам чинного законодавства. Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними та стверджує про своє право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач перед початком судового засідання 12.10.2018 подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача, Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання 12.10.2018 не прибув, подав клопотання про перенесення слухання справи. Доказів поважності причин неявки суду не надано.
Представник Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації в судові засідання не з'являвся, про час та місце розгляду справи повідомлений належним вчином та вчасно.
Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення 2 категорії серії Б №066015 видане 27.01.1993 Облдержадміністрацією (а.с.4).
Позивач у березні 2018 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.29).
Листом від 20.06.2018 за № 7120/03-2 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. Відмова вмотивована листом Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, по змісту за результатами додаткової перевірки встановлено, що посвідчення позивача видане на підставі документів, які не відповідають дійсності (а.с.16).
Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 05.04.2018 звернулось із запитом до Департаменту про встановлення підстав видачі посвідчення ОСОБА_1 (а.с.33).
Листом від 14.05.2018 №2334/13 Департамент праці та соціального захисту населення повідомив, що було проведено перевірку документів, на підставі яких визначався статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1. Зазначено, що за підставу видачі посвідчення 2 категорії було взято необ'єктивні показники проживання даної особи на території зони радіоактивного забруднення. Просять вважати дане посвідчення недійсним, а також повідомити всі підприємства, установи, організації щодо припинення надання відповідних пільг і компенсацій (а.с.17).
Згідно листа Головного управління пенсійного фонду в Житомирській області від 23.07.2018 №250 повідомлено позивача, що величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії з 26.04.1986 по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період (а.с.18).
Не погоджуючись з такими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктами 2,3 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій; особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;
Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005. визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.
До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: - паспорт і довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; - документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо); - довідка про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року; - документи про місце проживання (реєстрації) особи; - документи, які засвідчують особливий статус особи.
Приписами п.п.5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до документів, які засвідчують особливий статус особи відноситься посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Приписами п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілі від Чорнобильської катастрофи мають наступні пільги щодо зменшення пенсійного віку особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - 4 роки* та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчує особливий статус особи.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 народився 2 квітня 1961 року в смт.Народичі та на момент звернення із заявою до відповідача йому виповнилось 56 років (а.с.9).
Згідно інформації у трудовій книжці ОСОБА_1 БТ-ІІ №1966283 з 18.11.1986 по 30.04.1987 позивача призначено вчителем Новодорогинської школи, а з 15.08.1987 по 01.09.1990 вчителем Малокліщинської восьмирічної школи (а.с.54-55).
Зі змісту архівної довідки Краснобірського старостинського округу від 24.05.2018 №231 встановлено, що ОСОБА_1 постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.08.1987 по 22.10.1990 (а.с.15).
Довідкою трудового архіву Народицької селищної ради від 15.12.2017 підтверджується факт роботи позивача в Новодорогинській 8-річній школі з 19.11.1987 по 30.04.1987 на посаді вчителя математики, а з 17.08.1987 по 01.09.1990 на посаді вчителя математики і фізики Малокліщинської неповної середньої школи (а.с.21).
Довідкою Народицької селищної ради повідомлено, що позивач з 19.11.1986 по 30.04.1987 працював вчителем Новодорогинської школи в с.Новий Дорогинь Народицького р-ну Житомирської обл. та житлом в даному селі не був забезпечений (а.с.22).
Наказом Народицького районного відділу народної освіти ОСОБА_1 призначено вчителем математики Новодорогинської школи з 19.11.1986 по 30.04.1987 (а.с.41).
Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, зокрема с.Новий Дорогинь Народицького району Житомирської області відносився до зони гарантованого добровільного відселення, тоді як, с.Малі Кліщі Народицького району Житомирської області відносилась до зони безумовного (обов'язкового) відселення.
За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі відповіді Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (а.с.16).
Відмова вмотивована тим, що статус ОСОБА_1 не підтверджується об'єктивними показниками проживання, а тому посвідчення вважається недійсним та підлягає вилученню.
Так, приписами п.12 Постанови КМУвід 20 січня 1997 №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що у разі встановлення комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Суд наголошує, будь-якого рішення комісії про вилучення посвідчення ОСОБА_1 до матеріалів справи не надано, лист Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 14.05.2018 не може свідчити про прийняття державним органом певного рішення та не підтверджує факт визнання вказаного посвідчення недійсним.
На підставі п.4 Порядку №51 встановлено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) і особам, які постійно прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 N 224), віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення сірого кольору, серія Б.
Суд звертає увагу, що доказів на підтвердження проживання позивача в с.Новий Дорогинь Народицького р-ну Житомирської обл., в зоні гарантованого (обов'язкового) відселення в період з 19.11.1986 по 30.04.1987 до матеріалів справи не надано. Натомість міститься довідка, що у вказаний період позивач працював в с.Новий Дорогинь Народицького р-ну Житомирської обл., однак житлом в даному селі не був забезпечений.
Наказом відділу освіти підтверджується, що позивача як студента п'ятого курсу направлено в школу с.Новий Дорогинь у відрядження, доказів проживання суду не надано.
Крім того, позивач народився в смт.Народичі, згідно свідоцтва про шлюб у 1985 році одружився в смт.Народичі та довідкою Народицької селещної ради від 15.12.2017 підтверджується факт проживання ОСОБА_1 в смт.Народичі з 23.12.1987 по 05.02.1988.
Суд наголошує, що смт.Народичі згідно Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, також відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення.
З аналізу долучених доказів, та з урахуванням того, що рішення про вилучення посвідчення ОСОБА_1 2 категорії Серії Б не приймалось, будь-яких дій щодо вилучення не вчинялось, суд не вбачає підстав для визнання дій Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації протиправними.
З огляду на викладене, та те, що посвідчення ОСОБА_1 не визнано недійсним та не скасовано у встановленому законом порядку, суд дійшов висновку, що Коростишівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно відмовлено у призначенні позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі листа Департаменту.
Таким чином, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
З аналізу долучених доказів, суд дійшов висновку, що позивач проживав у зоні гарантованого (обов'язкового) відселення з моменту аварії 25.04.1986 по 01.09.1990 року. Отже період проживання ОСОБА_1 в зазначеній зоні становить 4 роки 4 місяці і 7 днів, що з урахуванням норм п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дає право позивачу на зменшення пенсійного віку на 6 рокі (2 роки проживання - 4 роки, 2 роки за 2 роки проживання).
З огляду на викладене, позовна вимога зобов'язального характеру підлягає задоволенню з моменту звернення з заявою, а тому суд зобов'язує відповідача призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку ОСОБА_1 з 16.03.2018.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, позивачем доведено право на отримання пільг, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна,2, м.Коростишів, Житомирська обл., 12504, ЄДРПОУ 40380694) у призначенні пенсії ОСОБА_1 (вул.Чернігівська,7, с.Краснобірка, Радомишльський р-н, Житомирська обл., 12235, інд. код НОМЕР_1) зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 16.03.2018.
В решті позову відмовити за необґрунтованістю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва