Рішення № 77236716, 09.10.2018, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
490/6015/17
Номер документу
77236716
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 490/6015/17

Провадження № 2/487/345/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2018 року Заводський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді - Кузьменко В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Каламурза О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

12.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до Миколаївської міської ради, в якому просила зобов'язати Миколаївську міську раду включити житловий будинок за адресою: вул. Заводська № 13/2 в м. Миколаєві в остаточний перелік житлових будинків, на яких заплановано виконання капітального ремонту покрівлі за рахунок коштів місцевого бюджету м. Миколаєва у 2017 році.

26.07.2017 року ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва справу було передано до Заводського районного суду м. Миколаєва за підсудністю.

29.11.2017 року ОСОБА_1 надала суду уточнену позовну заяву, в якій просила зобов'язати Миколаївську міську раду включити житловий будинок за адресою: м. Миколаїв вул. Заводська № 13 кор.2, в остаточний перелік будинків, на яких заплановано виконання капітального ремонту покрівлі за рахунок коштів місцевого бюджету м. Миколаєва у 2018, 2019 роках; зобов'язати відповідачів власними силами або із залученням спеціальних підприємств та організацій виконати капітальний ремонт покрівлі за рахунок коштів місцевого бюджету м. Миколаєва у 2018 та 2019 роках.

Свої вимоги мотивувала тим, що приналежна їм на праві власності квартира розташована у багатоквартирному житловому будинку №13 корпус 2, побудованому у 1959 році. Будинок знаходиться у комунальній власності міста Миколаєва - у власності територіальної громади в особі Миколаївської міської ради. Відповідно до листа Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.01.1998 року № 7/11, ремонт покрівлі вказаного вище будинку відноситься до капітального ремонту. Відповідач не заперечує зазначені обставини, але свою відмову провести капітальний ремонт покрівлі мотивує відсутністю коштів у бюджеті міста. В результаті бездіяльності відповідачів порушуються її права як власника квартири, а також права власників всіх квартир вказаного житлового будинку. Адже в результаті протікання аварійного даху руйнується будинок та приналежна їй квартира, а також квартири інших мешканців будинку. Спричиняються значні матеріальні збитки.

Позивачка та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити посилаючись на обставини зазначені у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що покрівля, про яку йде мова у позовній заяві, відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року № 127, є елементом (спорудою) житлового будинку, яке захищає його від атмосферних опадів, вітру, перегріву сонцем, тощо. Відповідно до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 08.10.1992 року № 572, ст.382 ЦК України, ст.10 ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду" та рішення Конституційного суду України від 02.03.2004 року №4-рп/2004 власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Враховуючи викладене співвласники житлового будинку повинні брати участь у витратах на його утримання пропорційно своїй частці у будинку. Таким чином співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла. Фактично, покрівля, як елемент будинку, споруда тих житлових будинків, які вказані у позові, є спільною власністю усіх мешканців таких будинків в тому числі і позивачів. Також слід зазначити, що предметом позову є обов'язок відповідача включити житловий будинок за адресою: вул. Заводська, 13/2 в м. Миколаєві в остаточний перелік житлових будинків, на яких заплановано виконання капітального ремонту покрівлі за рахунок коштів місцевого бюджету м. Миколаєва у 2017 році. В діючому законодавстві відсутня така правова категорія як "остаточний перелік житлових будинків, на яких заплановано виконання капітального ремонту покрівлі". Жодним нормативно-правовим актом, зокрема Правилами утримання житлових будинків та прибудинкової території, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76, на які посилається позивач, не передбачено складання органами місцевого самоврядування такого переліку.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.

Ухвалою суду від 26.07.2017 року відкрито провадження у справі у відповідності до ст. 122 ЦПК України (в редакції, чинній на момент звернення до суду з позовом).

Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року №2147-VIII Цивільно-процесуальний кодекс України викладено у новій редакції, який набрав чинності 15.12.2017 року.

Відповідно до пункту 9 Розділу ХІII «Перехідні положення» ЦПК України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Враховуючи зазначене, справу слід розглядати у відповідності до норм ЦПК України від 03.10.2017 року в новій редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає та є власником квартири № 23 житлового будинку №13 корпус 2 по вул.Заводська у м. Миколаєві, що розташована на верхньому поверсі будинку.

Вказаний будинок перебуває у власності територіальної громади міста Миколаєва та до теперішнього часу Миколаївською міською радою з балансу не списано. Виконавцем послуг з утримання цього будинку є ТОВ «Николаевдомсервис».

Також судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що в період з 2011 по 2017 роки ОСОБА_1 неодноразово зверталась до відповідача із проханням про проведення капітального ремонту покрівлі у будинку 13/2 по вул. Заводській у м.Миколаєві, однак капітальний ремонт не було проведено через відсутність фінансування, оскільки капітальний ремонт житлового фонду формується згідно з лімітом фінансування, узгодженого Миколаївського міської радою у межах виділених коштів з місцевого бюджету.

Згідно витягу із проекту Плану утримання та капітального ремонту житлового фонду міста Миколаєва (пообєктний) у 2016 році виходячи з доведених гранічних лімітів будинок № 13/2 по вул. Заводській у м.Миколаєві до нього не було включено.

В квітні 2015 року ТОВ "Николаевдомсервис» проводився поточний ремонт покриття над квартирами № № 22, 23 даного будинку (пересипка шиферу, заміна обводки димовентиляційного каналу, відновлення воронки зливостоку, замінено настінний жолоб над квартирою № 22). ТОВ "Николаевдомсервис» надані пропозиції щодо включення будинку до переліку обєктів житлового фонду комунальної власності м. Миколаєва з капітального ремонту.

З листа Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 25.04.2018 року та витягу з Плану утримання та капітального ремонту житлового фонду міста Миколаїва на 2018 рік вбачається, що покрівля житлового будинку №13/2 по вул.Заводська у м. Миколаєві увійшла до плану потреби у капітальному ремонті, але не увійшла до плану утримання та капітального ремонту житлового фонду міста Миколаїва на 2018 рік у зв'язку з обмеженістю коштів у бюджеті міста.

Згідно ч.1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Відповідно до ч.1 ст.31 ЗУ "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

1) організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, відповідно до ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", належить:

5) управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.

Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. №76, визначенні поняття та порядок організації та проведення поточних ремонтів і капітальних ремонтів будівель та їх конструктивних елементів. Роботи з капітального ремонту об'єктів житлово-комунального господарства здійснюються на підставі розробленої проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт, а порядок проведення та фінансування капітального ремонту жилих будинків повинні встановлюватися відповідно до вимог нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів (п.2.5.2).

На підставі обстеження технічного стану житлових будинків депутатською комісією з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста щорічно складаються плани робіт з капітального ремонту, визначаються об'єкти, які потребують негайного та першочергового ремонту, а затвердження цих планів здійснюється з урахуванням лімітів асигнувань при формуванні щорічного відповідного бюджету. Здійснення капітального ремонту об'єктів житлово-комунального господарства проводиться відповідно до затверджених планів та фінансування, передбаченого бюджетом міста на відповідний рік.

Однак, з 01.07.2015р. набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", згідно ст. 7 ч.1, 2 якого, забезпечення технічного обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, покладено на співвласників багатоквартирного будинку.

Кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

До прийняття Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", департаментом житлово-комунального господарства, за погодженням з депутатськими комісіями: з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста; з питань економічної політики, планування бюджету та фінансів, та фінансування, формувався План утримання та капітального ремонту житлового фонду м.Миколаєва, згідно доведених граничних лімітів бюджетних коштів, виділених на капітальний ремонт.

При цьому позивач не просить зобов'язати відповідача включити спірний будинок до Плану утримання та капітального ремонту житлового фонду м.Миколаєва.

Зважаючи на те, що на день розгляду справи, питання капітального ремонту покрівлі житлового будинку № 13/2 не включено до Плану утримання та капітального ремонту житлового фонду м. Миколаєва на 2018 рік, а також з урахуванням положень ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", згідно яких обов'язок щодо капітального ремонту багатоквартирного будинку покладено на співвласників будинку, підстав для задоволення позову, суд не вбачає.

Керуючись ст.ст. 76, 81, 141, 142, 259, 263-268 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Згідно з п.п.15.5 п.15 ч.1 перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається учасниками справи до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва.

У разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, апеляційна скарга подається у той же строк з дня виготовлення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлено 18.10.2018 року.

Суддя Заводського районного суду

м. Миколаєва В.В.Кузьменко