
Справа № 171/1784/17
2-а/171/19/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 року м.Апостолове
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді - Кодрян Л.І.
за участю секретаря судового засідання - Титаренко Л.Б.
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача Єсипенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Апостолове справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Апостолівської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування рішень Апостолівської міської ради Дніпропетровської області № 1729-63/VI від 31 січня 2015 року та № 122-6/VII від 22 січня 2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з позовом до суду про визнання протиправним та скасування рішення Апостолівської міської ради Дніпропетровської області № 1729-63/VI від 31.01.2015 року «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Апостолівської міської ради на 2015 рік» та рішення Апостолівської міської ради Дніпропетровської області № 122-6/VII від 22.01.2016 року «Про встановлення податків на майно на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) на 2016 рік».
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вищевказаними рішеннями затверджені правила сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у м.Апостолове, визначено платників такого податку, об'єкти оподаткування, базу оподаткування, ставку податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку та інше. Вважає, що оспорювані рішення підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням процедури їх прийняття та порушують її інтереси, як власника нерухомого майна, що розташоване на території м. Апостолове.
Зазначає , що спірні рішення не відповідають вимогам Податкового кодексу України, зокрема пп. 12.3.4, п.12.3 ст. 12, яким встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Крім того, підпунктом 4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України визначено принцип стабільності, вимоги якого передбачають, що зміни будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Частиною 3 ст.27 Бюджетного кодексу України встановлено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетному періоду, що настає за плановим.
Крім того, в п.4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 року № 78-VIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», зазначено: «рекомендувати органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Пунктом 7 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» зазначено: «рекомендувати органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2016 рік місцевих податків і зборів, визначених ст.10 Податкового кодексу України».
Вважає, що відповідач, виконуючи рекомендацію Закону № 78-VIІ та Закону № 909-VIII, під час прийняття вищевказаних рішень повинен був дотримуватися вимог обов'язкових приписів Податкового кодексу України - пп. 12.3.4, п.12.3 ст. 12, пп.4.1.9 п.4.1 ст.4, а також положень ст. 19 Конституції та ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування». Просить позов задовольнити.
В поданому до суду запереченні представник відповідача вважає, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем у відповідності до чинного законодавства, у межах повноважень та з додержанням процедури прийняття акту місцевого самоврядування з даного питання. Вказала, що відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішень з питань встановлення податку на нерухоме майно входить до повноважень міської ради та оспорювані рішення прийняті більшістю депутатів від загального складу ради. Закон від 28.12.2014 року № 71-VIII та Закон від 24.12.2015 року № 909-VIII не були визнані не конституційним, а отже, підлягають застосуванню з моменту набрання ними чинності. Таким чином, при ухваленні оскаржуваних рішень Апостолівська міська рада діяла в межах наданих їй законом повноважень в інтересах територіальної громади міста для забезпечення повноцінної реалізації територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування, тому реалізація цього права не може розцінюватися як порушення права та інтересів позивача. А отже, підстав для задоволення позову не вбачає.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, обґрунтовуючи його доводами, викладеними в позовній заяві. Додатково пояснила, що згідно ч.4 ст.20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані погоджувати з Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями проекти нормативно-правових актів та інших рішень, які можуть вплинути на конкуренцію, зокрема щодо створення суб'єктів господарювання, встановлення і зміни правил їх поведінки на ринку, або такі, що можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках, а також одержувати дозвіл Антимонопольного комітету України на концентрацію у випадках, передбачених законом. Зазначила, що у відповідності до відповіді Антимонопольного комітету України від 04.07.2018 року № 54-02/707 проекти оспорюваних рішень Апостолівською міською радою не погоджувалися.
Представник відповідача Єсипенко О.О. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у запереченні. Пояснила, що прийняття рішень з питання встановлення податку на майно на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) входило до повноважень міської ради та оспорювані рішення прийняті більшістю депутатів від загального складу ради. Апостолівська міська рада при прийнятті оскаржуваних рішень без дотримання вимог, встановлених підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України діяла у спосіб визначений спеціальною нормою закону, зокрема, від 24.12.2015 року №909-VIІІ та відповідно такі дії відповідають чинним положенням національного законодавства. Вважає, що під час вирішення питання, яка з законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.
Зазначила, що рекомендацію органам місцевого самоврядування переглянути рішення щодо встановлення місцевих податків (Закони від 28.12.2014 №71-VIII; та 24.12.2015 № 909-VIII) слід вважати «законним втручанням» держави у мирне володіння майном особи, що узгоджується із практикою Європейського Суду з прав людини.
Суд, дослідивши докази, які є в матеріалах справи вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до рішення Апостолівської міської ради від 31 січня 2015 року, № 1729-63/VI «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Апостолівської міської ради на 2015 рік» введено на території Апостолівської міської ради: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код 18010100), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код 18010200), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код 18010300), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код 18010400); затверджено розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Апостолівського району, для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 0,2 відсотка до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, та для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 0,5 відсотка до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, 1 кв. метр бази оподаткування. Рішення набуло чинності з дня його опублікування. Опубліковано в газеті «Апостолівські новини» № 9-10 від 2-8 лютого 2015 року (а.с.18-19, 50-51, 56).
Згідно рішення Апостолівської міської ради від 22 січня 2016 року, № 122-6/VIІ «Про встановлення податків на майно на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) на 2016 рік» встановлено у 2016 році на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) місцеві податки і затверджено ставки: податок на майно (додаток 1), який складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (розділ 1); транспортного податку (розділ 2); плати за землю (розділ 3). Вказане рішення набрало чинності з 01 січня 2016 року. Встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб в розмірі 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування. Встановлено ставку податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, 1 кв. метр бази оподаткування, а саме: будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей - 1,5 відсотки; господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, тощо - 0,1 відсотків; ресторани та бари, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування - 1 відсотку; торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків - 1 відсотку; концертні зали, бойлерні, трансформаторні підстанції - 0,1 відсотки; гаражі - 0,4 відсотки; інші будівлі - 0,3 відсотки ( а.с.20-23, 37-43).
Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин в даній справі, цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 8.1. ст.8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. Згідно п. 8.3. ст.8 (в редакціях на час набрання чинності оспорюваних рішень) до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад; до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до п.10.2 та п.10.3 ст.10 місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю); місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
В пункті 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015 року, зазначено рекомендувати органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Пунктом 7 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності 01.01.2016 року, передбачено рекомендувати органам місцевого самоврядування у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом переглянути прийняті на 2016 рік рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, визначених статтею 10 Податкового Кодексу України.
Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК України визначено принцип стабільності, вимоги якого передбачають, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила.
Відповідач приймаючи оспорювані рішення, зобов'язаний був дотримуватись обов'язкових приписів ПК України, а саме, пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 та пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК України, а натомість вказані рішення відповідачем введені в дію з порушенням вказаних норм.
Таким чином, оскільки відповідачем не дотримано вимоги пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 та п.п.4.1.9 п.п.4.1 ст.4 ПК України, тому рішення 63 сесії VІ скликання Апостолівської міської ради № 1729-63/VI «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Апостолівської міської ради на 2015 рік» від 31 січня 2015 року та рішення 6 позачергової сесії VІІ скликання Апостолівської міської ради № 122-6/VIІ «Про встановлення податків на майно на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) на 2016 рік» від 22 січня 2016 року підлягають скасуванню.
Законом України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та Законом України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, проте як пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України врегульовано порядок встановлення місцевих податків та зборів органами місцевого самоврядування, тому суд відхиляє доводи представника відповідача, що при прийнятті оспорюваних рішень Апостолівська міська рада діяла у спосіб, визначений спеціальною нормою закону.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 1280 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 5, 6, 9, 72 - 78, 90, 94,246,250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_3 до Апостолівської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішеннь Апостолівської міської ради Дніпропетровської області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 63 сесії VІ скликання Апостолівської міської ради № 1729-63/VI «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Апостолівської міської ради на 2015 рік» від 31 січня 2015 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення 6 позачергової сесії VІІ скликання Апостолівської міської ради № 122-6/VIІ «Про встановлення податків на майно на території Апостолівської міської ради (об'єднаної територіальної громади) на 2016 рік» від 22 січня 2016 року.
Стягнути з Апостолівської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у сумі 1280 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки та в порядку, встановленими ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 17 жовтня 2018 року.
Суддя Л. І. Кодрян