
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 638/13147/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Макаренко Я.М.
суддів: Мінаєвої О.М. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018, суддя І інстанції Зоркіна Ю.В., повний текст складено 01.06.2018, по справі № 638/13147/17
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Державної казначейської служби України
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування шкоди
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15 липня 2015 року за №614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення"; зобов'язати Кабінет Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", а саме прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язати Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати моральну (немайнову) шкоду та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 в задоволенні зазначеного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржуване рішення скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає доводи щодо протиправності оскаржуваної бездіяльності Кабінету Міністрів України.
Відповідачі надали відзив на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги, просять оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач з 06.08.2009 року звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади начальника інформаційно-аналітичного відділення Інформаційного центру "Харків" Управління інформації Адміністрації Державної прикордонної служби України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1.
15.06.2017 року позивач звернувся із заявою до Кабінету Міністрів України, в якій просив надати відповідь про причини невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15 липня 2015 року за 614-VIII, негайно виконати вимоги Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що суперечать вимогами цього Закону.
За результатами розгляду звернення Міністерством соціальної політики України надано відповідь № 4394/0/52-17/216 від 15.07.2017 року, якою позивачу повідомлено про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 року № 614-VIII внесено зміни до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, які не передбачають змін розміру грошового забезпечення, а визначають строк, з якого особа має право на перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та /або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Також, позивач звертався із заявами з питань перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду України.
Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповіді № 627/С-14 від 10.04.2017 року, від 12.06.2017 року №1087/С-14, в яких позивачу повідомлено про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15.07.2015 року № 614-VIII може бути застосований в разі не проведення перерахунку пенсій на підставі рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих після 01.01.2016 року. Після 01.01.2008 року рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило, отже для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України немає законних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно доводів апеляційної скарги, позивач вважає протиправно бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо невиконання вимог Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", а саме не прийняття рішення (постанови) про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, перерахунок пенсії проводится у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, та здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто, перерахунок пенсії не пов'язаний з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови про перерахунок пенсії, Кабінет Міністрів встановлює лише порядок такого перерахунку.
Такий Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Статтею ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Законом України від 15.06.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» статтю 51 доповнено частиною 3 наступного змісту: «перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».
Таким чином, Законом України від 15.06.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» врегульовано питання строку, з якого особа має право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» встановлено, що Кабінет Міністрів України до 1 січня 2016 року зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Так, Кабінетом Міністрів України 28.10.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 847 якою внесено зміни до пункту 4 Постанови від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме викладено в наступній редакції «Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі»
Отже, внесенням вказаних змін Кабінетом Міністрів України було виконано приписи п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» та приведено постанову № 45 у відповідність Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», з урахуванням змін щодо строку, з якого особа має право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Таким чином, доводи апеляційної скарги щодо невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Законом від 15 липня 2015 року за №614 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» є безпідставними.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Кабінету Міністрів України прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України та відмови в цій частині позовних вимог.
При цьому, враховуючи відсутність протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги щодо правових наслідків такої бездіяльності.
Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги щодо допущення судом першої інстанції помилок в мотивувальній частині рішення, які стосуються фактів справи, оскільки допущення описок чи помилок в судовому рішенні не доводять його незаконність чи необгрунтованість.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, не є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду відповідно до ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вони не призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 по справі № 638/13147/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)Я.М. МакаренкоСудді(підпис) (підпис) О.М. Мінаєва Н.С. Бартош Повний текст постанови складено 18.10.2018.