
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року справа № 823/1995/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,
за участю представників:
позивача - Іщенка П.Р.,
відповідачів - Бичека О.А.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" до начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородського Володимира Івановича, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" (далі - ТОВ "Вудвіндор", позивач) подало позов до начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородського Володимира Івановича (далі - відповідач-1), в якому просить скасувати постанову № 029148 від 02.05.2018 про стягнення з ТОВ "Вудвіндор" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова управління Укртрансбезпеки у Черкаській області № 029148 від 02.05.2018 підлягає скасуванню, оскільки документи на вантаж та посвідчення водія були оформлені належним чином і надані водієм перевіряючому.
Також, причиною зупинки було проведення габаритно-вагового контролю, а складання акту - у зв'язку з відмовою водія порушувати ПДР України при заїзді на пункту ГВК, так як автомобіль був зупинений поза межами пункту ГВК не в напрямку руху. Однак, в основу порушення водієм законодавства про автомобільний транспорт працівниками Укртрансбезпеки навмисно покладено нібито не оформлення документів на вантаж та відсутність посвідчення водія.
Також, пересувний пункт контролю розміщений в напрямку м. Кропивницький на км 241+800, а зупинка автомобіля позивача мала місце в зворотному напрямку (протилежному від межі розміщення пересувного пункту) на 242-300, позивач наголошує, що автомобіль не міг бути під час зупинки в межах пункту ГВК.
В письмових відзивах на позовну заяву відповідачі просили в його задоволенні відмовити повністю зазначивши при цьому, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдову перевірку транспортних засобів автомобільних перевізників, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів на а/д Н-01 "Київ-Знам'янка 241 км+800, 244 км, 284 км м. Кропивницький.
16 березня 2018 року під час вказаної перевірки провели перевірку автомобіля Камаз, номерний знак НОМЕР_1, НОМЕР_3, що належать ТОВ "Вудвіндор". Під час перевірки виявлено порушення передбачені статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
За результатами, вказаної перевірки складено акт № 043113 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.03.2018 та 02.05.2018 постанову № 029148 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Відповідачі наголошують, що діяли в межах та у спосіб, передбаченими законодавством України.
29 травня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду позовну заяву ТОВ "Вудвіндор" залишено без руху та встановлено позивачу строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані в даній ухвалі.
05 червня 2018 року представник позивача подав до суду заяву з додатками.
11 червня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.07.2018.
03 липня 2018 року усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду, занесеними до журналу судового засідання, залучено до участі у справі як другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-2) та відкладено підготовче засідання до 19.07.2018.
09 липня 2018 року представник відповідача подав до суду супровідним листом додаткові докази по справі.
19 липня 2018 представник відповідача подав до суду клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, а представник позивача - заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів разом із додатками.
19 липня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 26.07.2018.
24 липня 2018 року представник позивача подав до суду клопотання про виклик свідків.
25 липня 2018 представник відповідачів подав до суду пояснення з додатками.
26 липня 2018 року представник відповідачів подав до суду клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату та час.
26 липня 2018 року усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до журналу судового засідання, викликано у судове засідання свідків, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.08.2018.
06 серпня 2018 року представник позивача подав до суду заяву в порядку статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України.
08 серпня 2018 року помічником судді складена довідка про те, судове засідання, призначене на 08.08.2018 не відбулося, оскільки суддя перебуває у відпустці.
05 вересня 2018 року представник позивача подав до суду заяву про перенесення розгляду справи.
05 вересня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до журналу судового засідання, відкладено розгляд справи до 18.09.2018.
18 вересня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до журналу судового засідання, оголошено перерву у розгляді справи до 04.10.2018.
У судовому засіданні 04.10.2018 представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідачів - відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 234 від 07.03.2018 відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" та пункту 13 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 затверджено графік проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті у період з 12.03.2018 по 18.03.2018, згідно якого управлінню Укртрансбезпеки у Кіровоградській області доручається проведення рейдових перевірок, зокрема, на а/д Н-01 Київ-Знам'янка 241 км+800, 244 км, 284 км м. Кропивницький.
16 березня 2018 року відповідно до направлення № 003642 від 15.03.2018 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, місце перевірки а/д Н-01 Київ-Знам'янка 241 км+800, транспортного засобу марки Камаз та СЗАП, номерний знак НОМЕР_2, НОМЕР_3, серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4, НОМЕР_5, який належить ТОВ "Вудвіндор".
Під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажів на договірних умовах без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: товарна транспортна накладна або інший документ на вантаж, посвідчення водія відповідної категорії, індивідуальна контрольна книжка водія, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
За результатами зазначеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 043113 від 16.03.2018.
Водій ТОВ "Вудвіндор" ознайомлений з актом перевірки, однак від підпису відмовився.
26 квітня 2018 року відповідач подав до Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області заперечення на акт Укртрансбезпеки у Кіровоградській області № 043113 від 16.03.2018
02 травня 2018 року управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області прийнята постанова № 029148 про застосування до ТОВ "Вудвіндор" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн за порушення абз. 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: ТОВ "Вудвіндор" надавало послуги з перевезення вантажу без оформлення документів (у водія, який керував ТЗ марки Камаз д. н. НОМЕР_2 були відсутні товарно-транспортна накладна або інший документ на вантаж, посвідчення водія відповідної категорії, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт"). Дані порушення були виявлені під час перевірки, що була проведена 16.03.2018 о 14 год. 35 хв. на 241 км + 800 м а/д Н-01 Київ-Знам'янка.
Позивач стверджує, що постанова про накладення штрафу є протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом про її скасування.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до статті 6 Закону № 2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Пунктом 2 Порядку № 1567 передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до пунктів 12 - 16, 19 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Як свідчать матеріали справи, рейдова перевірка ТОВ "Вудвіндор" додержання наявності визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, проводилася відповідно до складеного та затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 234 від 07.03.2018 графіку.
Рейдова перевірка позивача проведена у строк з 12.03.2018 по 18.03.2018, відповідно до направлення управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на перевірку № 003642 від 15.03.2018.
Щодо порушень, виявлених під час рейдової перевірки, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
Згідно статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як свідчать матеріали справи, 15.03.2018 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, місце перевірки а/д Н-01 Київ-Знам'янка 241 км+800, транспортного засобу марки Камаз та СЗАП, номерний знак НОМЕР_2, НОМЕР_3, серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4, НОМЕР_5, який належить ТОВ "Вудвіндор".
Під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажів на договірних умовах без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: товарно-транспортна накладна або інший документ на вантаж, посвідчення водія відповідної категорії, індивідуальна контрольна книжка водія, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
За результатами зазначеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 043113 від 16.03.2018 та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 029148 від 02.05.2018.
У вказаній постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу № 029148 від 02.05.2018 зазначено, що позивачем допущено порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів (товарно-транспортної накладної або іншого документу на вантаж, посвідчення водія відповідної категорії), однак вказане спростовується наявними у справі доказами та показами допитаних у судовому засіданні свідків, зокрема, в матеріалах справи наявні товарно-транспортна накладна та посвідчення водія ОСОБА_4 НОМЕР_6 від 12.05.2007, які оформлені у відповідності до законодавства України.
Таким чином, постанова № 029148 від 02.05.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправною.
Стосовно позовної вимоги позивача про закриття справи, то суд зазначає, що наслідком розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт в даному випадку є постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу, правомірність якої, з огляду на положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, і є предметом судового розгляду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 02.05.2018 № 029148 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Вудвіндор" (20813, Черкаська область, Кам'янський район, с. Косарі, вул. Холодноярська, 31, ідентифікаційний код 36775026);
2) відповідач-1 - начальник управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородський Володимир Іванович (18000, АДРЕСА_1);
3) відповідач-2 - Державна служба України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, ідентифікаційний код 39816845).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 16.10.2018.
Суддя В.О. Гаврилюк