
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1722/18
16 жовтня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Тернопільське ОУПФУ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області, в якому просив визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не сформування та не подачі до ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернопіль подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4394,88 грн., сплаченого згідно з квитанцією №2739408 від 14.06.2018 року, зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернополі подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4394,88 грн. сплаченого згідно з квитанцією №2739408 від 14.06.2018 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 14.06.2018 року позивач придбав квартиру на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна - квартири, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1. При укладенні договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4394,88 грн. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплатила такий збір безпідставно. Позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з вимогою повернути безпідставно сплачені кошти, але позитивної відповіді не отримав. Відмову у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 4394,88 грн. вмотивовано тим, що Пенсійний фонду України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 20 вересня 2018 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 16.10.2018 року о 10:00 год.
16 жовтня 2018 року позивач у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розглядати справу в письмовому провадженні, за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, просить відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву. Також відповідачем долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву, в якому викладено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Зазначила, що позивач добровільно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 4394,88 грн. і об'єднане управління не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов'язання позивача сплатити такий збір.
Представник третьої особи ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання про розгляд справи без участі представника, при вирішенні даної справи покладаються на думку суду. Надав також довідку про підтвердження зарахування до Державного бюджету 14.06.2018 року збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 4394,88 грн. перераховані платіжним доручення (квитанцією) від 14.06.2018 року.
У відповідності до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відчутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
14 червня 2018 року між позивачем та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" було укладено договір купівлі - продажу квартири, який посвідчено приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_3, згідно якого позивач придбав квартиру №99, що знаходиться в будинку №5 "б", розташованому по вул. Київська у місті Тернополі.
Перед укладенням вищезазначеного договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла 4394,88 грн. відповідно до квитанції №2739408 14.06.2018 року, як це передбачає пункт 15.3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та пункт 10 ст. 4 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно довідки ОСОБА_2 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №2000 від 26.09.2018 підтверджено зарахування до державного бюджету 14.06.2018 року збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 4394,88 грн.
27 липня 2018 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 4394,88 грн.
Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у листі №12045/07 від 30.07.2018 року повідомило позивача про те, що повернути збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 4394,88 грн. немає підстав, а також те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
ОСОБА_1 не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання ОСОБА_1 нерухомого майна вперше підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта сформованої 30.08.2018 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2.
У відповідності до довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" №2723 від 19.09.2018 року, станом на 29.12.2012 року ОСОБА_1, згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м.Тернополі.
Згідно довідки Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" №230 від 19.09.2018 року, ОСОБА_1 за адресою м.Тернопіль, вул.Куліша 10/37 в ТВБВ 10019/018 - філії Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" вул.15 квітня, буд.15а, він не включений у списки для приватизації житла.
Крім того, позивачем додано до матеріалів справи договір купівлі - продажу від 11.07.2017 року, у відповідності до якого громадяни ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 продали, а громадянка ОСОБА_7 купила двохкімнатну квартиру №37 в будинку №10, що знаходиться по бульвару П.Куліша в місті Тернополі.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4394,88 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено обов'язку ОСОБА_1 щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не сформування та не подачі до ОСОБА_2 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, суд зазначає, що вказана вимога не підлягає до задоволення з огляду на наступне. У розумінні ч.2 с.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Формування та подача до ОСОБА_2 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області
подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна є виключними повноваженнями відповідача у справі. З огляду на вищенаведене та враховуючи долучені до даної адміністративної справи матеріали, суд зазначає, що відповідача діяв у відповідності до норм чинного законодавства України.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна АДРЕСА_2. та безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна, який підлягає поверненню. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області задовольнити частково.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до ОСОБА_2 державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (вул.Листопадова, 3 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_1 (м.Тернопіль, вул.П.Куліша, 10/37, ід.№ НОМЕР_1, 27.05.1987 р.н) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4394 (чотири тисячі триста дев'яносто чотири) грн. 88 коп. сплаченого згідно квитанції № 2739408 від 14.06.2018 року.
3.У задоволенні решта позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 жовтня 2018 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.