Рішення № 77189053, 17.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1340/3712/18
Номер документу
77189053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3712/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача - Ширій Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Гаражно-будівельного кооперативу "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м.Львова до Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобовязання до їх вчинення ,-

в с т а н о в и в:

Гаражно-будівельний кооператив "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м. Львова (79021, вул. Кульпарківська 95а, м. Львів, код ЄДРПОУ 23275204) звернувся в суд з позовом до Львівської міської ради (79000, пл.Ринок,1, м. Львів, код ЄДРПОУ 04055896) в якому просять суд:

- Визнати протиправними дії Львівської міської ради щодо відмови в затверджені проекту землеустрою, викладені в листі №2403-3786 від 13.07.2018 року;

- Зобов'язати Львівську міську раду розглянути листа ГБК «Медик» № 34 від 22.06.2018 року про затвердження проекту землеустрою та прийняти відповідне рішення.

В обгрунтування позовних вимог зазначають, що відповідачем протиправно не розглянуто звернення позивача щодо затвердження проекту землеустрою, а відтак такі дії відповідача порушують права членів кооперативу на виділення земельної ділянки ГБК «Медик», які гарантовані Земельним кодексом України.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2018 було відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Протокольною ухвалою від 27.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідачем на адресу суду подано відзив, в якому зазначено, що згідно інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна за гаражно - будівельним кооперативом «Медик» не зареєстровано об'єктів нерухомого майна, зокрема на вул. Кульпарківській 95а у м. Львові, а відтак передача вказаної земельної ділянки можлива лише за результатами торгів. Вказують, на те, що Львівська міська рада діяла в межах наданих повноважень, та жодним чином не порушувала права позивача.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин не прибуття не повідомив, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою у справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено,що ухвалою 5 сесії 7-го скликання Львівської міської ради від 26.12.2016 року № 1447 було надано гаражному кооперативу «Медик» Франківської районної спілки автомобілістів м. Львова дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Кульпарківській 95а у м. Львові.

18.12.2017 року Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради було скеровано листа на адресу Гаражно - будівельного кооперативу «Медик» про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Кульпарківській, 95-а в м. Львові площею 0,3752 га в приватну власність для обслуговування гаражів за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Голова правління гаражно - будівельного кооперативу «Медик» звернувся до Львівського міського голови ОСОБА_2, із заявою в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки і надати земельну ділянку у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на вул. Кульпарківській 95а у м. Львові площею 0,3752 га для оформлення права власності на раніше збудовані гаражі.

30.03.2018 Голова правління подав до Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг ЛМР ЦНАП м. Львова документи, а саме: 1. заява на ім'я Львівського міського голови; 2. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виготовлений юридичними особами, у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів - землевпорядників, або фізичними особами - підприємцями, які є сертифікованими інженерами - землевпорядниками, і володіють необхідними технічними та технологічним забезпеченням; 3. Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданий державним кадастровим реєстратором відділу у м. Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області; 4. Довіреність або нотаріально засвідчена копія довіреності - для уповноваженої особи.

За результатами розгляду звернення листом від 05.04.2018 № 2403-1747 Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради повідомило про те, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 року № 2372 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» необхідно представити витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку. Також не представлено правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на об'єкти нерухомого майна, розміщених в межах земельної ділянки та технічні паспорти на них. Крім того, у листі було вказано, про те, що листом від 06.07.2017 № 2403-3547 було надано роз'яснення позивачу, що відповідно до відомостей з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та установчих документів встановлено організаційно - правову форму для кооперативу - гаражний кооператив. Надання земельних ділянок гаражним кооперативам у власність не передбачено чинним нормативно - правовими актами.

22.06.2018 року голова правління гаражно - будівельного кооперативу «Медик» повторно звернувся до Львівського міського голови ОСОБА_2, через Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг ЛМР ЦНАП м. Львова із зверненням щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і надати земельну ділянку у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на вул. Кульпарківській 95а у м. Львові площею 0,3752 га для оформлення права власності на раніше збудовані гаражі.

За результатами розгляду звернення листом від 13.07.2018 № 2403-3786 Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради повідомило про те, що надання земельних ділянок гаражним кооперативам у власність не передбачено чинним нормативно - правовими актами та не було представлено правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на об'єкти нерухомого майна, розміщені в межах земельної ділянки та технічні паспорти на них.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною другою статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно із частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 ЗК України).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ст.50 Закону України «Про землеустрій» - проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок; проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: зокрема, рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту (у випадках, передбачених законом); а також матеріали погодження проекту землеустрою.

Згідно ст.184 ЗК України - землеустрій передбачає: зокрема, пункт д) складання проектів відведення земельних ділянок. Згідно ч.6 ст.186 ЗК - проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1цього Кодексу, і затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122цього Кодексу.

Згідно ч. 5 ст.186-1 ЗК - органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобовязані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Згідно ч. 6 - підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. згідно ч.8 - у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків. Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК).

Згідно частин 10, 13 ст. 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів.

Таким чином, аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування громадян та юридичних осіб та органи, уповноважені розглядати ці питання.

Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для прийняття одного з двох рішень: або рішення про затвердження даного проекту та про надання земельної ділянки у користування; або рішення про відмову в затвердженні проекту із мотивацією причин такої відмови.

Відповіді Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради від 05.04.2018 № 2403-1747 та від 13.07.2018 № 2403-3786 на заяви позивача про затвердження проекту землеустрою, має лише роз»яснювальний характер та просять надати додаткову інформацію.

Відповідачем не надано суду інформації щодо розгляду заяв позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки на вул. Кульпарківській, 95 а, для обслуговування гаражів.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Отже, оскаржуване рішення порушило права позивача на розгляд його клопотання, оскільки не було розглянуте відповідачем в спосіб та порядок, передбачений чинним законодавством України.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 9); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 4 ст. 90).

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Гаражно-будівельного кооперативу "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м.Львова до Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобовязання до їх вчинення - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Львівської міської ради щодо відмови в затверджені проекту землеустрою Гаражно-будівельного кооперативу "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м. Львова.

Зобов'язати Львівську міську раду (79000, пл. Ринок,1, м. Львів, код ЄДРПОУ 04055896) розглянути листа Гаражно-будівельного кооперативу "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м. Львова № 34 від 22.06.2018 року про затвердження проекту землеустрою та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.

Стягнути з Львівської міської ради (79006, м. Львів, пр. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) за рахунок його бюджетних асигнувань 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні сплаченого судового збору на користь Гаражно-будівельного кооперативу "Медик" Франківської районної спілки автомобілістів м. Львова (79021, вул. Кульпарківська 95а, м. Львів, код ЄДРПОУ 23275204).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 18 жовтня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.