
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" жовтня 2018 р. справа № 0940/1669/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
при секретарі Ткачук І.М.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
світків - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій щодо не зарахування до стажу роботи стаж здобутий в Коломийському міжрайплемоб'єднанні з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року неправомірними та зобов'язання зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Коломийським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправно відмовлено позивачу у зарахуванню до страхового стажу період роботи у Коломийському міжрайплемоб'єднанні з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року та не зараховано даний стаж при призначені пенсії у зв’язку з відсутністю у трудовій книжці в записі про звільнення підстави звільнення з роботи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.10.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.41-43). Просив суд в задоволенні позову відмовити, зазначив що на підставі документів поданих для призначення пенсії було обчислено загальний стаж роботи – 31 рік, 02 місяці, однак період роботи в Коломийському міжрайплемоб’єднанні з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року на посаді зоотехніка – технолога не зараховано до страхового стажу, оскільки запис на звільнення у трудовій книжці з даного підприємства здійснено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. Враховуючи те, що жодних документів про період роботи ОСОБА_4 з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року Коломийському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не подано, а тому позивачу не зараховано до загального страхового стажу вказаний період роботи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи у судовому засіданні, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області розглянуло звернення позивача та листом за № 10043/031 від 07.08.2018 року повідомлено ОСОБА_4, що страховий стаж зарахований відповідно до наданих управлінню документів. Не зараховано до страхового стажу період з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року в Коломийському міжрайплемоб’єднанні на посаді зоотехніка – технолога, оскільки, у вказаний період, в записі трудової книжки відсутні підстава на звільнення з роботи. Роз’яснено, що для підтвердження даного періоду роботи він може надати документи відповідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 (а.с. 29-30).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше 25 років.
Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно пункту 18 Порядку 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
З аналізу вищевикладеного та з урахуванням положень чинного законодавства України, суд доходить висновку, що час роботи позивача в Коломийському міжрайплемоб'єднанні з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року підлягає зарахуванню до страхового стажу.
Судом встановлено, що записами у трудовій книжці підтверджено прийняття на роботу в Коломийське міжрайплемоб’єднання по переводу на посаду зоотехніка-технолога ОСОБА_4 з 01.08.1985 року відповідно до Наказу № 5583 від 01.08.1985 року. З 29.06.1987 року позивач звільнений з роботи в зв’язку з обранням головою виконавчого комітету Годи-Добровідка сільської Ради народних депутатів (а.с. 13).
Відповідно до листів № 295/04-01, № 04-01/У-5 від 02.07.2018 року документи Коломийського міжрайплемоб’єднання в архівний відділ Райдержадміністрації та в архівний відділ Коломийської міської ради на збереження не надходили (а.с. 27-28).
В судовому засіданні допитані в якості свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтвердили, що знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві. У підтвердження своїх показів надали суду копії трудових книжок відповідно до яких ОСОБА_3 з 01.02.1984 року по 20.08.2001 року (а.с. 67-69), а ОСОБА_2 з 20.01.1964 року по 21.02.1995 року працювали в Коломийському міжрайплемоб’єднанні (а.с. 24-26).
При цьому, слід зазначити, що позивачем подано до суду Рішення Годи-Добровідської сільської Ради народних депутатів від 29.06.1987 року відповідно до якого вирішено обрати головою виконавчого комітету сільської Ради народних депутатів, депутата виборчого округу № 21 ОСОБА_4 (а.с. 67).
Таким чином, позивачем підтверджено внесений запис у трудову книжку № 13 від 29.06.1987 року про його звільнення у зв’язку з обранням головою виконавчого комітету.
Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано, а тому вищенаведені записи безпідставно не взяті для зарахування до страхового стажу ОСОБА_4
Враховуючи вищенаведені обставини, період роботи позивача з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року в Коломийському міжрайплемоб'єднанні є періодом, який повинен бути зарахований до страхового стажу.
Таким чином, дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо не зарахування до страхового стажу період роботи позивача з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року в Коломийському міжрайплемоб'єднанні є протиправними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов’язання відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи позивача з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року в Коломийському міжрайплемоб'єднанні.
На підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у зарахуванні ОСОБА_4 періоду роботи з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року здобутого в Коломийському міжрайплемоб'єднанні в страховий стаж при призначенні пенсії.
Зобов'язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_4 період роботи з 01.08.1985 року по 29.06.1987 року здобутого в Коломийському міжрайплемоб'єднанні в страховий стаж при призначенні пенсії та провести перерахунок пенсії з врахуванням стажу з дня призначення пенсії.
Стягнути з Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_4, (ідентифікаційний код НОМЕР_1), вул. Наукова, 17/8, с. П'ядики, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78254;
Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, (код ЄДРПОУ 37904176), вул. Валова, 47 а, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200.
Суддя /підпис/ ОСОБА_5
Рішення складене в повному обсязі 17 жовтня 2018 р.