
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 жовтня 2018 року Справа № 0840/2947/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишева О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави (71110, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 4)
до ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57, код ЄДРПОУ 20509645)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20 липня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави (далі - позивач) до ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача з питання не прийняття на баланс, не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчику розташованого на території відповідача (с. Новоказанкувате, вул. Гагаріна, 63);
зобов'язати відповідача вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчику розташованого на території відповідача (с. Новоказанкувате, вул. Гагаріна, 63).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно інформації ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 19.06.2018 №01-27/1595, жодних підтверджень про передачу дитячого майданчика розташованого у с. Новоказанкувате по вул. Гагаріна 63, до відання ОСББ та комунального підприємства немає, такі рішення не приймалися, акти прийому-передачі не складалися. Окрім того, встановлено, що на вказаний дитячий майданчик відсутні паспорти та план технічної інвентаризації, обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків не проводились. Таким чином, вважаючи, що бездіяльність відповідача порушує інтереси держави, позивач, керуючись ч.2 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» та ч.3 ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), звернувся до суду з позовною заявою.
Ухвалою суду від 25.07.2018 відкрито провадження у справ та призначено підготовче засідання на 18.09.2018.
18.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 02.10.2018.
18.09.2018 позивач подав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
01.10.2018 відповідач подав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.9 ст.205 КАС України).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали справи і з’ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справи докази у їх сукупності дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що на території ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області, зокрема у с. Новоказанкувате по вул. Гагаріна 63, розміщено дитячий майданчик, що підтверджується листом ОСОБА_1 селищної ради від 10.01.2018 № 02-01-14/45.
Згідно інформації ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 19.06.2018 №01-27/1595, жодних підтверджень про передачу вказаного об'єкту благоустрою до відання ОСББ та комунального підприємства не має, такі рішення не приймалися, акти прийому-передачі не складалися. На балансі селищної ради вказаний об'єкт благоустрою не перебуває.
Проте встановлено, що на вказаний дитячий майданчик відсутні паспорти та план технічної інвентаризації. Обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячого майданчику не проводилась.
У відповідності до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Відповідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, та крім іншого, утворюють, організовують та ліквідують комунальні підприємства, організації та установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Пунктом «а» ч.7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 10 закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, повноваження щодо затвердження місцевих програм і заходів з благоустрою населених пунктів. Затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Статтею 18 ч.2 п.5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» закріплено обов'язок підприємств, установ та організацій проводити згідно і планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Однак, відповідно до інформації ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 19.06.2018 №01-27/1595 паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячого майданчика, відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону, до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні, спортивні, історико-культурні об'єкти, об'єкти промисловості, комунально-складські та інших об'єкти у межах населеного пункту.
Згідно статті 21 вказаного Закону,елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1)покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Згідно п.1.3 Інструкції, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції, технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
В порушення зазначених вимог законодавства про благоустрій ні планову, ні позапланову технічну інвентаризацію об'єктів - дитячого, спортивного майданчика на території ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (зокрема у с.Новоказанкувате) не проведено.
Згідно пояснень голови ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 09.07.2018 даний дитячий майданчик на балансі селищної ради не перебуває.
На теперішній час вказаний дитячий майданчик експлуатується, він являється цілісним комплексом та використовується за своїм призначенням.
На вказаний дитячий майданчик відсутні паспорти та план технічної інвентаризації. Обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячого майданчику не проводилась, план паспортизації відсутній, що підтверджується інформацією ОСОБА_1 селищної ради від 19.06.2018 №01-27/1595.
Як випливає з інформації № 32 від 01.02.2018 Новоказанкуватського старостинського округу Чернігівського району Запорізької області у 2016 році зважаючи на звернення громадян до сільської ради з проханням облаштувати дитячі майданчики, останньою встановлений дитячий майданчик в с. Петропавлівка Чернігівського району, обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячого майданчику не проводилась, паспорт на дитячий майданчик та інша документація про її огляд, ремонт, демонтаж відсутні.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкту благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Проте, в порушення вищевказаних норм законодавства ОСОБА_1 селищною радою не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації вказаного дитячого майданчика оскільки він не перебуває на балансі.
Частиною 2 ст.6 Закону України «Про охорону дитинства передбачено», що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для житія і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Частиною 2 статті 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООП від 20.1 1.1989, яка набула чинності 02.09.1990, ратифікована Постановою Верховної Ради України № ~89ХІІ (78912) від 27.09.1991 передбачено, що держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і шорної діяльності, дозвілля і відпочинку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що саме на відповідача ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області покладено обов’язок взяття на баланс, розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, а саме дитячого майданчика розташованого у с. Новоказанкувате по вул. Гагаріна 63.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України у справі за №К/800/11809/16 від 27.07.2016 року.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави (71110, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 4, код ЄДРПОУ 02909973) до ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57, код ЄДРПОУ 20509645) – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області з питання не прийняття на баланс, не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчику розташованого на території ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (с. Новоказанкувате, вул. Гагаріна, 63).
Зобов'язати ОСОБА_1 селищну раду Чернігівського району Запорізької області вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчику розташованого на території ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (с. Новоказанкувате, вул. Гагаріна, 63).
Стягнути на користь прокуратури Запорізької області в особі Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71110, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 4, код ЄДРПОУ 02909973, отримувач – прокуратура запорізької області, код ЄДРПОУ 02909973, банк отримувача- Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок отримуваяа-№35217095000271) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57, код ЄДРПОУ 20509645).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 17.10.2018.
Суддя О.В. Конишева