Рішення № 77186538, 16.10.2018, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
16.10.2018
Номер справи
266/3990/18
Номер документу
77186538
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 266/3990/18

Провадженя№ 2-а/266/101/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2018 року м. Маріуполь

Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Пантелєєва Д.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому вказав, що постановою заступника начальника Донецької митниці ДФС ОСОБА_2 від 23.01.2018 року в справі про порушення митних правил №0170/70000/17 його визнано винним у порушенні митних правил та накладено адміністративне стягнення за ст. 485 МК України у вигляді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, що складає 720678 грн. 27 коп.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він використовував автомобіль «Audi A4», реєстраційний номер LT JTJ675, VIN – WAUZZZ8E92A174810, стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів на суму 240226 грн. 09 коп. Суб’єктом даного порушення є громадянин, який досяг 16-річного віку, а також посадові особи підприємств. Власником транспортного засобу є МП «Амедос транспортас» в особі керівника ОСОБА_3, яке знаходиться в м. Каунас Литовської Республіки, отже позивач не може бути суб’єктом вказаного адміністративного порушення. Також при розгляді справи про притягнення його до адміністративної відповідальності не було враховано того, що автомобіль фактично не використовувався в період з 26.06.2017 року по 13.03.2018 року, оскільки з ним проводились роботи по ремонту двигуна, отже з обставин непереборної сили не мав можливості доставити транспортний засіб до митних органів. Також, з врахуванням практики ЄСПЛ, зазначив, що вказана справа за своєю суттю та з урахуванням суворості накладеного стягнення є по своїй суті кримінальною, що потребує бездоганного доведення наявності складу митного правопорушення, тобто при складанні протоколу та збиранні доказів, а також при розгляді справи дані вимоги не були дотримані. Просить суд поновити строк на оскарження постанови, оскільки він був пропущений з об’єктивних причин – про існування постанови позивач дізнався випадково 13.07.2018 року від державного виконавця та скасувати постанову постановою заступника начальника Донецької митниці ДФС ОСОБА_2 від 23.01.2018 року в справі про порушення митних правил №0170/70000/17.

Ухвалою суду від 07 вересня 2018 року по справі, в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України, було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, поновлено строк звернення з позовною заявою до суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалам.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідач в своєму відзиві на позовну заяву, наданому на адресу суду, позовні вимоги не визнав повністю, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 через пункт пропуску «ОСОБА_4 – ОСОБА_5» митного поста «Нові Яриловичі» Чернігівської митниці ДФС ввезено на митну територію України автотранспортний засіб «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, по смузі руху «зелений коридор». Пільги у вигляді умовного повного звільнення від оподаткування автотранспортного засобу «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, який переміщується в митному режимі транзиту, надані гр. ОСОБА_1 виключно у разі дотримання ним вимог та обмежень, встановлених главою 17 МК України, та виключно з метою переміщення цього транспортного засобу між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів, без будь-якого його використання, в термін, визначений ст. 95 МК України. ОСОБА_6 порушено вимоги глави 17 МК України, та використовує автотранспортний засіб «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, стосовно якого надані пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв’язку з якими було надано такі пільги. ОСОБА_1, використовуючи транспортний засіб «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, стосовно якого надані пільги щодо сплати митних платежів на загальну суму 240 226,09 грн, в інших цілях, ніж ті, у зв’язку з якими було надано такі пільги, вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України. Вина ОСОБА_1 доведена належним чином зібраними доказами, протоколом про адміністративне правопорушення. Розгляд справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ним ст. 485 МК України відбувся відповідно вимог чинного законодавства. Тому, на підставі викладеного просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Дослідивши надані матеріали, суд встановив наступні обставини.

Під час обробки листа Чернігівської митниці ДФС встановлено, що 21.06.2017 року ОСОБА_1 через пункт пропуску «ОСОБА_4 – ОСОБА_5» митного поста «Нові Яриловичі» Чернігівської митниці ДФС ввезено на митну територію України автотранспортний засіб «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, по смузі руху «зелений коридор».

Транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 перетнув митний кордон України на підставі довіреності, виданої 20.906.2017 року МП «Анмедос транспортас» в особі директора ОСОБА_3, яке розташовано в м. Каунас Литовської Республіки.

Метою переміщення транспортного засобу через митний кордон України ОСОБА_1 вказав транзит до Російської Федерації, з наданням пільг щодо сплати митних платежів на загальну суму 240 226,09 грн.

25.10.2017 року в відношенні ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол про порушення митних правил № 0127/70000/17 у відношенні гр. ОСОБА_1 за ознаками ст. 485 МК України.

З відповідей на запит від 24.11.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 транспортний засіб з території України не вивезений та перебуває на її території.

ОСОБА_1 неодноразово викликався до Донецької митниці ДФС належним чином, але на жодний з викликів не з’явився, про причини неявки відповідача не повідомив.

Відповідно до висновку № 2633 судової автотоварознавчої експертизи Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз від 11.12.2017, вартість транспортного засобу «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, становить 2 999,00 євро, що, відповідно до курсу валют, встановленого Національним Банком України на 21.06.2017, складає 87 104,49 грн.

23.01.2018 року постановою заступника начальника Донецької митниці ДФС ОСОБА_2 – начальника Управління ПМП та МВ, №0170/70000/17 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України, накладено адміністративне стягнення в вигляді штрафу на користь держави в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, яка складає 720678,27 грн.

Відповідно до статті 485 Митного кодексу України заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом (ст. 381 МК України).

Вимоги та обмеження для митного режиму транзит визначені главою 17 МК України.

Відповідно до ст. 90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Метою транзиту товарів є переміщення їх між двома органами доходів і зборів без будь-якого використання.

Також транзит передбачає переміщення товару без сплати митних платежів, тобто з пільгою. Пільга у вигляді умовного звільнення від сплати митних платежів діє протягом строку транзиту.

Згідно з ч. 1 ст. 93 МК України товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні не використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту та повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного ст. 95 МК України.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 95 МК України встановлено строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту – 10 діб (у разі перевезення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб).

Згідно з вимогами ст. 102 МК України митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення за межі митної території України або їх оформленням у інший митний режим, відмінний від митного режиму транзиту.

Ст. 265 МК України передбачено, що декларантами можуть бути громадяни під час переміщення через митний кордон України транспортних засобів особистого користування після досягнення ними 16-ти річного віку.

Відповідно до ст. 71 МК України, декларант має право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом. Поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.

Особливості пропуску та оподаткування товарів, в тому числі транспортних засобів особистого користування, що переміщуються через митний кордон України громадянами, встановлені розділом ХII МК України.

Згідно з ч. 1 ст. 381 МК України громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.

Митний контроль та митне оформлення транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України громадянами, здійснюється відповідно до Наказу Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118 із змінами та доповненнями, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 р. за № 1428/11708, яким затверджено Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України (далі – Правила). До переліку документів, які власник транспортного засобу або вповноважена ним особа пред’являє митному органу під час переміщення транспортного засобу через митний кордон України для митного контролю та оформлення, встановленого п.7 Правил, включені оригінали таких документів:

- що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним;

- реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;

- паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо.

Ст. 459 МК України передбачено, що суб’єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами – посадові особи підприємств.

Згідно з ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідальність за вчинення порушення митних правил несе у повному обсязі декларант.

Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за № 1428/11708, встановлено, що обставини непереборної сили – це смерть власника ТЗ; стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря, проток, портів тощо, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів); військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується ТЗ; страйк; злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника ТЗ; дорожня пригода за участю ТЗ, яка спричинила повне або часткове його пошкодження; неможливість подальшого руху ТЗ, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров'ю людей або навколишньому середовищу; інші схожі за характером обставини чи події.

Відповідно до ч.1 ст.192 МК України, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов’язаний:

1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання;

2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

Розділом VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року № 657 (далі – Порядок № 657), визначено порядок документального підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили.

Відповідно до п.2 розділу VIII Порядку № 657:

аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв’язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили – часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Згідно з п.3 розділу VIII Порядку № 657, залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п.5 розділу VIII Порядку № 657, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Наведені правові норми не свідчать про визнання будь-якої технічної несправності автомобіля аварією або дією обставин непереборної сили. Крім того, факт технічної несправності транспортного засобу не унеможливлює його вивезення за межі митної території України, зокрема, за допомогою інших способів та засобів.

Під час ввезення на митну територію України 21.06.2017 транспортного засобу марки «AUDI A4», реєстраційний номер LT JTJ675, ідентифікаційний номер (VIN) WAUZZZ8E92A174810, гр. ОСОБА_1 було подано для митного контролю свідоцтво про реєстрацію вказаного транспортного засобу Литовської Республіки № Н 282058, довіреність МП «Анмедос транспортас» (МВ «Anmedos transportas») від 20.06.2017 на право користування вказаним транспортним засобом та паспорт громадянина України ВЕ 957071.

Також гр. ОСОБА_1 було подано митну декларацію для письмового декларування товарів, які переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов’язаних з провадженням підприємницької діяльності від 21.06.2017, форму якої затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 431.

Зазначену декларацію гр. ОСОБА_1 заповнив власноручно, при цьому обрав мету переміщення вказаного транспортного засобу – «транзит», напрямок слідування – «Білорусь–Росія», про що свідчить його особистий підпис.

ОСОБА_1 не заперечується факт невиконання обов’язку щодо вивезення транспортного засобу з митної території України або поміщення його в інший митний режим.

Надані позивачем документи вказують лише на те, що автомобіль з 26.06.2017 по 13.03.2018 перебував на ремонті, та жодних доказів того, що ремонт проводився в результаті аварії або дії обставин непереборної сили, дані документи не містять.

Позивач фактично визнає порушення ним 10-ти денного строку транзитного переміщення вказаного транспортного засобу, при цьому вважає що це порушення сталося внаслідок його несправності, яка виключає притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Згідно з ч. 8 ст. 494 МК України, примірник протоколу протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою (місце проживання або фактичного перебування). Протокол вважається врученим навіть у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею адресою або місце проживання чи фактичного перебування, назване нею, є недостовірним.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 вказав адресу своєї реєстрації: АДРЕСА_1. Вищезазначена адреса реєстрації зазначена також у адміністративному позові гр. ОСОБА_1, підтверджена також довідкою ЦНАП Маріупольської міської ради.

За вказаних обставин, дії та рішення заступника начальника Донецької митниці ДФС ОСОБА_2 – начальника Управління ПМП та МВ. є правомірними, а оскаржувана постанова скасуванню не підлягає.

Керуючись на підставі ст. ст.12, 19, 72, 90, 241, 243, 293, 295, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України – відмовити.

На рішення може бути подана апеляція до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 30-ти денний строк з дня його проголошення.

Суддя: Пантелєєв Д. Г.