Постанова № 77159029, 17.10.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
816/1481/18
Номер документу
77159029
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1481/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Жигилія С.П.

суддів: Перцової Т.С. , Любчич Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2018 (суддя С.С. Сич, м. Полтава, повний текст складено 23.06.18) по справі № 816/1481/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Полтавській області) в якому, з урахуванням уточнень, просила суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати належної позивачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату належної позивачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язати відповідача у відповідності до положень статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ здійснити розрахунок та компенсацію позивачу втрати частини доходів у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати в розмірі, встановленому чинними нормативно-правовими актами України за період з 01.01.2016 по 31.03.2018.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 червня 2018 року по справі № 816/1381/18 та прийняти рішення в частині визнання протиправною бездіяльності виплати належної позивачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язати відповідача здійснити виплату належної позивачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язати відповідача у відповідності до положень ст.. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та Закону України «Про компенсацію громадянам страти частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ здійснити розрахунок та компенсацію позивачеві втрати частини доходів у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати в розмірі, встановленому чинними нормативно-правовими актами України; стягнути на її користь судові витрати за сплату судового збору; при розгляді справи врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 15.02.2018 № 820/6514/17.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги вказує, що довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 04.05.2017 №4/1332 станом на 01 січня 2016 року було направлено до Головного управління пенсійного фонду у Полтавській області у травні 2017 р. Проте відповідач, ігноруючи положення п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, не провів відповідного перерахунку та виплати належної мені пенсії починаючи з 01 червня за період з 01.01.2016 р., чим допустив протиправну бездіяльність. Постанова Кабінету Міністрів України № 103 набрала чинності з 21.02.2018 р., саме тому ніяким чином не впливала на виконання відповідачем своїх обов'язків передбачених законодавством з приводу перерахунку та виплати належної позивачеві пенсії. Стверджує, що невиплата належної позивачеві пенсії сталася з вини Головного управління пенсійного фонду України у Полтавській області, у зв'язку з чим, з огляду на приписи ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, вважає, вважаю, що відповідач зобов'язаний здійснити компенсацію втрати частини доходів через порушення встановлених строків їх виплати.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними в справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що позивачу - ОСОБА_1, призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 44/.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017, який отримано Пенсійним фондом України 28.03.2017, повідомлено про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) /а.с. 69/. На адресу Головного управління МВС України у Полтавській області надіслано списки осіб для видачі довідок, копія витягу з якого стосовно ОСОБА_3 (ОСОБА_1) наявна у матеріалах справи /а.с. 70/.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України у Полтавській області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 04.05.2017 №4/1332 станом на 01 січня 2016 року /а.с. 30/.

Згідно з цією довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області від 04.05.2017 №4/1332, виданою ОСОБА_3, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою: заст. нач. від. в особл. важл. справ. упр. по боротьбі зі злоч. в сфері ринков. екон. струк. та приват. ГУДСБЕЗ становить: посадовий оклад - 3800,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 3000,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570 грн., премія(80,92 %) - 7744,04 грн, всього - 17314,04 грн.

28.03.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про проведення перерахунку пенсії /а.с. 31, 63/.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.04.2018 вих. №2829/03-24/1 позивача повідомлено про те, що після надходження довідки, яка відповідає пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, позивачу буде проведено перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку. Виплату перерахованої пенсії буде проведено з 01.01.2018. Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 /а.с. 33, 64/.

У подальшому Ліквідаційна комісія УМВС України у Полтавській області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 25.03.2018 №4/1332 /а.с. 76/ про те, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського: заступник начальника від. в особл. важл. справ. упр. по боротьбі зі злоч. в сфері ринков. екон. струк. та приват. ГУДСБЕЗ становить: посадовий оклад - 3800,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 3000,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570 грн., премія (83,55 %) - 7995,74 грн, всього - 17565,74 грн.

13.04.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, що підтверджується витягом із системи перегляду перерахунків та виплат пенсій деяких категоріям громадян, копія витягу з якого наявна у матеріалах справи /а.с. 82/.

Вказаний перерахунок здійснено на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Полтавській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 25.03.2018 №4/1332, що підтверджується розрахунком пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 65/.

Як вбачається з копії протоколу за пенсійною справою 1603004956 /а.с. 77/, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з грошового забезпечення для обчислення пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 25.03.2018 №4/1332. Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 зазначена в сумі 58170,08 грн.: з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно: 1211,88 грн., з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми: 2423,75 грн. /а.с. 77/.

Вважаючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області допущено бездіяльність щодо здійснення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості, оскільки обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникає у відповідача лише 01.01.2019, враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (у редакції, що діяла до 24.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Разом з цим слід зазначити, що 24 лютого 2018 року набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" п. 3 якої визначено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Отже, Постановою № 103 визначено обов'язок відповідача проводити виплату перерахованих з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою № 103 з 01.01.2019.

Згідно із п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45.

У зв'язку з зазначеним, Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 року за №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, що на виконання ч.3 постанови КМУ №103, Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року та враховуючи вищевикладене, вважає неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розміри грошового забезпечення визначеного, які були видані раніше.

У подальшому, Ліквідаційна комісія УМВС України у Полтавській області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 25.03.2018 №4/1332.

13.04.2018 на виконання вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/1332 від 25.03.2018 /а.с. 76/, згідно якої розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії становить 17565,74 грн., тобто є більшим за розмір грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/1332 від 04.05.2017 - 17314,04 грн. /а.с. 67/.

Отже, позивачу 13.04.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, у тому числі, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що, у свою чергу, свідчить про виконання державою взятих на себе зобов'язань щодо проведення перерахунку та виплати військовим пенсіонерам та прирівняним до них особам пенсії, обчисленої з розміру грошового забезпечення поліцейських.

Що стосується встановлення постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, колегія суддів вважає помилковими твердження позивача про відсутність підстав для застосування положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", оскільки вказана постанова не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише встановлює порядок такої виплати, з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить статті 116 Конституції України, відносно повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

При цьому, вказана Постанова № 103 також не ставить під сумнів право позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року, тому як остання розповсюджує свою дію на правовідносини, саме з 01.01.2016 року (п. 3 останньої), в той же час, остання лише встановлює відповідний порядок проведення таких виплат.

Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 встановлено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Конституційний Суд України у рішенні від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначив, що держава, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що станом на дату розгляду справи, відповідачем в повній мірі виконано передбачений законом обов'язок щодо перерахунку позивачу пенсії з огляду на зміну розмірів грошового забезпечення та проведення відповідних виплат у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

При цьому, як свідчать матеріали справи, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, із якого здійснено перерахунок, становить 17565,74 грн. /а.с. 76/, тобто є більшим у порівнянні із передбаченим довідкою від 04.05.2017 № 4/1332 /а.с. 67/. Підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки від 04.05.2017 № 4/1332 відсутні з огляду на приписи пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Оскільки обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникає у відповідача лише 01.01.2019, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що право позивача у спірних правовідносинах відповідачем не порушено, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо здійснення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, у суду відсутні.

Щодо посилання позивача на рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, колегія суддів зазначає, що після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, якою встановлено порядок виплати раніше призначених пенсій працівникам органів внутрішніх справ, а тому висновки Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 не підлягають застосуванню під час розгляду цієї справи.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у відповідності до положень статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ здійснити розрахунок та компенсацію позивачу втрати частини доходів в зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати в розмірі, встановленому чинними нормативно-правовими актами України за період з 01.01.2016 по 31.03.2018, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (надалі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).

Згідно із ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Зі змісту вказаних норм слідує, що їх дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

У п. 4 Порядку закріплено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17), від 03.07.2018 (справа № 521/940/17), від 18.07.2018 (справи №№ 185/515/16-а(2-а/185/5/17), 490/6755/15-а) від 15.08.2018 (справа № 653/3356/17) та від 05.10.2018 (справа № 162/787/16-а).

Разом з цим, колегія суддів зазначає, що первинною умовою нарахування компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати є наявність вини відповідача.

Як було зазначено вище, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлені строки виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 починаючи з 01.01.2019.

Вказана постанова є чинною на час розгляду справи та підлягає застосуванню відповідачем.

Таким чином, строк виплати перерахованої пенсії позивачеві за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 станом на час розгляду даної справи не настав, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для нарахування компенсації втрати частини доходів внаслідок порушення строків виплати пенсії позивачу.

Разом з цим судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 перерахована 13 квітня 2018 року, що підтверджується витягом з системи перегляду перерахунків та виплат пенсій деяким категоріям громадян /а.с. 80, 82/, та зарахована на картковий рахунок пенсіонера - 17 квітня 2018 року, що підтверджується витягом з системи щодо виплат пенсії /а.с. 79/.

В той же час, компенсація передбачена у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати громадянам нарахованих доходів (стаття 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати").

Оскільки в даному випадку нараховані позивачу кошти були виплачені у період менший за один календарний місяць, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для виплати компенсації втрати частини доходів та задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2018 по справі № 816/1481/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова Л.В. Любчич