
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
16 жовтня 2018 рокум. ПолтаваСправа № 440/3568/18Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (в особі його комісії з вирішення питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій для відшкодування витрат на оплату житолово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання) прийняте у вигляді протоколу комісії від 30.02.2018 №06-К в частині відмови у призначені субсидії ОСОБА_1 з січня 2018 року; визнання протиправним та скасування рішення управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 20.03.2018 про відмову у наданні ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2018 року за адресою: м. Кременчук, тупик Самойловський, 5; зобов'язання виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (в особі його комісії з вирішення питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій для відшкодування витрат на оплату житолово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання) прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: м. Кременчук, тупик Самойловський, 5 та зобов'язання управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: м. Кременчук, тупик Самойловський, 5.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другої статті 132 вказаного Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною 2 цієї статті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому абзацом 2 частини третьої статті 6 того ж Закону встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивачем заявлено чотири вимоги немайнового характеру (про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити дії).
Отже, судовий збір за подання цього позову складає 2819,20 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб х4/.
До позовної заяви документ про сплату судового збору позивачем не додано.
Натомість надано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване майновим станом позивача і підтверджене довідкою ТОВ "Малокахнівський кар'єр" від 01 жовтня 2018 року №93 про розмір заробітної плати ОСОБА_2 за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року.
Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із частиною першою статті 8 вказаного Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що суд може звільнити від сплати судового збору сторону за певних умов у разі, якщо її майновий стан є таким, що утруднює виконання цього обов'язку у повному обсязі.
Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
У підтвердження незадовільного майнового стану та суми річного доходу, 5 відсотків якого за календарний рік нижче за розмір судового збору за подання цієї позовної заяви, позивачем до клопотання додано ТОВ "Малокахнівський кар'єр" від 01 жовтня 2018 року №93 про розмір заробітної плати ОСОБА_2
Разом з тим, позивачем не надано доказів того, що ТОВ "Малокахнівський кар'єр" є основним його місцем роботи, отже отримана на вказаному товаристві заробітна плата може бути не єдиним доходом позивача, а тому суд вважає, що достатніх доказів на підтвердження свого майнового стану позивачем не надано (у даному випадку не надано відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року, довідки управління праці та соціального захисту населення про розмір допомоги отриманої переміщеними особами на проживання за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року).
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору буде вирішено судом при відкритті провадження у справі.
Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду документа про сплату судового збору в розмірі 2819,20 грн. (за реквізитами: Отримувач: УДКСУ у м. Полтаві, код ЄДРПОУ 38019510, Банк: Казначейство України (ЕАП) МФО: 899998, Розрахунковий рахунок: 34319206084011, КЕКД: 22030101, Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний) або доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору (відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року, довідки управління праці та соціального захисту населення про розмір допомоги отриманої переміщеними особами на проживання за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року та іншого).
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Бойко