Рішення № 77151905, 16.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2018
Номер справи
1240/2497/18
Номер документу
77151905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

11.5

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2497/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – позивач, ГУПФУ в Луганській області) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі – відповідач, УДВС ГТУЮ у Луганській області), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 08.08.2018 головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн. у виконавчому провадженні ВП № 56056693.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.03.2018 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1 відкрите виконавче провадження №56056693 з примусового виконання виконавчого листа №812/2071/17, виданого 16.03.2018 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 №268», та довідки № 6012-ЛК від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Луганській області починаючи з 1 січня 2016 року, яка отримана позивачем 30.03.2018.

Листом №4490/03-01 від 05.04.2018, №6542/07 від 22.05.2018 та №5918/07 від 10.05.2018 позивач повідомив відповідача про те, що на виконання ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11,2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 №268» ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Доплату за період з 01.01.2018 по 01.04.2018 перераховано на поточний рахунок пенсіонера в АТ «Ощадбанк» в квітні 2018 року. Доплату до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ОСОБА_2 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова №103).

Також було повідомлено, що довідка №6012-ЛК від 30.06.2017 року, відповідно до якої необхідно проводити перерахунок пенсії, є недійсною, про що зазначає лист ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 13.04.2018 №вдз/47.

На виконання Постанови №103 на ім’я ОСОБА_2 була видана нова довідка від 21.03.2018 №5005-ЛК, відповідно до якої проведено перерахунок пенсії.

08.08.2018 головним державним виконавцем Галушка М.В. винесена постанова про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду на позивача на підставі ст.63, 75 ОСОБА_3 України «Про виконавче провадження" накладено штраф у розмірі 10200,00грн., яка отримана позивачем 13.08.2018.

На час винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу 08.08.2018 рішення суду про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії було виконано головним управлінням та частково здійснено доплату, оскільки ОСОБА_2 пенсія нараховується та виплачується відповідно до ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

ГУПФУ в Луганській області не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов’язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому інші кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в ГУПФУ в Луганській області відсутні.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області знаходиться виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 № 812/2071/17 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_3 України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 № 268", та довідки № 6012-ЛК від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Луганській області починаючи з 1 січня 2016 року.

27.03.2018 державним виконавцем, керуючись вимогами ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження”, винесена постанова про відкриття виконавчого провадження.

Державним виконавцем відповідно до ст. 18 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” направлена вимога боржнику щодо стану виконання рішення суду та попереджений про наслідки невиконання рішення суду.

На адресу відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Луганській області надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що рішення суду не виконано.

12.06.2018 державним виконавцем відповідно до ст. ст. 63, 75 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” винесена постанова про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн. Копію постанови направлено боржнику для виконання.

08.08.2018 державним виконавцем відповідно до ст. ст. 63, 75 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” винесена постанова про накладення штрафу на боржника у розмірі 10 200 грн. Копію постанови направлено боржнику для виконання.

Станом на 12.09.2018 боржником рішення суду не виконано.

УДВС ГТУЮ у Луганській області зазначає, що відсутність коштів у Головному управлінні пенсійного фонду України в Луганській області не доводить поважність причин невиконання судового рішення.

Таким чином, накладаючи штраф постановою від 24.05.2018 на ГУПФУ в Луганській області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Вважає, що жодних законних підстав для задоволення позову не існує. Обставини, на які посилається позивач, є необґрунтованими.

Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судом по справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 адміністративний позов залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків протягом 5-ти днів з дати отримання даної ухвали (а.с. 22-23).

Ухвалою від 10.09.2018 відкрите провадження у справі, постановлено розглядати у відкритому судовому засіданні (а.с. 1-2).

Ухвалою суду від 14.09.2018 за клопотанням представника позивача зупинене провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 812/1813/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу (а.с. 91-92).

Ухвалою суду від 14.09.2018 провадження у даній справі поновлене.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 видано виконавчий лист №812/2071/17 від 16.03.2018 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_3 України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 № 268", та довідки № 6012-ЛК від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Луганській області починаючи з 1 січня 2016 року (а.с. 42).

27.03.2018 постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1 відкрите виконавче провадження №56056693 по виконавчому листу №812/2071/17, виданому 16.03.2018 Луганським окружним адміністративним судом (арк. спр. 44).

Листами ГУПФУ в Луганський області від 05.04.2018 №4490/03-01, від 22.05.2018 №6542/07 та від 10.05.2018 №5918/07 повідомлено відповідача про те, що на виконання ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11,2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 №268» ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Доплату за період з 01.01.2018 по 01.04.2018 перераховано на поточний рахунок пенсіонера в АТ «Ощадбанк» в квітні 2018 року. Доплату до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ОСОБА_2 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Довідка №6012-ЛК від 30.06.2017 року, відповідно до якої необхідно проводити перерахунок пенсії, є недійсною про що зазначає лист ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 13.04.2018 №вдз/47. На виконання Постанови №103 на ім’я ОСОБА_2 була видана нова довідка від 21.03.2018 №5005-ЛК, відповідно до якої проведений перерахунок пенсії (а.с. 45-57).

12.06.2018 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1 винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання боржником судового рішення (а.с. 59).

08.08.2018 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_4 винесена постанова про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання боржником судового рішення (а.с. 63).

Рішенням Луганського оружного адміністративного суду від 02.08.2018 по справі № 812/1813/18 у задоволенні адміністративного позову головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018 апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі № 812/1813/18 – залишено без задоволення. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі № 812/1813/18 – залишено без змін.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. (частина 2 статті 371 КАС України)

Статтею 1 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому ОСОБА_3 органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим ОСОБА_3, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього ОСОБА_3, а також рішеннями, які відповідно до цього ОСОБА_3 підлягають примусовому виконанню.

Положеннями статті 2 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням, зокрема, обов'язковості виконання рішень.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження”, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 26 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” (ОСОБА_3 №1404-VIII) виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього ОСОБА_3 - за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню). (ст. 26 ОСОБА_3 №1404-VIII)

У відповідності до статті 63 ОСОБА_3 №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього ОСОБА_3, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина 2 ОСОБА_3 №1404-VIII)

Відповідно до ст. 75 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу норм чинного законодавства слідує, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду та постанови про відкриття провадження без поважних причин у визначений строк.

Відповідно до частини 1 статті 18 ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим ОСОБА_3 заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

В частині третій вказаної статті наведений перелік дій, які має право вчиняти державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього ОСОБА_3; звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення у випадках, передбачених цим ОСОБА_3, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом тощо.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області вимоги виконавчого документа у встановлений законом строк в повному обсязі виконані не були, у зв'язку з чим на позивача (боржника) накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду.

В якості підстави неможливості виконання рішення суду у повному обсязі відповідачем зазначено посилання на постанову КМУ № 103 від 21.02.2018, якою було визначено порядок проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.

Вказані вище доводи позивача судом визнаються незмістовними з огляду на таке.

Аналіз змісту Постанови КМУ № 103 дає підстави для наступних висновків суду.

Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із ОСОБА_3 № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.

Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із ОСОБА_3 № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2016 по 24.02.2018, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_3 № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок №45).

Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.

Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.

Однак суд зазначає, що нормами ОСОБА_3 № 2262 зовсім не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).

Статтею 11 ОСОБА_3 № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_3, ОСОБА_3 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_3 та ОСОБА_3 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 ОСОБА_3 № 2262.

Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_3 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_3 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, частиною 4 ст. 63 ОСОБА_3 № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно «перерахунку» усіх призначених за цим ОСОБА_3 пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3.

Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_3 № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри «виплати» перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21.02.2018 № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_3 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_3 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

ОСОБА_3 № 2262 (а саме –ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 р. №103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_3, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_3.

Як наслідок, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 113 Конституції України, ст. ст. 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 відносно умов, порядку та розмірів виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 ОСОБА_3 № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.

У межах даної справи орган Пенсійного фонду здійснив перерахунок та зобов'язаний здійснити виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки такий обов’язок визначений як ОСОБА_3 № 2262, так і чинним судовим рішенням.

За викладених обставин застосування приписів постанови № 103 є безпідставним та суперечить вимогам як спеціального ОСОБА_3 України “Про виконавче провадження”, який регулює порядок примусового виконання судового рішення, так і ОСОБА_3 № 2262.

Посилання позивача як на підставу для задоволення заявлених вимог на висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, є незмістовним, оскільки позивачем не надано належних доказів відсутності достатнього фінансування та доказів своєчасного звернення до компетентних органів в цілях виділення коштів для виконання рішення суду. Тому по даній адміністративній справі висновки Верховного Суду по вказаній справі не застосовуються.

Посилання позивача як на підставу для задоволення заявлених вимог на лист №6614/07 від 23.05.2018 щодо неможливості виконання судового рішення у зв’язку із відсутністю в головному управлінні примірника Довідки №82/16421 є незмістовним, оскільки відповідно до змісту виконавчого листа (а.с.54) та постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с.56) Довідка №82/16421 не зазначена в якості обов’язкової умови виконання судового рішення.

Крім того, статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яким позивач (боржник) не скористався та не надав ніяких доказів звернення до суду.

Посилання позивача як на підставу для задоволення заявлених вимог на відсутність в постанові про накладення штрафу достатнього обґрунтування в мотивувальній частині є незмістовним, оскільки за своїм характером таке порушення має формальний характер. Натомість, судом перевірені підстави невиконання судового рішення, надана відповідна юридична оцінка, яка свідчить про те, що позивачем не були вжиті усі передбачені діючим законодавством заходи для виконання судового рішення.

Таким чином, накладаючи штраф постановою від 08.08.2018 на ГУПФУ в Луганській області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Відтак, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_4 від 08.08.2018 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу в розмірі 10200,00 грн. у виконавчому провадженні №56056693 судом визнаються необґрунтованими, у зв’язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.

Питання по судових витратах судом не вирішується, оскільки рішення прийнято не на користь позивача.

Керуючись статтями 241-245, 250, 287 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови від 08.08.2018 головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_4 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу в розмірі 10200 грн. у виконавчому провадженні № 56056693 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя ОСОБА_5