
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/3709/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:
визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-УІІІ, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 91-02727 від 13.07.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, протиправною;
зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-УІІІ, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 91-02727 від 13.07.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, починаючи з 01.01.2016.
Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області підготовлено довідку за №91-02727 від 13.07.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 18.01.2018 року №4270/С-20/12.03.-06 повідомив позивача про те, що перерахунок та виплата пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що у правовій державі органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань. Просить позов задовольнити повністю.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 листом від 07.04.2017 № 3912/03-31 скеровано списки осіб до ліквідаційної комісії головного управління МВС України у Львівській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла довідка за № 91-02727 від 13.07.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Окрім того, Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а тому, перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таким чином, управлінням виконано вимоги чинного законодавства щодо перерахунку пенсій колишнім міліціонерам. Також, зазначає відповідач, його відповідь на заяву позивача надана в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», стала підставою для звернення до суду. Дана відповідь не породжує певних правових наслідків, а носить лише інформаційний характер і не набуває статусу рішення в розумінні п.1 ч.1 ст.19 КАС України. Окрім того, відповідач зазначає, що ним на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням довідки від 20.03.2018 року за №91-02727, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року. Доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 9883 грн. 68 коп. виплачена в квітні 2018 року. Станом на 01.04.2018 року основний розмір пенсійної виплати становить 9359 грн. 80 коп.
Ухвалою від 17.09.2018 року було відкрито спрощене підготовче провадження у справі.
Ухвалою від 17.10.2018 року позов було залишено без розгляду в частині визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка знайшла своє відображення в листі від 18.01.2018 року №4270/С-20/12.03.-06, щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області за № 91-02727 від 13.07.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, давши їм оцінку, суд виходив з наступного.
Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.07.2017 року за № 91-02727, станом на 01.01.2016 року. Згідно з цією довідкою, наказом за №52 о/с від 27.02.2013 року позивач звільнений з 28.02.2013 року у відставку за віком.
Оскільки пенсія позивачеві відповідачем не перераховувалась, позивач 29.12.2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом відповідача від 18.01.2018 року №4270/С-20/12.03.-06 за результатами розгляду вищевказаної заяви позивача повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Заявою від 02.08.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача про здійснення перерахунку пенсії.
Відповідач листом від 20.08.2018 року за №3699/С-20/07.05.-06 повідомив позивача про неможливість проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 13.07.2017 року за № 91-02727. При цьому, повідомив позивача, що йому здійснено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням довідки від 20.03.2018 року за №91-02727.
Не погоджуючись з вищенаведеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
З врахуванням того, що ухвалою від 17.10.2018 року позов частково було залишено без розгляду, суд розглядає даний спір в межах позовних вимог, які стосуються бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії, відображеної у листі від 20.08.2018 року за №3699/С-20/07.05.-06.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.4 ст.63 даного Закону (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Пунктом 5 цієї ж постанови передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за №45.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 20.03.2018 року за №91-02727.
Дані обставини підтверджуються також наявними в матеріалах справи розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії та розпорядженням про перерахунку пенсії.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що при здійсненні перерахунку пенсії органом Пенсійного Фонду України було збережено 95% розмір грошового забезпечення позивача, з якого нараховується пенсія.
З огляду на викладене, суд вважає, що станом на час розгляду справи в суді, право позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року реалізовано відповідачем в повному обсязі у відповідності чинного на даний час законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 17 жовтня 2018 року.
Суддя Мартинюк В.Я.