
Справа № 1540/4037/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2018 року о 11 год. 26 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання – Закуріної А.М.,
за участю
від позивача – ОСОБА_1- за довіреністю
від відповідача - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 38017120, місцезнаходження: 65058, м. Одеса, проспект Шевченка,12) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Прогрес-Плюс» (код ЄДРПОУ 26542626, місцезнаходження: 66800, Одеська обл., смт. Ширяєве, вул. Калініна,64) про зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 10 серпня 2018 року надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 38017120, місцезнаходження: 65058, м. Одеса, проспект Шевченка,12) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Прогрес-Плюс» (код ЄДРПОУ 26542626, місцезнаходження: 66800, Одеська обл., смт. Ширяєве, вул. Калініна,64) про зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держекоінспекцією за результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Прогрес-Плюс» складено акт перевірки, в якому зафіксовано, що господарська діяльність відповідача в порушення норм законодавства України здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Враховуючи виявлені в ході проведення перевірки порушення, існують підстави застосування заходів реагування у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання відповідного дозволу.
Ухвалою суду від 15 серпня 2018 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі №1540/4037/18 та відповідачу запропоновано протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
На відкритому судовому засіданні, призначеному на 13 вересня 2018 року, суд на місці ухвалив відкласти судове засідання на 12.10.2018 року, у зв’язку з першою неявкою відповідача, належним чином повідомленого, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. 37).
На відкрите судове засідання, призначене на 12 жовтня 2018 року відповідач повторно не з’явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Також, на пропозицію суду, викладену в ухвалі від 15 серпня 2018 року, відповідач не надав суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження своїх заперечень.
Тому, керуючись приписами ст. 205 КАС України, суд вирішив розглядати справу за відсутністю відповідача, на підставі наявних у справі матеріалів.
На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
На підставі наказу №451 від 26.06.2018 року «Про проведення планової перевірки», направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Одеській області ОСОБА_2 у період з 06.07.2018 року по 13.07.2018 року проведено перевірку ТОВ «Агрофірма «Прогрес-Плюс», за наслідками якої складено акт за результатами проведення планового (позапланового заходу) державного нагляду (контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення охорони природних ресурсів №67/10.
Відповідно до висновку акту перевірки встановлені такі порушення, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; не проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; не ведеться первинний облік кількості водовикористання: відсутній лічильник кількості водовикористання; відсутній журнал обліку водовикористання; відсутні огорожі зон санітарної охорони артсвердловини; наявна артсвердловина, що не прокачується, не заштамповано (не ліквідовано) не придатну для експлуатації свердловину на воду; підприємство не дотримується умов дозволу на спеціальне водокористування: утримувати санзони артсвердловин у відповідності до вимог чинного законодавства; вести облік водовикористання; не ведеться контроль за якістю води з артсвердловин; наказом по підприємству не призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; не розроблено план заходів щодо роботи у сфері поводження з відходами; не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються та видаляються, не оформлено та не ведеться журнал-1 ВТ (відходи); не проведено інвентаризацію відходів, що утворюються на підприємстві, не визначено склад і властивості відходів, що утворюються ступінь їх небезпечності для навколишнього природнього середовища; не складається статистична звітність щодо поводження з відходами; зберігання та видалення відходів здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства: не заключено договори на передачу відходів на переробку або утилізацію, відсутні акти виконаних робіт щодо передачі відходів, допускається змішування відходів: не здійснюється моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів, чим порушені вимоги Закону України «Про відходи».
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає ОСОБА_3 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V " від 05.04.2007 року (надалі ОСОБА_3 № 877-V).
Частиною четвертою статті 4 Закону України № 877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України № 877-V, у сфері господарської діяльності, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною сьомою статті 7 цього Закону України передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Так, суд встановив, що за результатами перевірки ТОВ «Агрофірма «Прогрес-Плюс» зафіксовано, що товариством здійснюється господарська діяльність без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Законом України Про охорону атмосферного повітря» 16 жовтня 1992 року N 2707-XI встановлено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.
ОСОБА_3 спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
ОСОБА_3 визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.
Так, відповідно до ч. ч. 5,6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 12 цього Закону передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, визначені Законом України «Про відходи» від 05.03.1998р.187/98-ВР.
Обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами визначені ст.17 Закону України «Про відходи», відповідно до п. «в», «є», «г» якої суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ч.ч.6,7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007р. № 877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема, Державна екологічна інспекція в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Матеріалами справи підтверджено, що в ході перевірки встановлено наявність сіносховище, складів різного призначення, зерноочощувані комплекси (ЗАВи), критий тік, склад ПММ тощо, що є потенційними стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Між тим, в ході перевірки встановлено, що ТОВ «Агрофірма «Прогрес-Плюс» здійснює свою господарську діяльність без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Зроблені висновки зафіксовані в акті перевірки №67/10, який підписаний та отриманий директором ТОВ «Агрофірма «Прогрес-Плюс» ОСОБА_4 у присутності якої проводилась перевірка без заперечень.
Суд встановив, що підтверджено матеріалами справи, що жодних зауважень щодо встановлених порушень в акті перевірки відповідачем не зазначено.
Також суд встановив, що відповідач не усунув порушення, викладені в акті перевірки №67/10, що не заперечується позивачем.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 зазначеної статті Кодексу, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, виходячи з того, що обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті в повному обсязі, керуючись приписами ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що докази на понесення таких витрат відсутні, з відповідача жодні судові витрати не належать стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Державної екологічної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 38017120, місцезнаходження: 65058, м. Одеса, проспект Шевченка,12) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Прогрес-Плюс» (код ЄДРПОУ 26542626, місцезнаходження: 66800, Одеська обл., смт. Ширяєве, вул. Калініна,64) про зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, - задовольнити повністю.
Зупинити господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Прогрес-Плюс» (код ЄДРПОУ 26542626, місцезнаходження: 66800, Одеська обл., смт. Ширяєве, вул. Калініна,64) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295,297, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 17» жовтня 2018 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.