
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4683/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Бондара В.О.
суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньої дитини ОСОБА_4 на рішення Харківського окружного адміністративного суду, від 19.07.2018, суддя Білова О.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004 повний текст складено 19.07.18 по справі № 820/4683/18
за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньої дитини ОСОБА_4
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради
про зобов'язання вчинити певні дії,,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньої дитини ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі по тексту - УПСЗН адміністрації Московського району ХМР, відповідач), в якому просив зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради здійснити перерахунок призначеної 11.01.2018 року його сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, починаючи з 01 січня 2018 року із збільшенням на 1000,00 гривень щомісяця, виходячи з розрахунку збільшення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на 250,00 грн на малолітню ОСОБА_2, на 250,00 грн на малолітню ОСОБА_3, на 500,00 грн на неповнолітню ОСОБА_4.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньої дитини ОСОБА_4, до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року та задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги останній зазначає, що судом першої інстанції були проігноровані приписи роз'яснення Міністерства соціальної політики України у листі від 27.03.2018 року № 1330/0/112-18/206, в якому йдеться, що якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї буде нижчим від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї (5957, 34 грн.) сім'я матиме право на державну соціальну допомогу.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працює, зареєстрований як безробітний в Харківському МЦЗ з 27.09.2016 року, його дружина, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, не працює, зареєстрована як безробітна в Харківському МЦЗ з 21.09.2017 року. Родина має трьох неповнолітніх дітей:
- ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3;
- ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4;
- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населения адміністрації Московського району Харківської міської ради з січня 2014 року та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
За заявою ОСОБА_1 відповідачем 11 січня 2018 року було прийняте рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 в сумі 5468,01 (п'ять тисяч чотириста шістдесят вісім гривень і одна копійка) грн.
Позивач не погоджується із вказаним розміром допомоги, вважає, що відповідач не збільшив суму допомоги на 250 грн. на малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також на 500 грн. - на неповнолітню ОСОБА_4.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради було збільшено розрахунковий розмір допомоги та правомірно визначено остаточний розмір в сумі 5468 грн.01 коп.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для cім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України i затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний piк.
Для кожної дитини (крім дитини з інвалідністю), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини з інвалідністю, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, i запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є особами з інвалідністю I або II групи, - на 20 відсотків.
Розмір державної соціальної допомоги збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250 гривень, на кожну дитину віком від 13 до 18 років - на 500 гривень.
Максимальний розмір державної соціальної допомоги з урахуванням збільшення її розміру на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпеченої ciм'ї, не може перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї.
Таким чином, порядок розрахунку суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям передбачає наступне: у разі якщо різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування трудових відносин, соціального захисту населення, є більшою ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї, скорегованої на рівень забезпечення прожиткового мінімуму, розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, дорівнює 75 відсотків прожиткового мінімуму, до якого додаються збільшення на дітей залежно від віку: 250 грн. - для дітей віком до 13 років; 500 грн. - для дітей віком від 13 до 18 років.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 piк" у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1700 гривень, а для основних соціальних i демографічних груп населення:
дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року - 1492 гривні;
дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень;
працездатних oci6: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні;
осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 piк" у 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних i демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.
Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2018 році не може бути більше 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для ciм'ї.
Відповідно до п. 20 Порядку призначення i виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, соціальна допомога призначається на шість місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяви ОСОБА_1 від 04.01.2018 та декларацій про доходи та майновий стан ociб, відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" відповідачем було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 30.06.2018 у pозмірі 5468,01 грн. щомісяця.
Відповідачем здійснено розрахунок рівня забезпечення прожиткового мінімуму сім'ї ОСОБА_1, яка складається із п'яти ociб (дві працездатні особи та троє дітей) наступним чином:
Згідно Розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги від 11.01.2018 сукупний дохід ciм'ї ОСОБА_1 за 6 місяців, що передують місяцю звернення (з 01.07.2017 по 31.12.2017) становить 2866,85 грн. та складається з призначеної управлінням допомоги при народженні дитини - 1271,11 грн. та допомоги по безробіттю - 1595,74 грн.
Прожитковий мінімум для ciм'ї складає 5957,34 грн. (370,02 грн. - для працездатних oci6 (21% від прожиткового мінімуму для працездатних ociб), 1739,10 грн. - для кожної дитини віком від 6 до 18 років (85% від прожиткового мінімуму для дитини від 6 до 18 років + 10%) збільшення рівня забезпечення прожиткового мінімуму).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 477,81 грн. (2866,85 грн/6 мic).
Обмеження розміру допомоги: (5957,34 грн. * 75%) = 4468,01 грн.)) - 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму ciм'ї.
Остаточний розмір зазначеної допомоги обрахований відповідачем наступним чином: 5468,01 грн. (5957,34 -477,81=5479,53=4468,01 (обмеження розміру допомоги) + 250,00 грн. + 250,00 грн. (збільшення на дитину віком до 13 років) + 500,00 грн. (збільшення на дитину від 13 до 18 років).
Отже, відповідач збільшив розрахунковий розмір допомоги в сумі 4468,01 на 1000 грн. (250*2+500 грн.), остаточно визначивши її розмір в сумі 5468,01 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем правомірно застосовані відсоткові ставки рівня забезпечення прожиткового мінімуму (21 відсоток для працездатних осіб та загальне 75-відсоткове обмеження розміру державної соціальної допомоги, встановлене ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").
За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції проігноровано рішення про призначення державної соціальної допомоги від 11.01.2018 року, в якому відповідач вказує прожитковий мінімум сім'ї 9104, 00 грн. висновків суду не спростовують, оскільки ця сума зазначена без врахування відсоткових ставок рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Посилання апелянта на роз'яснення Міністерства соціальної політики України у листі від 27.03.2018 року № 1330/0/112-18/206 також є недоречним, оскільки вказаний документ не є нормативно-правовим актом.
Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 23, 31, 33, 90, 292, 308, 309, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньої дитини ОСОБА_4 залишити без задоволення .
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 по справі № 820/4683/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)В.О. БондарСудді(підпис) (підпис) О.М. Мінаєва Я.М. Макаренко Повний текст постанови складено 16.10.2018.