Рішення № 77121938, 04.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
2040/6180/18
Номер документу
77121938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2018 р. № 2040/6180/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд, з урахуванням уточнень: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 22 червня 2018 року № 374-к «Про внесення змін до наказу Головного управління від 31.01.2017 №77-к, встановлення та виплату надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1А.»; визнати за ним стаж державної служби за періоди служби в органах МВС України: з 28 квітня 1993 року по 09 червня 2006 року, з 10 червня 2006 року по 29 січня 2007 року, з 29 січня 2007 року по 26 липня 2007 року, з 26 липня 2007 року по 16 жовтня 2007 року, з 16 жовтня 2007 року по 20 січня 2009 року та з 20 січня 2009 року по 27 жовтня 2011 року до затверджених судом періодів стажу державної служби.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірний наказ є незаконним, оскільки винесений на підставі листа ОСОБА_2 агентства України з питань державної служби від 30.05.2018 року № 4097/13-18 щодо незарахування до стажу державної служби певних періодів служби в ОВС, проте, вказаний лист має інформативний характер та не має статусу нормативного, водночас, на думку позивача, служба в ОВС повинна зараховуватись до стажу державної служби, оскільки йому присвоєно спеціальні званні міліції, а підрозділи, в яких працював позивач, входять до структури МВС України. Також, позивач вказував, що Методика щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ , суперечить приписам Постанови КМ України № 283 від 03.05.1994 року «Про порядок обчислення стажу державної служби».

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача надав відзив на позов, в якому, заперечуючи проти позову, просив у його задоволенні відмовити, з тих підстав, що у правовідносинах з приводу яких подано позов, відповідач діяв в межах законодавства.

Суд на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Як вбачається яз матеріалів справи, позивача було призначено наказом відповідача від 31.01.2017 року № 77-к на посаду головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Балаклійському , Барвінківському, Борівському , Ізюмському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель за результатами конкурсу.

Позивачу з 01.02.2017 року встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 3 % посадового окладу як такому, що станом на 01.02.2017 року має стаж державної служби 01 рік 01 місяць 05 днів.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 03.05.2017 року № 389-к до наказу від 31.01.2017 №77-к було внесено зміни, шляхом викладення третього абзацу у наступній редакції: «Надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 50% посадового окладу як такому, що станом на 01.02.2017 року має стаж державної служби 19 років 07 місяців 07 днів».

Підставою для внесення змін до наказу слугувала довідка Управління кадрового забезпечення ГУ ОСОБА_2 поліції у Харківській області від 21.04.2017 року № 2459/119-12/01-17, довідка Управління поліції охорони в Харківській області від 18.04.2017 року № 155343/40/02-2017.

Так, у відповідності до названої довідки Управління кадрового забезпечення ГУ ОСОБА_2 поліції у Харківській області, позивач проходив службу в ОВС з 28.04.1993 року по 27.10.2011 року на таких посадах:

- 28.04.1993 року - 01.06.1993 року – міліціонер взводу ПП служби ОВС Ізюмського району міліції, старший сержант міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 01.06.1993 року - 01.11.1994 року - командир відділення роти ППСМ ВВС Ізюмського району старший сержант міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 01.11.1994 року – 01.01.1998 року - інспектор дорожньої міліції Південно – Східного відділу дорожньої міліції при УДАІ УМВС України в Харківській області, старший прапорщик міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів державного та місцевого бюджету);

- 01.01.1998 року – 01.06.1998 року – інспектор ДПС Ізюмського ВДМ ДАІ УМВС України в Харківській області, прапорщик міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів державного та місцевого бюджету);

- 01.06.1998 року – 30.08.2005 року – інспектор ДПС окремої роти ДПС № 3 ДАІ УМВС України в Харківській області , прапорщик міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 30.08.2005 року – 03.05.2006 року - інспектор ДПС взводу ДПС «Кобра» м.д. Ізюм при УМВС України в Харківській області ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 03.05.2006 року – 26.07.2007 року – інспектор патрульної служби взводу ПС Балаклійського РВ УМВС України в Харківській області, прапорщик міліції (заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 26.07.2007 року – 16.10.2007 року – інспектор ДПС групи ДПС ( по обслуговуванню Балаклійського району Харківської області )МВ № 4 ДАІ при ГУМВС України по Харківській області, прапорщик міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 16.10.2007 року – 20.01.2009 року - інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ з обслуговування Балаклійського району та ОСОБА_3 України по Харківській області, прапорщик міліції ( заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету);

- 20.01.2009 року – 27.10.2011 року – інспектор ДПС взводу ДПС, місце дислокації м. Ізюм батальйону ДПС ( для обслуговування доріг державного значення) ГУМВС України по Харківській області, прапорщик міліції (заробітна плата виплачувалась за рахунок коштів місцевого бюджету).

З зазначеної довідки також встановлено, що підрозділи, в яких проходив службу позивач, входили до структури МВС України, посади, які він обіймав – є посадами молодшого складу міліції, до апарату ОВС не відносились.

Також, у вказані довідці зазначено, що позивачу було присвоєно перше спеціальне звання молодшого складу міліції «сержант міліції» наказом ВВС Ізюмського району від 28.04.1993 року № 72 о/с.

ОСОБА_2 агентства України з питань державної служби від 30.05.2018 року № 4097/19-18 відповідачеві було надано роз’яснення з приводу зарахування до стажу державної служби окремих періодів служби позивача.

Так, у роз’ясненні вказано, що до стажу державної служби позивача не зараховується період служби з 28.04.1993 року по 09.10.2006 року. Періоди служби з 29.01.2007 року та надалі можуть бути зараховані до стажу державної служби за умови, що підрозділи, в яких працював позивач, входили до апарату ОВС, а не діяли при ньому.

На підставі названого листа відповідачем 12.06.2018 року прийнято наказ № 374-к, яким було внесено зміни до наказу 31.01.2017 №77-к ( зі змінами, згідно наказу від 03.05.2017 року № 389-к) та викладено абзац третій у наступній редакції: «Надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 3% посадового окладу як такому, що станом на 01.02.2017 року має стаж державної служби 01 рік 08 місяців 26 днів».

Позивача повідомлено про вказані зміни листом від 02.07.2018 року та запропоновано повернути зайво сплачені кошти за період з лютого 2017 року по травень 2018 року в сумі 30983,66 грн.

Позивач, не погодившись з вказаним наказом, звернувся за захистом свої прав у судовому порядку, оскільки вважав, що відповідач протиправно зменшив його надбавку за вислугу років, що впливає на можливість одержання додаткових відпусток та, у свою чергу, свідчить про відсутність підстав для повернення зайво сплачених коштів.

По суті позову суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначено Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII ( надалі – Закон від 10.12.2015 № 889-VIII).

Відповідно до п.7 ч.2 ст. 46 зазначеного Закону, до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Порядок обчислення стажу державної служби затверджується Кабінетом Міністрів України ( ч.3 ст. 46 Закону № 889-VIII).

Згідно п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, в період роботи позивача в ОВС діяв Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ та Порядок обчислення стажу державної служби, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 ( надалі – Порядок).

Пунктом 2 вказаного порядку ( у первинній редакції та чинності на час проходження позивачем служби в ОВС) визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, інших органів управління військових формувань, державної податкової та контрольно-ревізійної служби.

В подальшому, до вказаного порядку були внесені зміни, за якими п.3 порядку ( що був чинний на час проходження позивачем служби в ОВС) було доповнено абзацом наступного змісту: « до стажу державної служби включається також: час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу» ( згідно з Постановою КМ № 804 від 07.06.2006 року, яка набрала чинності 10.06.2006).

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 року № 36 ( яка набрала чинності 24.01.2007 року), вищевказаний абзац викладено у наступній редакції: « до стажу державної служби включається також: час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ»

Порядок обчислення та зарахування стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників та осіб рядового та начальницького складу ОВС врегульовано Методикою щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ ( надалі – Методика), що затверджена Наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України 12.10.2007 N 270/551, Постановою правління Пенсійного фонду України 12.10.2007 N 18-10 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2007 р. за N 1243/14510 ), яка була чинна на момент роботи ( служби позивача в ОВС).

Пунктом 1.2 Методики встановлено, що стаж державної служби колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які перебувають на державній службі, обчислюється відповідно до Порядку.

Зарахування (включення) роботи (служби) в органах внутрішніх справ до стажу державної служби за часів незалежності України (з 24.08.91) визначено розділом 3 Методики.

Пунктом 3.1.2. Методики унормовано, що якщо посада особи рядового та начальницького складу чи працівника органу внутрішніх справ не належала до апарату органів внутрішніх справ, а перебувала в структурі підрозділів, що підпорядковувались або функціонували при органах внутрішніх справ,

то період роботи (служби) у таких підрозділах не зараховується до стажу державної служби (наприклад, служба в медичному витверезнику, центрі соціальної адаптації раніше засуджених осіб, що підпорядковувались ГУ МВС України у м. Києві, оперативно-пошуковому відділі карного розшуку при ГУ МВС України у м. Києві згідно з наказом МВС України від 11.10.97 N 688 "Про затвердження типової структури органів внутрішніх справ України").

За змістом п. 3.1.3 Методики, час служби в органах внутрішніх справ осіб, яким присвоєно спеціальні звання (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу. Служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується. При визначенні належності посади, зазначеної у послужному списку особи, до посад рядового, молодшого, середнього, старшого чи вищого начальницького складу органів внутрішніх справ необхідно виходити з того, що таке визначення здійснюється не за присвоєним особі спеціальним званням, а за штатним розписом, переліками посад, що підлягають заміщенню особами рядового, молодшого, середнього і старшого начальницького складу, затвердженими Міністром внутрішніх справ, або переліком посад, що підлягають заміщенню особами вищого начальницького складу, який затверджений відповідно до законодавства.

Відповідно до п.3.2 Методики, у період з 10.06.2006 до 30.01.2007 час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу включається до стажу державної служби відповідно до положень абзацу двадцять другого пункту 3 Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 N 804 "Про доповнення пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби" (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 N 804), яка набула чинності з 10.06.2006). До стажу державної служби включається час служби осіб, які перебували в кадрах Міністерства внутрішніх справ на посадах рядового чи начальницького складу і яким відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.91 N 114 (далі - Положення про проходження служби), присвоєно спеціальні звання, установлені законодавством (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), за умови, що фінансування заробітної плати за

вказаними вище посадами рядового та начальницького складу здійснювалося за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

Згідно п. 3.3. Методики у період з 30.01.2007 - відповідно до абзацу двадцять другого пункту 3 Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 N 36, яка набула чинності з 30.01.2007), до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Час служби включається у разі: особа була призначена на посаду державного службовця після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від

24.01.2007 N 36, тобто з 30.01.2007;особа проходила службу в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ України,

починаючи з дня проголошення незалежності України, тобто з 24.08.91; особа проходила службу в указаних вище органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу з присвоєнням установлених законодавством спеціальних звань міліції за умови, що фінансування заробітної плати за цими посадами здійснювалося за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, а не за рахунок коштів, отриманих від діяльності на принципах господарського розрахунку.

Час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ України, включається до стажу державної служби.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваного у справі наказу, оскільки відповідач правомірно не зарахував до стажу державної служби позивачу період роботи в ОВС з 28.04.1993 року по 09.06.2006 року через ті обставини, що Порядок обчислення стажу державної служби, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 в редакції, чинній на момент його прийняття та у подальших редакціях, проте, до прийняття Постанови КМ № 804 від 07.06.2006 року, яка набрала чинності 10.06.2006 року та якою до Порядку № 283 були внесені зміни в п. 3 шляхом його доповнення абзацом наступного змісту: « до стажу державної служби включається також: час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу» не передбачав зарахування до стажу державної служби службу в ОВС на посадах рядового та молодшого начальницького складу».

Зазначене цілком відповідає приписам п. 3.1.2 та 3.1.3 Методики.

До стажу державної служби, в силу вказаних норм, можливо зарахувати тільки стаж (що й було здійснено відповідачем) з 10.06.2006 року до 30.01.2007 року, оскільки позивачу було присвоєно спеціальне звання, встановлене законодавством, та фінансування заробітної плати за відповідною посадою здійснювалось за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, що також відповідає п.3.2 Методики.

Решта періодів зарахуванню не підлягають, оскільки позивач обіймав посади осіб рядового та начальницького складу ОВС, що не належали до апарату ОВС.

Зазначене цілком відповідає приписам п. 3.1.2 Методики.

Обґрунтування позивачем позову базується на тому, що відповідач протиправно використав при виданні спірного наказу лист ОСОБА_2 агентства України з питань державної служби, який носить виключно рекомендувальний характер, Методика суперечить Порядку обчислення стажу, затвердженого ПКМУ № 283, а посади, які обіймав позивач, входили до структури МВС з присвоєнням спеціальних звань. Тобто, на думку позивача, він має право на зарахування до стажу державної служби періодів служби в органах МВС України: з 28 квітня 1993 року по 09 червня 2006 року, з 10 червня 2006 року по 29 січня 2007 року, з 29 січня 2007 року по 26 липня 2007 року, з 26 липня 2007 року по 16 жовтня 2007 року, з 16 жовтня 2007 року по 20 січня 2009 року та з 20 січня 2009 року по 27 жовтня 2011 року.

Вказані доводи суд відхиляє, оскільки:

- відповідач, при врахуванні листа ОСОБА_2 агентства України з питань державної служби від 30.05.2018 року № 4097/19-18, керувався водночас вищенаведеними нормами законодавства;

- позивачем не було враховано, що специфікою даних спірних правовідносин у розрізі можливості зарахування стажу є: по-перше, той факт, що п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 до 10.06.2006 року ( дата набрання чинності Постанови КМ № 804 від 07.06.2006 року) не містив в собі норм щодо включення до стажу державної служби також часу служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу; по-друге, позивач обіймав посади рядового та начальницького складу ОВС, що не належали до апарату;

- Методика не може суперечити Порядку обчислення стажу, затвердженого ПКМУ № 283, оскільки вона розроблена, зокрема, відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 № 283 ( п.1.1 Методики).

Відповідно до ч.1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем було належним чином доказано правомірність оскаржуваного у справі наказу, водночас, наведені позивачем обґрунтування не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Враховуючи викладене, зазначений позов є таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( рнокпп НОМЕР_1, 64301, пл. Революції,5, м. Ізюм, Харківська області) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822, 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, поверх 6,7) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 16 жовтня 2018 року.

Суддя Заічко О.В.