Рішення № 77119319, 16.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2018
Номер справи
1540/4530/18
Номер документу
77119319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4530/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2018 року о 12 год. 30 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю

від відповідача: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком з 24 липня 2018 року з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2016-2017 року з урахуванням вже отриманих сум пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 06 вересня 2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова,4а), в якій позивач просив визнати протиправними дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки при призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком та зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 з 24 липня 2018 року з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2016-2017 року з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Ухвалою від 12 вересня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09 серпня 2018 року позивач отримала від відповідача лист від 09.08.2018 року №297/Ю-01, яким позивачу відмовлено в застосуванні середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як це встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України «По загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», обґрунтовуючи тим, що здійснено переведення із одного виду пенсії на інший, а тому і застосовано показник середньої заробітної плати за 2016 рік у розмірі 3764, 40 грн. та відповідно до розпорядження № 3957 від 06.08.2018 року ОСОБА_2 було призначено пенсію за віком у розмірі 1995, 8 грн.

На обґрунтування своїх доводів, позивач зазначив, що фактично не зверталась до відповідача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просила призначити пенсію за іншим законом.

Позивач вважає, що враховуючи те, що мало місце призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та враховуючи те, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, то застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016-2017 роки – 5377, 90 грн.

У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вхід. №128653/18 від 27.09.2018 року).

Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб ГУПФУ в Одеській області з 20.11.1995 року, тому при обчисленні середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії позивача застосовано показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цього виду пенсії, який відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII складає 3764, 40 грн. відповідно до даних персоніфікованого обліку за періоди з 01.07.2000 року по 31.08.2006 року на підставі ст. 40 Закону України «По загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Представник позивача на відкритому судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з підстав викладених позовній заяві та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача на судового засідання не з’явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить розписка, про причини нез’явлення, суд не повідомив.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, керуючись приписами п.1 ч. 3 ст. 205 КАС України, та враховуючи, що відповідач подав відзив на позовну заяву, суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутністю відповідача – суб’єкта владних повноважень, на підставі наявних у справі матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача, суд у справі встановив такі факти та обставини.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується паспортом серії КЕ №014697 (а.с.9).

Суд встановив, що 24.07.2018 року ОСОБА_2 24.07.2018 року звернувся до Центрального об’єднаного УПФУ в м. Одесі із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просила провести призначити пенсію за віком. До заяви додано: документ про місце проживання (реєстрації) особи; заява про призначення/перерахунок пенсії; паспорт/посвідка; архівна довідка; атестат про знання з обліку; ІНН; трудова книжка; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про народження; диплом; військовий квиток (а.с.14).

Розпорядженням Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №3957 від 06.08.2018 року, ОСОБА_2 перераховано пенсію з 24.07.2018 року, попереднього 01.01.2014, з урахуванням середньомісячного заробітку 4436,27 грн. (30.06.2018 року), заробіток з 01.10.2017 року 4436, 27 (30.06.2018 року). (ас.15).

Матеріалами справи підтверджено, що ГУПФУ в Одеській області від 20.07.2018 року за №206, згідно з атестату про зняття з обліку №1140 повідомило позивача про те, що припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом (а.с.20).

Суд встановив, що 26.07.2018 року позивач звернулась із заявою до Центрального об’єднаного УПФУ в м. Одесі, в якій просила при призначенні пенсії за віком розрахунок провести із урахуванням середньої заробітної плати (доходу) середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно п.п.4-4. П. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У відповідь на заяву позивач отримала лист Центрального об’єднаного УПФУ в м. Одесі від 09.08.2018 року вих. №297/Ю-01, яким позивача повідомлено про те, що оскільки позивач отримувала пенсію за вислугу років з 20.11.1995 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб ГУПФУ в Одеській області, при обчисленні середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії позивача застосовано показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цього виду пенсії, який відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017року №2148-VIII складає 3764, 40 грн.

Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи встановлені судом обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог повністю з огляду на таке.

Частиною першою статті 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, з пояснень представника позивача вбачається, що не заперечується відповідачем, що позивачу з 20.11.1995 року було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

У відзиві на позову заяву відповідач зазначив, що з 24.07.2018 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви позивача про перехід на пенсію за віком з Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб ГУПФУ в Одеській області, страховий стаж обчислено по 30.06.2018 року та становить 42 роки 1 місяць 15 днів, коефіцієнт стажу – 0,42083. Розрахунок заробітної плати проводився на підставі чт. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» згідно з даних персоніфікованого обліку за періоди роботи з 01.07.2000 року по 31.08.2006 року; з 01.07.2007 року по 31.07.2008 року та з 01.09.2008 року по 30.06.2018 року, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за 205 місяців становить 4436, 27 грн., з урахуванням середньої зарплати в Україні за 2016 рік – 3764, 40 грн., період оптимізації з 01.11.2003 року по 30.11.2008 року (50 міс), коефіцієнт заробітку 1,17848 та відповідно, розмір пенсії при переході на пенсію за віком відповідно до Закону становить 1995, 80 грн. (1866,92 грн., основний розмір пенсії +128,88 грн., доплата за 12 років понад нормованого стажу).

Статтею 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 40 цього Закону встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 цього Закону переведення, з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Верховний Суд України у постанові від 9 червня 2015 року (справа № 21-550а15) та Верховний Суд у постанові від 14 лютого 2018 року (справа № К/9901/1071/17) висловили свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (відповідно до законодавства, яке діяло на час спірних правовідносин, що були предметом спору по цим справам).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший, передбачений також цим Законом.

Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.

ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в порядку, визначеному цим Законом для осіб, які вперше звертаються із заявою про призначення пенсії, а не формули, які застосовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної цим законом на інший вид пенсії, передбачений також цим законом.

Таке застосування приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема ч. 3 ст. 45 цього Закону узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної в постанові від 22 серпня 2018 року у справі № 361/3875/16-а.

Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладені норми законодавства, а також правовий висновок Верховного Суду з цього питання, суд вважає, що у позивача є всі законні підстави на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні відповідно зазначеного закону.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки при призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, є законними та обґрунтованими та належать задоволенню.

З огляду на вищезазначені висновки суду та враховуючи приписи п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що й друга позовна вимога про зобов’язання Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 з 24 липня 2018 року з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2016-2017 року з урахуванням вже отриманих сум пенсії, належить задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, рішення суб’єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають всім ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Щодо заперечень відповідача, викладених у відзиві з питання неможливості понесення судових витрат у разі задоволення позову через відсутність виділення бюджетом коштів на оплату судового збору, суд зазначає, що ані приписами КАС України, ані Законом України «Про судовий збір» не передбачені таки підстави для звільнення від обов’язку щодо розподілу судових витрат.

Щодо клопотання позивача про звернення рішення до негайного виконання в межах одного місяця, суд зазначає, що це клопотання не належить задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Між тим, судом розглянуті та вирішені позовні вимоги про зобов’язання здійснити розрахунок та виплату, та не розглядались вимоги про стягнення, що виключає необхідність застосування п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України до цих спірних правовідносин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком з 24 липня 2018 року з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2016-2017 року з урахуванням вже отриманих сум пенсії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки при призначенні ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсії за віком.

Зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) з 24 липня 2018 року з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до п.п.4-4 п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2016-2017 року з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Стягнути з Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а) на користь ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок) грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 16» жовтня 2018 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.