
Справа № 752/18925/17
Провадження №: 2-а/752/133/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.,
за участі секретаря судового засідання - Веременко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, треті особи Головне управління МВС України в Київській області, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини про визнання протиправною бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії, зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
в серпні 2018р. позивач пред»явив в Голосіївському районному суді м.Києва адміністративний позов до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправною бездіяльності органу УПФ щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії відповідно до заяви від 06.0.017 року та зобов»язання вчинити дії за участю третьої особи: Головного управління МВС України в Київській області.
Зазначав, що він перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 07.07.2010 року.
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 року в справі №2601/12693/12, що набрала законної сили відповідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2014 року:
визнано право позивача ОСОБА_1 на перерахунок, нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності на підставі ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка нараховується з сумарного розміру одноденних тарифних ставок підвищеного розміру оплати праці (заробітної плати), понад встановлених діючих законодавством норм, незалежно від відомчої належності та фактично відпрацьованого часу, відповідно до Постанови органів влади СРСР від 07.05.1986 №524-15б7 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс -з 01.01.2012;
зобов'язано ГУ МВС України в Київській області, здійснити перерахунок сумарного розміру одноденних тарифних ставок заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1, з якого нараховується державна пенсія по інвалідності, на підставі ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та яка включає одноденні тарифні ставки подвоєного посадового окладу, подвоєного окладу за спеціальне звання, збереженої по основному місцю роботи заробітної плати (грошового забезпечення), з врахуванням 5-кратностей нарахувань заробітної плати (тарифних ставок), у співвідношенні (4+1), у відповідності до Постанови органів влади СРСР від 07.05.1986 №524-156, розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964-рс, та видати підтверджуючі документи нового змісту, згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в том числі довідку про нормативно-правове обґрунтування нарахувань підвищеного розміру заробітної плати (тарифних ставок) та довідку про фінансові розрахунки сумарного розміру підвищеної заробітної плати (тарифних ставок).
На виконання зазначеної постанови суду, Головним управлінням МВС України в Київській області було видано довідку від 15.07.2014 року №250 про заробітну плату позивача.
06.04.2017 року він звернувся до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з урахуванням довідки Головного управління МВС України в Київській області від 15.07.2014 року №250. До вказаної заяви було додано всі необхідні документи згідно встановленого переліку.
Листом від 07.06.2017 року №31227/05 Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило його про прийняття розпорядження, яким відмовлено в перерахунку та виплаті державної пенсії по інвалідності згідно заяви від 06.04.2017 року та довідки від 15.07.2014 року №250. Обґрунтовуючи таку відмову, відповідач посилався на відсутність підстав для перерахунку пенсії через невідповідність форми і змісту довідки ГУ МВС України в Київській області від 15.07.2014 року №250 вимогам розрахунку згідно листа Міністерства праці і соціальної політики України від 13.04.2001 року №03-3/1652-018-2.
Листом від 16.06.2017 року №14180/02/4-1128 ГУ ПФУ в м.Києві підтвердило відмову Правобережного об'єднаного УПФУ в м.Києві та зазначило, що вказаним вище судовим рішенням на органи ПФУ не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії.
Посилався на те, що довідка №250 від 15.07.2014 року видана ГУ МВС України в Київській області з дотриманням постанови суду, що набрала законної сили, на звороті довідки зроблено детальний розрахунок заробітної плати в сумі 135,85 крб за період роботи в зоні відчуження з 29.04.1986 до 30.04.1986 р. (два календарних дні) тому довідка не може бути поставлена під сумнів з посиланням на її невідповідність нормативно-правовим актам або листам міністерств, оскільки такі листи носять інформаційний характер та не є обов'язковими для застосування; видача ГУ МВС України в Київській області, на виконання вказаної вище постанови суду, довідки №250 від 15.07.2014 року про заробітну плату позивача, встановлює обов'язок територіального управління ПФУ зробити перерахунок пенсії позивачу з 06.04.2017 року на її підставі, тобто діяти у відповідності до ст.19 Конституції України, п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління ПФУ від 22.12.2014 №282, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №41/26486.
Також зазначив, що питання про недійсність чи протиправність довідки ГУ МВС України в Києві від 15.07.2014 року №250 ніким не порушувалося та в судовому порядку не розглядалося, тому вказана довідка є діючим офіційним документом, оформленим належним чином. Натомість нарахування пенсії та її виплата проводиться на підставі довідки МВС України №300 від 12.07.2013 року, зі змістом якої він не був ознайомлений, та не звертався із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №300 від 12.07.2013 року.
Вважав відмову відповідача в перерахунку пенсії відповідно його заяви від 06.04.2018 року, довідки №250 від 15.07.2014 року незаконною, виходячи з положень ст.ст. 6, 19, 21, 22, 24, 46, 129 Конституції України, ст.ст. 15, 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зазначав про системність відмови відповідача в перерахунку його пенсії по інвалідності, що свідчить про дискримінацію його соціальних прав, як пенсіонера системи МВС України, що заборонено статтею 14 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зазначив, що такі протиправні дії відповідача призвели до невиконання судового рішення - постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 27.01.2011 року в справі № 2а-143/11; нарахування обмеженого розміру державної пенсії по інвалідності з 01.01.2012 року на підставі неправомірних довідок роботодавця форми 122 та від 30.06.2010 року №348; протиправного зменшення розміру державної пенсії по інвалідності з 01.08.2014 року на підставі офіційної довідки МВС України від 12.07.2013 року №300, послався на оспорювання правомірності дій УПФУ щодо перерахунку пенсії на підставі цієї довідки у Вищому адміністративному суді України в справі №К/800/22541/16.
Просив: визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови йому в перерахунку та виплаті державної пенсії по інвалідності з урахуванням довідки Головного управління МВС України в Київській області від 15.07.2014 року №250 згідно його заяви від 06.04.2017 року; зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату йому вже призначеної державної пенсії по інвалідності 2 групи ЧАЕС, захворювання якого пов'язане з виконанням спеціальних обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати (грошового забезпечення) в сумі 135,85 крб. за період роботи в зоні відчуження з 29.04.1986 до 30.04.1986 (два календарних дні) відповідно довідки про заробітну плату Головного управління МВС України від 15.07.2014 №250, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 06.04.2017 року; встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Відповідно п.10 роділу VII КАС України «Перехідні положення» (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017, дану справу, провадження в якій відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, суд розглядає за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Під час судового розгляду справи, за клопотанням представника відповідача, відповідно ст.52 КАС України, допущено заміну відповідача - Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві.
Під час розгляду справи за клопотанням позивача до участі в справі в якості третьої особи залучено Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити із заявлених в позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Подав відзив на адміністративний позов, за змістом якого, позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розраховану відповідно до постанови КМУ від 22.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
06.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно довідки від 15.07.2014 року №250.
Листом №31227/05 від 07.06.2017 року Правобережним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно заяви від 06.04.2017 та довідки від 15.07.2014 року №250, оскільки зміст довідки не відповідає вимогам розрахунку згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 року №03-3/1652-018-2.
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 22.01.2002 №02-96/13 при розрахунку середньомісячного заробітку за роботу в зоні відчуження, з якого обчислюється пенсія, необхідно застосовувати число календарних днів місяця, в якому виконувались роботи (30 або 31).
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 №03-3/1652-018-2 визначається коефіцієнт кратності, який може бути застосований при оплаті праці за роботу в зоні відчуження. В залежності від зони, де виконується роботи коефіцієнт може становити: в ІІІ - 3, в ІІ - 2, в І - І, що за застосовується при оплаті праці понад збережену оплату та підвищену на 100% тарифну ставку (посадовий оклад).
Відповідно до роз'яснення Держкомпраці УРСР і Укрпрофради від 08.01.1987 №05/2-25-2, №03-51-8 для застосування показників кратності до тарифних ставок, посадових окладів, підвищених на 100% підстав не було.
Постановою РМ СРСР і ВЦРМС від 05.06.1986 року №665-195 (постанова РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207/7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганню забрудненню навколишнього середовища у вихідні і святкові дні, з оплатою у подвійному розмірі.
Таким чином, провести перерахунок пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно заяви від 06.04.2017 та довідки від 15.07.2014 року №250 не має законних підстав, так як зміст довідки не відповідає вимогам розрахунку згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 року №03-3/1652-018-2.
У зв»язку з наведеним вважав, що дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві є правомірними, просив з задоволені позовних вимог відмовити в повністю.
Представник третьої особи - Головного управління МВС України в Київській області, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з»явився, подав письмові пояснення, які просив врахувати при прийнятті рішення, справу розглянути в його відсутності.
За змістом письмових пояснень, 26.06.2014 ГУ МВС України в Київській області на виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 №2601/512/12 була видана довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану ОСОБА_1 за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка містить інформацію про заробітну плату за період 29-30 квітня 1986 та з 03 по 29 червня 1986 яка включає одноденні тарифні ставки подвоєного посадового окладу, подвоєного окладу за спеціальне звання, збереженої по основному місцю роботи заробітної плати (грошового забезпечення), з врахуванням 5 кратностей нарахувань заробітної плати (тарифних ставок), у співвідношенні (4+1).
За заявою ОСОБА_1 на виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 йому також 15.07.2014 була видана Довідка № 250 за період роботи 29-30.04.1986, яка включає подвоєні денні тарифні ставки для зони, де він працював та довідка № 251 за період роботи .02-29.06.1986.
23.07.2014 ГУ МВС України в Київській області повідомило листом Відділ з примусового виконання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві про виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012, що підтверджувалось довідкою № 235 від 26.06.2014.
На підставі зазначеного повідомлення та наданих документів 17.10.2014 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києва винесена постанова про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2601/512/12, виданим Голосіївським районним судом м.Києва 24.06.2014 на підставі положень п.8 ч.1 ст.49, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження».
Представник третьої особи - Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - в судовому засіданні вважав позовні вимоги обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Надав суду пояснення, відповідно яких ОСОБА_1 звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений), із зверненням від 26.06.2017 (зареєстрованим у Секретаріаті Уповноваженого 29.06.2017 за № У294117.17/26) щодо порушення Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві (далі - Управління ПФ) його права на належне пенсійне забезпечення як постраждалого на ЧАЕС у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ухваленого на його користь рішення суду у зв'язку з відмовою провести відповідний перерахунок його пенсії за його заявою від 06.04.2017.
У ході відкритого, відповідно до ст.17 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» провадження, у тому числі за інформацією Пенсійного фонду України (лист від 16.08.2017 №10759/У-1), встановлено, що на виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012, Головним управлінням МВС України в Київській області видано довідку від 15.07.2014 №250, яку ОСОБА_1 06.04.2017 надав до Управління для проведення перерахунку пенсії. Однак у перерахунку пенсії Управлінням було відмовлено, з посиланням на те, що вказана довідка видана в порушення вимог чинного законодавства, а саме: в ній зазначено подвоєну денну тарифну ставку з урахуванням показника кратності, визначеного в залежності від зон небезпеки, в яких поводились ліквідаційні роботи. Аргументом для не проведення такого перерахунку зазначено й те, що вказаним судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України не покладено жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії за даними зазначеної довідки. Згідно позиції Мінсоцполітики України в листі від 01.09.2017 №2532/0/5-17/21, пенсію заявникові призначено відповідно до чинного законодавства; примусове виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 має забезпечуватись уповноваженими органами, якими Міністерство не являється.
Дії органів Пенсійного фонду України, насамперед Управління, у ході провадження визнано неправомірними та внесено Голові правління Пенсійного фонду України подання від 02.10.2017 № 1.-2200/У294117.17-87 щодо вжиття заходів відповідно до наданих повноважень з метою забезпечення права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з урахуванням виданої заявникові відповідно до ухваленого на його користь судового рішення Головним управлінням МВС України в Київській області довідки від 15.07.2014 № 250.
За результатами опрацювання зазначеного подання Пенсійним фондом України поінформовано Уповноваженого листом від 06.11.2017 № 34713/ 02-23, за змістом якого позиція Пенсійного фонду України та його підлеглих органів стосовно відсутності правових підстав для перерахунку заявникові пенсії на підставі довідки Головного управління МВС України в Київської області від 15.07.2014 № 250 залишилася незмінною.
Зауважив, що при здійсненні парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина в Україні, завданням Уповноваженого з прав людини є спонукати органи державної влади до вчинення дій, спрямованих на поновлення та захист прав громадян, при цьому Уповноважений з прав людини не наділений владними повноваженнями щодо примушення суб'єктів владних повноважень приймати ті чи інші рішення. Тому провадження Уповноваженого за зверненням заявника було закрито, а ОСОБА_1 надано роз'яснення щодо звернення до суду для захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення, що й було здійснено позивачем.
Вважав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, просив врахувати позицію Уповноваженого при розгляді даної справи.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких мотивів.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
При розгляді справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 07.07.2010 року перебуває на обліку в територіальному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві, йому призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 (справа №2601/12693/12 провадження №2-а/2601/512/12), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2014, визнано право ОСОБА_1, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, на нарахування, виплату та отримання підвищеного розміру оплати праці (заробітної плати) понад встановлених діючим законодавством норм незалежно від кількості наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в ІІІ зоні радіаційної небезпеки в м.Прип»яті 29 квітня 1986 року в сумарному розмірі одноденної тарифної ставки заробітної плати (грошового забезпечення), з якої нараховується державна пенсія у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та яка включає: подвоєний посадовий оклад, подвоєний оклад за спеціальне звання, збережену по основному місцю роботи заробітну плату (грошове забезпечення) - на підставі Постанови органів влади СРСР від 07.05.1986 № 524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», з врахуванням 5-кратностей нарахувань заробітної плати (одноденних тарифних ставок), у співвідношенні (4+1), згідно Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс - з 01.01.2012;
визнано право ОСОБА_1 на перерахунок, нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності на підставі ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка нараховується з сумарного розміру одноденних тарифних ставок підвищеного розміру оплати праці (заробітної плати), понад встановлених діючих законодавством норм, незалежно від відомчої належності та фактично відпрацьованого часу, відповідно до Постанови органів влади СРСР від 07.05.1986 №524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс - з 01.01.2012;
зобов'язано Головне Управління МВС України в Київській області, здійснити перерахунок сумарного розміру одноденних тарифних ставок заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1, з якого нараховується державна пенсія по інвалідності, на підставі ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та яка включає одноденні тарифні ставки подвоєного посадового окладу, подвоєного окладу за спеціальне звання, збереженої по основному місцю роботи заробітної плати (грошового забезпечення), з врахуванням 5-кратностей нарахувань заробітної плати (тарифних ставок), у співвідношенні (4+1), у відповідності до Постанови органів влади СРСР від 07.05.1986 №524-156, розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс, та видати підтверджуючі документи нового змісту, згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в том числі: довідку про нормативно-правове обґрунтування нарахувань підвищеного розміру заробітної плати (тарифних ставок) та довідку про фінансові розрахунки сумарного розміру підвищеної заробітної плати (тарифних ставок).
Головним Управлінням МВС України в Київській області, на виконання зазначеної постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 (в справі №2601/12693/12 провадження №2-а/2601/512/12) була видана довідка №250, про фактичну заробітну плату ОСОБА_1 за роботу (службу) в зоні відчуження за період 29-30 квітня 1986.
06.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок до виплати державної пенсії по інвалідності відповідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки ГУ МВС України в Київській області довідки від 15.07.2014 № 250.
Листом №31227/05 від 07.06.2017 року Правобережним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно його заяви від 06.04.2017 та довідки від 15.07.2014 року №250, у зв»язку з тим, що зміст довідки не відповідає вимогам розрахунку згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 року №03-3/1652-018-2.
У вказаному листі Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м.Києві зазначає, зокрема, що відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 22.01.2002 №02-96/13 при розрахунку середньомісячного заробітку за роботу в зоні відчуження, з якого обчислюється пенсія, необхідно застосовувати число календарних днів місяця, в якому виконувались роботи (30 або 31); відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 №03-3/1652-018-2 визначається коефіцієнт кратності, який може бути застосований при оплаті праці за роботу в зоні відчуження. В залежності від зони, де виконується роботи коефіцієнт може становити: в ІІІ - 3, в ІІ - 2, в І - І, що за застосовується при оплаті праці понад збережену оплату та підвищену на 100% тарифну ставку (посадовий оклад); відповідно до роз'яснення Держкомпраці УРСР і Укрпрофради від 08.01.1987 №05/2-25-2, №03-51-8 для застосування показників кратності до тарифних ставок, посадових окладів, підвищених на 100% підстав не було; постановою РМ СРСР і ВЦРМС від 05.06.1986 року №665-195 (постанова РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207/7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганню забрудненню навколишнього середовища у вихідні і святкові дні, з оплатою у подвійному розмірі.
Відповідно до ст.255 КАС України в редакції, чинній станом на 07.06.2017р. (час повідомлення позивача листом №31227/05 від 07.06.2017 року про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії), постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій. посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Статтею 370 КАС України у діючій наразі редакції встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - і за її межами.
Відповідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Голосіївський районний суд м.Києва, ухвалюючи 21.09.2012 судове рішення в справі №2601/12693/12, з яким погодився Київський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 20.05.2014р., визнав право ОСОБА_1 на включення у розрахунок заробітної плати для обчислення розміру пенсії одноденних тарифних ставок подвоєного посадового окладу, подвоєного окладу за спеціальне звання, збереженої за основним місцем роботи заробітної плати (грошового забезпечення), з урахуванням 5-кратного нарахування заробітної плати (тарифних ставок), у співвідношенні (4+1) та відновив порушене право позивача на пенсію з урахуванням зазначених даних.
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 21.09.2012 року було встановлено, що держава недоплачує позивачу пенсію по інвалідності, чим порушено конституційне право позивача на соціальний захист, визначене ст.46 Конституції України.
Довідка №250 від 15.07.2014 року видана ГУ МВС України в Київській області на виконання вказаної постанови Голосіївського районного суду м.Києва, містить детальний розрахунок заробітної плати в сумі 135,85 крб за період роботи в зоні відчуження з 29.04.1986 до 30.04.1986 р. (два календарних дні), та встановлює обов'язок територіального управління ПФУ здійснити перерахунок призначеної позивачу державної пенсії по інвалідності 2 групи ЧАЕС, захворювання якого пов'язане з виконанням спеціальних обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати (грошового забезпечення) за вказаний в ній період роботи в зоні відчуження з 29.04.1986 до 30.04.1986 (два календарних дні), тобто діяти у відповідності до ст.19 Конституції України.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.
Відповідачем відповідно положень ст.77 КАС України не доведено суду правомірності відмови позивачу в перерахунку державної пенсії по інвалідності відповідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за його заявою на підставі довідки ГУ МВС України в Київській області від 15.07.2014 №250, тому, враховуючи вищевикладене, відмова в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління МВС України в Київській області від 15.07.2014 №250, виданої у спосіб та з даними, що визначені судовим рішенням, є неправомірною, відповідно, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-247, 250, 255, 292, 293, 295, 297, 371 КАС України, -
вирішив:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, треті особи Головне управління МВС України в Київській області, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини про визнання протиправною бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії, зобов»язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті державної пенсії по інвалідності на підставі даних довідки Головного управління МВС України в Київській області від 15.07.2014 року №250 згідно заяви ОСОБА_1 від 06.04.2017 року.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючому за адресою - АДРЕСА_1) призначеної державної пенсії, як інваліду 2 групи, захворювання якого пов»язане з виконанням ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі довідки про виплачену заробітну плату №250 яка видана 15.07.2014 року Головним управлінням МВС України в Київській області, починаючи з 06.04.2017 року, з урахуванням уже виплаченої пенсії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду подається через суд першої інстанції, яким ухвалено судове рішення.
Суддя : К.Г.Плахотнюк