Рішення № 77078744, 11.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
805/48/18-а
Номер документу
77078744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2018 р. Справа№805/48/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Мозговая Н.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорськ Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

02 січня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (місце реєстрації: 84604, Донецька область, м. Горлівка, вул. М.Неделина, 45), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорськ Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання дій про припинення виплати пенсії неправомірними, зобов’язання здійснити нарахування та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування зазначив, що вона є пенсіонером за віком і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області. Разом з тим, відповідач неправомірно припинив виплату пенсії та будь якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від відповідача не надходило. З посиланням на статтю 22, 58 Конституції України, Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, згідно яких вона має право на отримання пенсії без будь яких обмежень зі сторони УПФУ, а його дії щодо припинення виплат є протиправними. Позивач просив зобов’язати відповідача поновити виплату йому пенсії з 1 січня 2016 року.

Ухвалою суду від 29.01.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 22.02.2018 року.

22.02.2018 року поновлено позивачу пропущений строк звернення до адміністративного суду.

22.02.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті на 05.03.2018 року.

Ухвалою суду від 05.03.2018 року витребовано у Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради для розгляду справи по суті інформацію про перебування ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1) на обліку в м.Краматорську як внутрішньо переміщеної особи.

Ухвалою суду від 05.03.2018 року зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №805/402/18-а.

Ухвалою суду від 11.10.2018 року поновлено провадження у справі.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, просив провести розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, через відділ діловодства та документообігу надав відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що позивачеві, як тимчасово переміщеній особі, на законних підставах припинено виплату пенсії, оскільки під час перевірки було виявлено, що в пенсійній справі відсутня довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заява про виплату пенсії на «Державний ощадний банк України». Зазначає, що пенсію призупинено з 01.03.2016 року, а не з 01.01.2016 року, як стверджує позивач. Станом на 19.02.2018 року позивач не зверталась до УПФУ за поновленням пенсійних виплат. А тому позивач вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству і як наслідок не підлягають задоволенню.

З урахуванням ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області і отримує пенсію за віком, що збігається із даними пенсійного посвідчення. (а.с. 7).

Відповідно до довідки від 26.11.2014 року № 1426/11234 ОСОБА_1 взято на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Фактичне місце проживання/перебування: Донецька область, м. Краматорськ, смт. Красногорка, провулок Степовий, 8 кв.2.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 15.02.2018 року виплата пенсії позивачу припинена з березня 2016 року.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії позивачу з 1 січня 2016 року на підставі не підтвердження його місця перебування.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статус внутрішньо переміщеної особи визначений Законом України від 20.10.2014 №1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (далі - Закон № 1706-VII).

Згідно статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до статті 47 Закону України від 09.07.2003 №1058-VI “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-VI) пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

За приписами пункту 4.3 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.7. вказаного Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Судом встановлено, що виплата пенсії позивачу припинена з березня 2016 року, а не з січня 2016 року, як зазначає позивач. Про зазначене свідчить довідка Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 15.02.2018 року. З огляду на цю обставину позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії щодо невиплати пенсії за січень – лютий 2016 року та зобов’язання здійснити нарахування та виплату пенсії за січень-лютий 2016 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави припинення виплати пенсії передбачені статтею 49 Закону №1058-VI, зокрема, згідно частини 1 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог частини 1 статті 49 Закону №1058-VI, оскільки з березня 2016 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав, а рішення комісії про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам соціального захисту населення, не є таким рішенням у розумінні статті 49 Закону №1058-VI.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 регулюються питання здійснення соціальних виплат, які призначаються та виплачуються з дотриманням певних умов, але пенсія не є соціальною виплатою.

Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.

Суд враховані положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952), яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд застосовує положення Конституції України, згідно яких в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

В даному спорі наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для нього на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні його пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення тощо.

Стаття 46 Закону №1058-VI регулює правовідносини, що виникають під час виплати пенсії за минулий час:

нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії;

нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Судом встановлено, що згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 15.02.2018 року виплата пенсії позивачу припинена з березня 2016 року, а не з січня 2016 року, як зазначає позивач.

Суд враховує, що суми невиплаченої пенсії є власністю позивача, на які не розповсюджуються строки звернення до суду. Виплата пенсії припинена в зв’язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України прийнято низку законів та нормативно-правових актів, які спрямовані на відновлення виплат пенсій громадянам з моменту їх припинення без обмеження строком, виплата яких була зупинена в зв’язку з неможливістю проведення виплат на тимчасово неконтрольованій території.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання неправомірними дії щодо невиплати пенсії з 1 березня 2016 року, зобов’язання нарахувати та виплатити пенсію, починаючи з 1 березня 2016 року.

Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 139 вказаного Кодексу, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року сплату судового збору в сумі 704,80 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при частковому задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню в дохід державного бюджету з кожної сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 84604, Донецька область, м. Горлівка, вул. М.Неделина, 45) до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання неправомірними дії щодо невиплати пенсії з 1 січня 2016 року, зобов’язання нарахувати та виплатити пенсію, починаючи з 1 січня 2016 року – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2016 року.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 84604, Донецька область, м. Горлівка, вул. М.Неделина, 45) з 1 березня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, розрахунковий рахунок: 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106) судовий збір в сумі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 84604, Донецька область, м. Горлівка, вул. М.Неделина, 45) на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, розрахунковий рахунок: 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106) судовий збір в сумі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.

Повний текст судового рішення складено 11 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.