Рішення № 77077521, 11.10.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
161/11072/18
Номер документу
77077521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 161/11072/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання неправомірною відмову у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зобов’язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 11.06.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, внаслідок чого отримав 2 групу інвалідності. Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії у п’ятикратному розмірі заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, що передбачено частиною 3 статті 59 Закону України “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”. Однак, листом від 26.06.2018 №843/13-01 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з тих підстав, що позивач повинен був звернутися з даним питанням до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Позивач вважає, що відповідач порушує його законне право на отримання пенсії, оскільки він перебуває на обліку і отримує пенсію саме в ГУ ПФУ у Волинській області. У зв’язку з цим вважає таку відмову у перерахунку та виплаті пенсії неправомірною та просить зобов’язати відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії.

У відзиві на позов від 25.09.2018 №7635/06-39 (а.с.32-34) відповідач позовні вимоги ОСОБА_3 не визнає з тих підстав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності з 21.04.2005., як колишній працівник Збройних сил України. Позивач зазначає, що у решті випадків функції щодо призначення (перерахунку) пенсії іншим категоріям осіб в порядку, встановленим чинним законодавством, здійснюють районні управління Пенсійного фонду України. У зв’язку з цим вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив (а.с.42-43) позивач вказує на те, що ГУ ПФУ у Волинській області повинно провести перерахунок і виплату йому пенсії у відповідності до Закону України “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”, оскільки він перебуває на обліку саме у відповідача як отримувач пенсії. Вважає, що відноситься до категорії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і має законне право на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. На підставі наведеного просить позов задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмовому відзиві проти позову, просила у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності, як колишній працівник Збройних сил України з 21.04.2005 року, на підставі Закону України “Прo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З матеріалів справи слідує, що позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копіями посвідчення Серії А №104504 від 25.12.1998 року та вкладки №104504 від 29.01.2010 року до даного посвідчення (а.с.9). Відповідно до копій посвідчення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 28 січня 2010 року серії Б №358591, довідки до акта огляду МСЕК серії ВЛН №0055809, позивач є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, що пов’язане з виконанням обов’язків наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни (а.с.8-9).

На даний час основний розмір пенсії позивача визначено у розмірі 80 % грошового забезпечення у розмірі 4964,80 грн. З врахуванням надбавок до пенсії як прирівняному до інвалідів війни 2 групи інвалідності та як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській катастрофи першої категорії (під час служби), інвалід 2 групи “А” та підвищення інваліду війни 2 груп при виконанні обов’язків військової служби загальний розмір пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2018 становить 5459,50 грн., про що свідчить розпорядження ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок пенсії від 31 березня 2018 року (а.с.37).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою від 11.06.2018 про перерахунку пенсії на підставі статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, який став особою з інвалідністю, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України на 1 січня відповідного року, з 1 жовтня 2017 року з урахуванням проведених виплат (а.с.11).

У відповідь на дану заяву ГУ ПФУ у Волинській області листом від 26.06.2018 №843/13-01 (а.с.4) повідомило позивача про те, що позивачу призначено та виплачується пенсія на підставі Закону України “Прo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Призначення (перерахунки) пенсій відповідно до інших Законів, в тому числі відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виконуються територіальними управліннями органів Пенсійного фонду, а тому позивачу з даним питанням запропоновано звернутися до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 установлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яку призначають після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” гарантовано право на пенсію військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною 2 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності можуть призначатись на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманого при виконанні обов'язків військової служби або відповідно до ст. 54 цього Закону.

Таким чином, державні пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, можуть бути призначені на підставі одного з законів: Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, або Закону України “Прo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Отже, розмір основної пенсії визначається за тим законом, згідно з яким вона призначена. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Частина 3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VIII, передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України 15.11.2017 прийнято постанову №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою, зокрема, доповнив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, пунктом 9-1, який дублює зміст ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, водночас, визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання. До числа таких осіб пункт 9-1 Порядку №1210 так само відносить лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Формула обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, визначена пунктом 9-1 Порядку №1210, застосовується лише до пенсій, які призначені за нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Такі пенсії особам із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, у вигляді державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначаються згідно з законодавством, призначаються управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями за місцем проживання заявника.

З огляду на те, що позивачу призначено державну пенсію за іншим Законом, а саме - Законом України “Прo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким встановлено інший алгоритм визначення розміру пенсій та, відповідно, вищезазначена формула застосована бути не може.

Виходячи з пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Прo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”,

З огляду на розмежування компетенції територіальних та головних управлінь Пенсійного фонду України, у ГУ ПФУ у Волинській області відсутні повноваження щодо призначення та перерахунку державної пенсії по інвалідності на умовах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

При розгляді даної справи суд звертає увагу, що ГУ ПФУ у Волинській області в даному випадку позивачеві не відмовляло у здійсненні перерахунку пенсії по суті вимог, а запропонувало звернутися з даним питанням до територіального управління Пенсійного Фонду України, а саме до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області. Отже, фактичні обставини, на які позивач посилається у позові, в ході даного судового розгляду не можуть бути об'єктивно оцінені, оскільки між даними сторонами по суті спірні правовідносини не виникли.

Згідно з ч.1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірною відмову ГУ ПФУ у Волинській області у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зобов’язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 11.06.2018 року слід відмовити.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-в, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення буде складено 12 жовтня 2018 року.

Суддя В.Д. Ковальчук