Справа № 2а-10089/09/0470 Категорія статобліку- 2.11.17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І.В.
при секретарі Чупіній О.В.
за участю представника позивача Винокурові В.Ю.
представника відповідача Димарьової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ»
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська
про скасування рішень та визнання дій незаконними,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування рішень та визнання дій незаконними.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 24.06.2009 р. службовими особами Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було проведено позапланову невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» стосовно дотримання вимог валютного законодавства України за результатами перевірки складено Акт від 16.06.2009р. № 2933/220/32702174 та винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0005082200 на суму 871185,10 грн. Зазначеним актом перевірки відповідачем було незаконно та неповно відображено всі обставини перевірки, таким чином винесене на підставі Акту Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є таким, що винесене незаконно та порушує права та інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ».
13.08.2009 року позивач надав суду доповнення до адміністративного позову у якому просив визнати незаконними дії відповідача по винесенню Рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 року № 0005082200 на суму 871 185,10 грн. та від 24.06.2009 року №0005092200 на суму 1020,00 грн. та скасувати такі рішення. Надані доповнення до позовних вимог прийняті судом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову надав заперечення, у яких проти позову товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» заперечив та пояснив, що перевірка ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» проводилася з дотриманням вимог законодавства. Перевіркою термінів та порядку декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і перебувають за її межами станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року при виконанні імпортного контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR встановлено, що у наданій ТОВ "ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ " до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і перебувають за її межами (далі - Декларація) (реєстраційний номер 8128506 від 21.10.2008 року, 8186824 від 28.01.2009 року та 9028056 від 15.04.2009 року), в рядку 13 розділу II Декларації станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року не вказана "сума коштів перерахованих за кордон та виставлених векселів по імпортним контрактам, по яких на звітну дату перевищено встановлені законодавством терміни цих контрактів" - попередня оплата в розмірі 149 874,00 Євро. Зазначене невідображення в II розділі декларації суми простроченої станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року дебіторської заборгованості по контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR в розмірі 149874,00 Євро свідчить про порушення порядку декларування. Згідно абзацу 7 пункту 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993р. № 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" (із змінами та доповненнями), абз. 3 п.2.7 ст.2 Положення про валютний контроль затверджено Постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року N 49 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 р. за N 209/4430 та пп.2.3 п.2 Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства затверджено Наказом ДПА України від 4 жовтня 1999 року № 542, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 1999 року № 712/4005 за порушення порядку декларування передбачено накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період. Тому представник відповідача вважає, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесені відповідно до вимог чинного законодавства. Таким чином, винесене у відношенні позивача Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірним та таким, що не порушує вимог законодавства, згідно із зазначеним відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.
16.06.2009 року відділом контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на підставі повідомлення ФВАТ "Державний експортно-імпортний банк України" проведена позапланова невиїзна документальна перевірка ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» (ЄДРПОУ 32702174) з питання дотримання вимог валютного законодавства при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR за період з 03.09.2007 року по 16.06.2009 року.
В результаті проведеної перевірки службовими особами податкового органу складено Акт від 16.06.2009 р. № 2933/220/32702174 та винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 року № 0005082200 на суму 871185,10 грн. та від 24.06.2009 року № 0005092200 на суму 1020,00 грн.
Статтею 2 та 10 Закону України №509 визначені завдання та функції органів державної податкової служби.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та статті 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зазначено, що органи державної влади (органи державної податкової служби України) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до Акту перевірки №2933/220/32702174 від 16.06.2009 року "Веста-Індастріал" укладено імпортний контракт від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR з "Maschinenfabrik Gustav Eirich GmbH&CoKG". Предметом контракту є поставка на умовах FCA "с заводу Хардхайм, Германия" двох машини для приготування (змішування) свинцевої акумуляторної пасти в комплекті. За контрактом товар поставляється на протязі 11 місяців з дати вступу в дію контракту та при умові своєчасного надходження платежів. Загальна вартість контракту: 1 844 380, Євро.
Відповідно до умови поставок, що визначені в Додатку № 1 до контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR: Розділ контракту "Предмет контракту" читати в наступній редакції: продавець продав, а покупець купив на умовах РСА "с заводу Хардхайм, Германія" три машини для виготовлення (змішування) свинцевої акумуляторної пасти в комплекті. Розділ "Вартість контракту" читати в наступній редакції: загальна вартість контракту складає 2 343 960,00 Євро.
На виконання умов контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR ТОВ "Веста-Індастріал" здійснено попередню оплату в розмірі 2 343 960,00 Євро, що підтверджується наступними платіжними дорученнями:
від 19.12.2007р. на суму 553314,00 Євро, граничний строк поставки імпортного товару відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» 16.06.2008р.;
від 12.03.2008р. на суму 149874,00 Євро, граничний строк поставки імпортного товару відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» 08.09.2008р.;
від 20.06.2008р. на суму 703188,00 Євро, граничний строк поставки імпортного товару відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» 17.12.2008р.;
від 16.12.2008р. на суму 937584,00 Євро, граничний строк поставки імпортного товару відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» 14.06.2009р.
Згідно ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
В строки передбачені статтею 2 Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями) ТОВ "Веста-Індастріал" товар не отримано.
У відповідності до статті 6 Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями) та п.3 контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR підприємство звернулося до Міністерства економіки України з метою отримання висновку на продовження строку поставки товару Міністерством економіки України надано ТОВ "Веста-Індастріал" висновки щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією
За вищенаведеними платіжними дорученнями (оплатами) відповідно:
висновок № 206 (вих. від 13.06.2008р. № 206-102/2008);
висновок № 512 (вих. від 19.12.2008р. № 512-4202/2008);
висновок № 30 (вих. від 11.02.2009р. № 1202-41/30);
висновок № 97 (вих. від 11.03.2009р. № 4202-41/97).
Однак, статтею 2 Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями) передбачено поставку імпортного товару не пізніше 180 днів з дати здійснення авансового платежу на користь нерезидента. Згідно пункту 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями
Затверджена постановою Правління НБУ від 24.03.1999 року № 136 та зареєстровано в Мінюсті України 28.05.1999 року № 338/3631 здійснення поставки - оформлення ВМД (у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) або виконання нерезидентом усіх зобов'язань щодо поставки, покладених на нього за договором (в інших випадках).
Відповідно до п.3.3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями (Затверджена постановою Правління НБУ від 24.03.1999 року № 136 та зареєстровано в Мінюсті України 28.05.1999 року № 338/3631) банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу ІМ-40 "Імпорт", ІМ-41 "Реімпорт", ІМ-72 "Магазин безмитної торгівлі", ІМ-75 "Відмова на користь держави", ІМ-76 "Знищення або руйнування") та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями (Затверджена постановою Правління НБУ від 24.03.1999 року № 136 та зареєстровано в Мінюсті України 28.05.1999 року № 338/3631) день виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого законодавством строку розрахунків за експортною, імпортною операцією або строку, встановленого відповідно до раніше одержаних за цією операцією висновків.
Згідно Акту перевірки товар на суму 2 343 960,00 Євро перетнув митний кордон України. ВМД типу ІМ 40 ТОВ "Веста-Індастріал" не оформлено.
Таким чином, ввезення товарів із-за меж митної території України та знаходження їх на митному ліцензійному складі в режимі "Митного складу" не може вважатися завершенням імпортної операції (поставки товарів) в значені Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями).
Це також визначено діями позивача: підприємство звернулось до Міністерства економіки України за продовженням строків поставки товару вже після перетину товаром кордону України.
Це також підтверджує повідомлення ФВАТ "Державний експортно-імпортний банк України" про встановлене порушення валютного законодавства та не зняття вищевказаної операції з банківського контролю.
Порушення строків, передбачених Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями) по поставці імпортного обладнання наведене в Акті перевірки від 16.06.2009 р. № 2933/220/32702174 встановлено по оплаті здійсненій 12.03.2008 року в сумі 149 874,00 Євро. ТОВ "Веста-Індастріал" висновок Міністерство економіки України на продовження строків розрахунків по оплаті 149 874,00 Євро до перевірки не надано.
Отже, валютні цінності в розмірі 149 874,00 Євро знаходяться за межами України починаючи з 09.09.2008 року з порушенням статті 2 Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями). Згідно статті 4 Закону, порушення резидентами строків передбачених статтею 2 Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Таким чином, підприємству нараховані штрафні (фінансові) санкції за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 871 185,10 грн.
Перевіркою термінів та порядку декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і перебувають за її межами станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року при виконанні імпортного контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR зафіксоване наступне.
Відповідно до вимог статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (із змінами та доповненнями) та статті 1 Указу Президента України від 18.06.1997 р. № 319/94 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, які незаконно знаходяться за її межами" (із змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані подавати декларацію з визначенням сум усіх належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, в тому числі одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України, сум на їх рахунках у банках та інших іноземних фінансових установах, а також щодо сум надходжень валютних цінностей у вигляді доходів (дивідендів), одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України. За невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 Декрету застосовується штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України (стаття 16 Декрету). Підпунктом 2.7 пунктом 2 Положення про валютний контроль (затверджено постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року N 49 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 р. за N 209/4430) із змінами та доповненнями, встановлено, що невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою штраф, зокрема, за порушення порядку декларування - накладання штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що знаходяться за межами України. Штрафні санкції застосовуються в кожному випадку порушення (пункт 2.10 зазначеного положення).
У відповідності до вимог статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (із змінами та доповненнями) декларація про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і перебувають за її межами ТОВ "Веста-Індастріал" до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська надана (реєстраційний номер 8128506 від 21.10.2008 року, 8186824 від 28.01.2009 року та 9028056 від 15.04.2009 року), але в рядку 13 розділу II Декларації станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року не вказана "сума коштів перерахованих за кордон та виставлених векселів по імпортним контрактам, по яких на звітну дату перевищено встановлені законодавством терміни цих контрактів" - попередня оплата в розмірі 149 874,00 Євро.
Зазначене невідображення в II розділі декларації суми простроченої станом на 01.10.2008 року, 01.01.2009 року та 01.04.2009 року дебіторської заборгованості по контракту від 03.09.2007 року № Е-100907 UKR. в розмірі 149 874,00 Євро свідчить про порушення порядку декларування, ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (із змінами та доповненнями). Згідно п.2.7 п.2 Положення про валютний контроль затверджено Постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року N 49 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 р. за N 209/4430 порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що знаходяться за межами України.
Згідно абзацу 7 пункту 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993р. № 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" (із змінами та доповненнями), абз. 3 п.2.7 ст.2 Положення про валютний контроль затверджено Постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року N 49 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 р. за N 209/4430 та пп.2.3 п.2 Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства затверджено Наказом ДПА України від 4 жовтня 1999 року № 542, зареєстровано «в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 1999 року № 712/4005 за порушення порядку декларування передбачено накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.
ТОВ "Веста-Індастріал" нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД суму 149 874,00 Євро за період з 09.09.2008 року (перший день порушення) по 16.06.2009 року написання акту перевірки), оскільки на дату написання акту перевірки не було оформлено ІМ 40, яка підтверджує завершення операції.
З огляду на викладене, суд вважає, що дії службових осіб Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, повязані з проведенням перевірки та винесенням за її результатами Рішень про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є такими що відповідають вимогам діючого законодавства України, а отже і винесені на їх підставі рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення позивачем порядку здійснення розрахунків в іноземній валюті є законними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування рішень та визнання дій незаконними відмовити.
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 29.12.2009.
Суддя І.В. Юхно